Digitální továrnu 2.0 by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Právě zde můžete nahlédnout, jak bude vypadat průmyslová výroba za pár let. Na jednom místě tu budou k vidění aktuální trendy v technologiích, digitalizaci i automatizaci. MSV v Brně se koná již 8.–11. října. Digitalizace a automatizace se stávají rozhodujícími faktory úspěchu moderních průmyslových podniků. Flexibilita výrobních systémů a schopnost rychle reagovat na změny jsou nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti. Současně je kladen důraz na udržitelnost a energetickou efektivitu.
Inovace na dosah ruky
Projekt Digitální továrna 2.0 letos již po páté přinese návštěvníkům MSV možnost nahlédnout do budoucnosti průmyslové výroby. „Význam tématu potvrzuje i účast předních firem a institucí, které se věnují transformaci výrobních procesů pomocí inovativních technologií. V pavilonu F představí svá řešení, která zásadně mění podobu dnešní výroby a posouvají ji k větší flexibilitě, efektivitě a udržitelnosti," říká Michalis Busios, ředitel MSV. Vyhledávanou součástí bude digitální stage s bohatým programem přednášek, diskuzí a prezentací.
Špičkové technologie a partneři
Zlatým partnerem projektu Digitální továrna 2.0 je Národní centrum Průmyslu 4.0. Společně s RICAIP Testbed Praha a společnostmi KUKA, Siemens, Česká spořitelna, Smart Informatics, T-Mobile, Deprag, DEL a evropským inovačním společenstvím EIT Manufacturing na ploše více než tři sta metrů čtverečních představí řešení pro efektivní, udržitelnou a inovativní průmyslovou výrobu pod společným mottem „Lepší díky...".
Návštěvníci tak budou moci na jednom místě konzultovat nejen inovace a technologie, ale také jejich financování, včetně dotačních příležitostí. RICAIP Testbed Praha předvede výstavní koncept postavený na třech samostatných robotických buňkách, které jsou propojeny pomocí systému sběru dat a jejich následné analýzy. Jedná se o reálnou aplikaci Průmyslu 4.0, která propojí vždy několik partnerů z komerční a akademické sféry. V jedné z robotických buněk budou dva roboty KUKA provádět tzv. retrofitting vysloužilých bateriových modulů na zmenšené modelové baterii z elektromobilu. U skutečných baterií mohou tyto moduly sloužit například jako záložní zdroje energie pro domácnosti. Další buňka bude demonstrovat systém strojového vidění a učení, který umožňuje robotům manipulovat s různými předměty. Chybět nebude ani oblíbený robotický výčep druhé generace. Veškeré systémy budou napojeny na robustní průmyslovou 5G síť od T-Mobile.
Novinky od firem z Digitální továrny 2.0
V Digitální továrně 2.0 bude letos zastoupeno více než 30 firem. Společnost Asseco CEIT představí AGV Systém F800AP s pokročilými navigačními schopnostmi a bezpečnostními funkcemi pro zvyšování produktivity a optimalizaci logistických procesů. Firma Bartech ukáže svůj systém xMost MES. Ten umožňuje sledovat výrobu v reálném čase a okamžitě reagovat na nestandardní situace, jako jsou například dlouhé prostoje či neobvyklá spotřeba energie.
Ostravská firma MICROSYS bude prezentovat svůj SCADA systém PROMOTIC, který nabízí pokročilé funkce pro vizualizaci, monitorování a řízení technologických procesů.
Polští EUROTRONIC vyvinuli pokročilý software pro řízení údržby a oprav, který umožňuje plánovat, sledovat a analyzovat všechny aspekty související s údržbou strojů a zařízení.
Společnost Gedis Distribution bude prezentovat Proficy CSense, řešení pro zvyšování produktivity, které dokáže monitorovat, analyzovat, predikovat, simulovat a optimalizovat nastavené hodnoty v procesech. Společnost QPAG Digital představí exponát pro 100% vizuální kontrolu s využitím AI a propojení možností 7-osého kobota Kassow, které přináší výjimečné a rychlé řešení pro sériové výrobu. Chybět nebude ani Colonnade Insurance, neživotní pojišťovna jejichž doménou jsou kybernetická rizika, pojištění manažerů nebo pojištění majetku a přerušení provozu.
Představí se i český startup s globálními ambicemi 4dot. Lákadlem budou senzor vibrací PM3 a patentovaný tenzometr, vyvinuté speciálně pro tvářecí stroje. Unikátní logistické systémy a technologie pro zefektivnění a optimalizaci logistických procesů pro výrobu i sklady bude prezentovat společnost Bossard. Na dodávky a realizaci informačních a řídicích technologií se specializuje společnost dataPartner. Vysoce inovativní řešení založení na strojovém vidění a umělé inteligenci, snižující počet zranění na pracovišti, přináší na trh průmyslové bezpečnosti společnost Invanta. V Digitální továrně 2.0 bude prezentována také mobilní aplikace JOBka, díky které lze moderně, zábavně, udržitelně, snadno a rychle komunikovat se zaměstnanci.