25 Duben 2012

siemens-01Společnost Siemens rozšiřuje nabídku decentrálních periferií Simatic ET 200 o novou produktovou řadu Simatic ET 200SP. Je určena pro použití ve výrobní i procesní automatizaci. Jejími přínosy pro uživatele mohou být zejména zjednodušení práce, úspory místa v rozvaděči a navýšení výkonu automatických řídicích systémů.

Stávající nabídka decentrálních periferií neboli stanic vzdálených vstupů/výstupů firmy Siemens bude rozšířena o novou produktovou řadu Simatic ET 200SP. Nové modulární periferie jsou určeny pro instalaci do rozvaděče. Preferovanou variantou komunikace s nadřazeným PLC nebo PC je u Simatic ET 200SP Profinet.

Decentrální periferie Simatic ET 200SP instalujeme na DIN lištu (viz Obr 1). Stanice se skládají z Interface modulu (IM), který zajišťuje komunikaci s nadřazeným PLC a dále z Base jednotek (BU), v nichž jsou zasunuty elektronické vstupně/výstupní moduly (EM). Base jednotky zajišťují mechanické a elektrické propojení všech modulů stanice ET 200SP. Moduly pro napájení skupin vstupně/výstupních modulů jsou integrovány v Base jednotkách, čímž dochází k podstatným úsporám místa. Zprava stanici uzavírá server modul (SM).

siemens-02Použitím stanic Simatic ET 200SP mohou uživatelé ušetřit místo v rozvaděči

Konfiguraci stanic Simatic ET 200SP lze provést ve stávajícím vývojovém prostředí Simatic Step 7 v5.5 i pomocí nové platformy TIA Portal se Step 7 v11, případně i v jiných inženýrských nástrojích po importu gsdml souboru.

Malé rozměry

Použitím stanic Simatic ET 200SP mohou uživatelé ušetřit místo v rozvaděči. V závislosti na konfiguraci dosáhnou až o několik desítek procent menší šířky stanice než s jinými decentrálními periferiemi. Zatímco ostatní decentrální periferie obvykle obsahují separátní napájecí moduly, zde jsou tyto moduly integrovány a nezvětšují tak celkové rozměry stanice, jak již bylo zmíněno výše. Navíc nyní nabízíme až 16kanálové vstupně/výstupní moduly (viz. Obr 2).

Vzdálenost stanic Simatic ET 200SP od dveří rozvaděče je dostatečná už při použití skříně o hloubce 80 mm. Dost místa zbývá v tomto případě i pro zaručení přípustných poloměrů ohybu kabelů připojených do bloků svorek v dolní části stanice. Rovněž výšku stanice se podařilo zredukovat především použitím nové technologie svorek. Při výšce stanice 115 mm mohou být osazeny i 16kanálové vstupně/výstupní moduly. Pokud chce uživatel připojit například senzor 3vodičově přímo na svorky 8kanálového vstupního modulu, pak mu v tom nic nebrání a nepotřebuje do rozvaděče instalovat další separátní svorky.

siemens-03Připojení vodičů ke stanici se zrychlí díky nové technologii svorek typu push-in

Zjednodušení práce

Velký důraz je kladen na to, aby se uživatelům se Simatic ET 200SP dobře pracovalo. Montáž a demontáž modulů je snadnější než dříve. Připojování vodičů ke stanici se zrychlí díky nové technologii svorek typu push-in (viz. Obr 3). Chcete-li připojit vodič do tohoto typu svorek, nepotřebujete k tomu žádné nástroje. Šroubovák použijete pouze v případě, když chcete vodič uvolnit.

Kromě zrychlení montáže a zapojování stanice lze dosáhnout i větší přehlednosti celé instalace. Rovněž systém popisných štítků a barevného kódování byl inovován. Sestává z barevného kódování svorek a modulů, klasických popisných štítků modulů pro popis jednotlivých signálů a referenčních popisných štítků pro označení modulů podle projektové dokumentace. Barevné kódování svorek usnadňuje orientaci v připojených kabelech a označuje různé potenciály na blocích svorek. Pomocí barevného kódování modulů rychle rozlišíte, zda se jedná o kartu DI, DO, AI nebo AO. I schémata zapojení, stavové LED, typová označení a verze modulů jsou na jejich přední straně dobře viditelné. Po otevření dveří rozvaděče tedy uživatel na první pohled vidí přehledně utříděné informace.

Když je nutné rychle provést servisní zásah, hraje důležitou roli detailní diagnostika až na úroveň jednotlivých kanálů a možnost výměny modulů za chodu systému. Moduly jsou opatřeny mechanickým kódováním a nemůže tedy dojít k jejich záměně. Podařilo se snížit i počet typů modulů tak, aby vše bylo přehlednější a aby byl snížen počet náhradních dílů, které uživatelé musejí držet na skladě.

Rychlý přenos dat

Stanice Simatic ET 200SP komunikují s nadřazeným systémem přes Profinet. Data jsou přenášena rychlostí 100 Mbit/s oběma směry současně (full duplex). Minimální možná doba cyklu komunikace, na níž jsou stanice připraveny, je 31,25 µs. V každé stanici je integrován 2portový switch. Jednotlivé stanice tak můžeme jednoduše propojit do linie. Technologii připojení stanice na komunikační síť volíme pomocí Bus adaptéru (BA). Ten je zasunut a upevněn v Interface modulu.

Přenos dat po interní sběrnici stanice Simatic ET 200SP je rychlejší a přesnější než dříve. Komunikace po vnitřní sběrnici je automaticky synchronizována s cyklem Profinet komunikace, což je výhodou například u aplikací vyžadujících přesné řízení polohy a pohybu. Simatic ET 200SP podporuje i profil PROFIenergy, který redukuje množství energie spotřebované strojem či výrobní linkou prováděním kontrolovaného odpojování zátěží během přestávek a prostojů. Sekvenci odpojení a znovupřipojení jednotlivých zátěží definuje uživatel předem. Samotné stanice Simatic ET 200SP mají navíc velmi nízkou spotřebu energie.

Závěr

V tomto krátkém článku nebylo možné popsat novou řadu decentrálních periferií a její vlastnosti do posledního detailu. Snahou bylo upozornit zejména na její přednosti, jež by mohli být pro uživatele a konstruktéry automatických řídicích systémů zajímavé. Pokud budete mít zájem o více informací na toto téma, vyžádejte si je na adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Již nyní firma Siemens plánuje další rozšíření funkcí a nabídky modulů perspektivní řady Simatic ET 200SP. O těchto plánovaných novinkách vás budeme informovat v některém z dalších článků.