Jedná se o vektorové frekvenční měniče bez nutnosti zpětnovazebního čidla. Měniče mají integrován ovládací panel pro nastavení parametrů a případné lokální ovládaní - ovládání je shodné s předchozí řadou frekvenčních měničů.
Měniče mají v celém výkonovém rozsahu integrován síťový filtr třídy A vhodný pro průmyslová prostředí (výjimkou jsou měniče s napájecím napětím 1x230V, které mají filtr třídy B vhodný i pro komerční objekty). Od výkonu 11kW mají měniče vždy integrovanou síťovou tlumivku.
Měniče jsou založeny na modulárním a rozšiřitelném principu, kdy je možné k základní jednotce doplnit rozšiřující kartu s doplňujícími funkcemi - například vyhodnocení zpětné vazby (enkodéru) pro lepší regulační schopnosti měniče ve frekvencích pod 1Hz, kartu dodatečných I/O, kartu reléových výstupů apod.
Měniče ve výkonovém rozsahu 15– 160 kW jsou dostupné v krytí IP55, kdy kromě vysokého krytí nabízíme i dodatečnou možnost ochrany vnitřních obvodů lakováním desek s plošnými spoji. Měniče jsou schopny pracovat i v teplotách pod nulou, nejnižší povolená teplota je -10°C.
Komunikační a regulační schopnosti
Měniče LTP-B mohou pracovat v několika provozních režimech, konkrétně:
- U/f skalární řízení pro nejjednodušší aplikace typu pásový dopravník, horizontální posuv apod.
- VFC rychlostní režim bez zpětné vazby - vektorové řízení bez nutnosti zpětné vazby na motoru, v tomto režimu je možné plně kontrolovat chování motoru do výstupní frekvence měniče cca 1Hz. Při rozběhu dosahuje motor až 200% jmenovitého momentu. Pro tento režim je nutné provést statický autotunning. Po doplnění frekvenčního měniče o enkodérovou kartu a propojení s motorovým enkodérem je možná regulace otáček až do 0Hz bez ztráty momentu.
- VFC momentový režim – vektorové řízení s regulací momentu (nikoliv otáček). Podmínky pro provoz jsou stejné jako u rychlostního řízení VFC.
- PM-VFC - rychlostní režim pro synchronní motory (servomotory) bez nutnosti zpětné vazby
- PM-VFC - momentový režim pro motory s permanentními magnety bez zpětné vazby
- LTX - polohový režim pro synchronní servomotory s enkodérem - v tomto režimu měnič umožňuje polohování.
V režimu VFC jsou měniče vhodné i pro zdvihové aplikace. K maření energie při brzdění klesající zátěže je možné využít externí brzdový odporník (všechny měniče mají integrovaný brzdový chopper) nebo propojit stejnosměrné meziobvody více měničů a rekuperovanou energii účelně využít při ostatních pohybech ve stroji.
Rodina frekvenčních měničů MOVITRAC LTP-B
Měniče nabízejí speciální režim pro rychlostní regulaci synchronních motorů s buzením permanentními magnety (synchonní servo) bez nutnosti využívat zpětnou vazbu - tento režim je velice vhodný pro aplikace, kde je vyžadována nejvyšší účinnost přeměny elektrické energie na mechanickou (pro pohony s požadavkem >IE4) nebo pro pohony, kde je vyžadován jednoduchý synchronní chod - motory s permanentními magnety nemají skluz, zadané otáčky jsou přesně na výstupní hřídeli motoru i při změnách zatížení.
Komunikační rozhraní obsahuje standartně sběrnici CAN s interním protokolem SBUS a protokolem CANopen, dále pak sběrnici RS485 s protokolem MODBUS RTU. Standardní průmyslové sběrnice Profibus-DP, PROFINET apod. Měnič nemá integrovány, tyto se zprostředkovávají pomocí standardních SEW komunikačních bran, např. Pro Profibus-DP karta DFP21B/UOH. Za jednu bránu je možné připojit až 8 měničů, sken interní komunikační sběrnice je 10ms - tj. Dostatečný pro drtivou většinu aplikací.
Referenční aplikace
Nový trend ve výrobě elektrické energie je výroba z biomasy v tzv. Bioplynových stanicích, kde se pro nejrůznější míchadla, pasové a šnekové dopravníky a ventilátory z důvodů možnosti regulace a tím následné úspory energie používají frekvenční měniče.
Frekvenční měniče MOVITRAC-LTP lze nalézt v mnoha bioplynových stanicích nejen v České Republice, kdy je využito vysokého krytí (IP55) a možnosti provozu frekvenčního měniče při teplotách pod bodem mrazu - frekvenční měniče nemusí být umístěny v rozvaděči, obvykle se umisťují v blízkosti pohonů. Bylo prokázáno, že decentrální instalací frekvenčních měničů dochází až k 40% úspoře silových kabelů a práce elektrikářů spojené s instalací měničů frekvence.
Měniče byly instalovány již na několika bioplynových stanicích, kde potvrdily regulační schopnosti (velmi těžké rozběhy míchadel) a spolehlivost i v takto těžkých provozech.