Parker Hannifin Czech Republic spolupracuje s výrobcem mechanických převodových zařízení, společností Wikov, již více než 10 let. Skutečné projekty začaly obě firmy společně realizovat v roce 2008, kdy se firma Wikov a její sesterská společnost Orbital2 již čtvrtým rokem zabývaly projekty z oblasti technologií pro alternativní zdroje energie.
Prvním společným projektem firmy Parker Hannifin a společnosti Wikov byla druhá prototypová řada převodovek pro 2 MW větrné elektrárny s unikátní světovou technologií hydrostatické variabilní transmise, vyráběné na základě zakoupené licence na know-how a zkušenosti společnosti Orbital2. Hydrostatická variabilní transmise je převodovka s možností řídit a kontrolovat rychlost otáčení výstupní hřídele, na kterou je připojen synchronní generátor elektrické energie. Takovéto uspořádání a způsob produkce elektrické energie skýtá mnoho výhod a odstraňuje neduhy běžnějších konceptů propojení asynchronních generátorů s výkonovou elektronikou. Poprvé v historii vzájemné spolupráce, Parker Hannifin místo pouhé dodávky komponent dodal kompletní hydraulickou část převodovky na klíč a zprovoznil ji přímo ve výrobních prostorech společnosti Wikov. Proč došlo v druhé prototypové řadě ke změně dodavatele? Proti původnímu řešení, které sice bylo funkční, avšak mělo omezenou životnost hlavních pohonných jednotek, Parker nabídl ověřenou technologii a hydraulické jednotky vysokých výkonů požadované životnosti pojmenovaných Gold Cup, které se již roky používají ve srovnatelných a stejně náročných aplikacích. Jedná se o přenosy energií hydraulickým systémem ve výši kolem 400 kW.
Projekt hydrostatické variabilní transmise po úspěšné instalaci a zkušebních testech otevřel cestu firmě Parker Hannifin k dalšímu projektu s názvem Mazací a filtrační systém pro převodovky používané ve větrných elektrárnách. Dosavadní mazací systémy kompletovala společnost Wikov sama z jednotlivých komponent, což přinášelo i jisté potíže dané úniky mazacího oleje z rozvodu volbou ne zcela vhodné technologie hydraulického trubkování pro danou aplikaci. Převodovka o velikosti 3,6 MW pro větrné elektrárny s tzv. Off-shore umístěním dostala v designu od firmy Parker několik vylepšení a zcela jiný přístup ve smyslu služby zákazníkovi. Myšlenka z předchozího projektu – dodat zákazníkovi komplexní dodávku na klíč – se tentokrát rozrostla i o kompletní projekci a dodávku veškeré elektroinstalace pro elektropohony a senzory, vše přehledně zapojené do svorkovnicových skříní. Jedinou dodávkou ze strany zákazníka tak byla zkompletovaná převodovka a vše ostatní v rámci vzájemné technické spolupráce a koordinace dodal a nainstaloval Parker. V tomto projektu byly navíc aplikovány neobvyklé prvky a technologie, jako hydraulický manifold s integrovanými filtry a dalšími prvky mazacího systému minimalizujícími počet hydraulických spojů a tím zaručujícími maximální snížení potenciálních úniků oleje, variabilní pohon hydraulické pumpy umožňující plnou kontrolu při rozběhu převodovky a mazacího systému, trvale instalované diagnostické zařízení i-Count měřící čistotu mazacího oleje dle ISO normy s možností online vzdáleného přístupu či drobnosti jako topná tělesa pro ohřev oleje instalovaná do suchých jímek nebo diagnostické Mini-mess šroubení umožňující analýzu a měření v celém rozsahu mazacího systému a tím zvyšení rychlosti a snadnosti servisních zásahů. Technologie mazání a filtrace, ve zkratce nazývaná „LOFS“ – Lubrication Oil and Filtration System – a způsob dodávek tzv. na klíč společností Parker Hannifin tak prokázaly svou hodnotu, naplnily očekávání zákazníka a stanovily nové nároky na všechny další projekty bez rozdílu dodavatele.
Dalším unikátním projektem byla přestavba mazacího a filtračního systému, tentokrát však pro podmořskou elektrárnu, tzv. „Tidal Turbine“, využívající energii proudění moře při přílivech a odlivech, tedy podobně jako při proudění vzduchu u větrných elektráren. Zajímavostí u této myšlenky výroby elektrické energie je 24hodinová, 365 dní v roce dostupná energie z proudění mořské vody, která výrazně zvyšuje dostupnost elektrického proudu (pro porovnání – konvenční větrná elektrárna o velikosti 2 MW vyrobí stejné množství energie za rok jako výrazně menší podmořská elektrárna o velikosti 1,3 MW). Mazací a filtrační systém pro takovou elektrárnu má svá specifika, kdy není potřeba chladicích jednotek a naopak se řeší 100% těsnost mazacího systému.
Vrcholem dosavadní spolupráce společností Wikov a Parker Hannifin byl projekt výroby převodovky a mazacího systému pro větrnou elektrárnu o velikosti 5 MW. Není potřeba opakovat již výše zmíněné výhody systémové integrace a dodávek na klíč, zavedení projektového managementu mezi kooperujícími společnostmi a tak raději zmiňme základní technické parametry: typ převodovky D5000, nominální vstupní krouticí moment 4 750 kNm, váha 57 tun, mazací systém chladí tepelnou ztrátu až do 180 kW průtokem 390 l/min (špičkově až 450 l/min) na úrovni čistoty dle ISO DIN 4406 (18/15/13). Používaný olej je VG320, jehož hustota dosahuje až 28 000 mm²/s při -20 °C, kdy je potřeba za určitého režimu dodávat olej do převodovky.
Nejen díky výše zmíněným, ale i mnoha dalším projektům v oblasti mazání převodovek větrných elektráren, Parker Hannifin rozvinul ucelený výrobní program pro elektrárny o velikosti od 1 MW až po současných 7 MW a nadále se věnuje výzkumu a vývoji této oblasti. Společně s firmou Wikov tak mohou zásadním způsobem ovlivňovat dynamicky se rozvíjející svět technologií pro alternativní zdroje energie.
Autorem článku je Jiří Foukner, Program manager for Process Technologies, Renewable Energy Europe, Parker Hannifin Corp.