26 Srpen 2005
Celkem 303 projektů už podali malí a střední podnikatelé v Jihomoravském kraji do programů, které vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu průmysl a podnikání. Podpořeno doposud bylo sto jedna firem v celkové výši 191,4 mil. korun.
„Největší zájem mají podnikatelé o program Rozvoj. Ze 105 projektů podaných do tohoto programu byla podpora přislíbena zatím třinácti firmám, což představuje dotace v celkové výši 61 mil. korun,“ upozorňuje Patrik Reichl, ředitel regionální kanceláře agentury CzechInvest pro Jihomoravský kraj.Vůbec první českou firmou, která se zapojila do programu Rozvoj, je společnost Elakov s.r.o. sídlící 20 km jižně od Brna. Projekt byl velmi dobře zpracován a firma získala nevratnou dotaci ve výši 8,5 mil. korun.
„Tyto finance posloužily z 80 % na nákup CNC obráběcích center, měřících přístrojů a konvenčních obráběcích strojů. Zbytek prostředků byl využit na výstavbu nové výrobní haly vyhovující novým výrobním technologiím a zaměstnancům,“ říká Libor Tioka, jednatel společnosti Elakov s.r.o., a doplňuje: „Pořizujeme zařízení nejnovější generace, naši zaměstnanci se naučí pracovat s technologiemi, které jsou na světové úrovni. V souvislosti s modernizací podniku vzniklo sedm nových pracovních míst.“
Nové znění programu s názvem „Rozvoj“ vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu jako pokračování prvního kola tohoto programu, spolufinancovaného ze strukturálních fondů EU, který byl odstartován vloni v létě a u českých podnikatelů vzbudil extremní zájem. Letos mohli podnikatelé přihlašovat své projekty od 1. května do 29. července. Pro další žadatele je však tento program vzhledem k vyčerpání přidělených prostředků prozatím uzavřen.
„V celé republice se do programu Rozvoj přihlásilo 757 firem a dotace byla zatím přiznána sto šesti projektům. Toto číslo však dál poroste, protože hodnocení žádostí pokračuje,“ upřesnil ředitel divize rozvoje podnikání Luboš Lukasík. Podnikatelé, kteří splní podmínky tohoto programu, budou moci na pořízení nových technologií, strojů, zařízení, licencí, patentů a know-how získat dotaci až do výše 40 % celkových uznatelných nákladů. Minimální výše podpory je stanovena na 1,5 milionu korun, maximální nesmí přesáhnout šest milionů.
V současnosti běží i celá řada jiných programů, díky nimž mohou malí a střední podnikatelé, ale i jiné subjekty jako města, obce kraje či univerzity, čerpat peníze ze strukturálních fondů EU. Samotný Operační program Průmysl a podnikání nabízí kromě programu Rozvoj deset dalších programů, které pokrývají široké spektrum podnikatelských aktivit.