Firma Moulds and Tools je dynamicky se rozvíjející soukromá firma působící od roku 1999 oblasti výroby prototypových a malosériových vstřikovacích forem. Postupně se přeměnila na firmu, zajišťující zákazníkům kompletní servis. V současnosti v nové výrobní hale v Hrachovci u Valašského Meziříčí pracuje 40 zaměstnanců.
Firma Moulds and Tools je schopna vyrobit jak formu, tak zajistit i vývoj výlisku, design tvaru, ale také i odlisování vzorků. Samozřejmostí je zpracování všech dat na výkonných CAD a CAM systémech. Jako vstupní předloha často slouží pouhá skica, ale častěji je základem pro další práci 3D digitální model z některého jiného CAD systému. Vzhledem ke specializaci na prototypové formy jsou jako materiál pro výrobu forem používány výhradně slitiny hliníku.
80 % produkce je určeno pro automobilový průmysl. Jedná se o výrobu řádově 100–200 kusů aut. Tato prototypová výroba je rychloobrátková, v tomto oboru se období od zadání poptávky do vyrobení hotového plastového dílu pohybuje řádově v termínech od 8 do maximálně 10 týdnů. Potom se samozřejmě během několika měsíců lisují plastové díly, případně se dělají korekce nebo změny, ale celkově se z forem produkuje mezi 200–300 kusy výlisků.
Výroba probíhá ve vlastní lisovně, takže mimo výroby forem produkuje Moulds and Tools i plastové díly. Prototyp formy je v 90 % zpracováván podle hotových dat od zákazníka a podle nich se zpracovává prototyp formy a produkují hotové díly. Pro zákazníka je finální výrobek plastový díl.
Firma Moulds and Tools začínala jako výrobce prototypových forem, které jsou „jednorázové“, když skončí projekt a formy jsou de facto nepoužitelné, ale vzhledem k tomu, že životnost formy je vyšší, začala formy vylepšovat a dospěla k dalšímu segmentu výroby. Jedná se o malosériovou výrobu, jednak pro automobilový průmysl, ale také pro začínající tuzemské výrobce. Je výhodnější začínat s malosériovými hliníkovými formami, kde je garance od 20 do 50 tisíc kusů. Je to sice ve srovnání s železnými formami pořád málo, ale pro produkci menších výrobců je to dostačující a cenově výhodnější, než sériové železné formy a i rychlost výroby je rychlejší.
Další významnou oblastí pro dodávky je zdravotní a medicínská technika. Zde se převážně jedná o malosériovou výrobu několika set nebo tisíců kusů ročně a bývá zbytečné investovat do železných forem. Mezi takové zákazníky MTT patří i českobudějovická firma TSE, dodávány byly formy a plastové díly pro výrobu dětského inkubátoru. Mezi mnoho dalších patří dodávky dílů pro vybavení kolejových vozidel, spotřební elektronika – dálkové ovladače a spotřební zboží nebo také i blatníky na horská kola. Zákazníky má firma MTT v Německu, Rakousku, Francii, Španělsku a v Itálii.
Produkce plastových dílů začíná u malých dílů jako je například ručička tachometru o hmotnosti 1 g až po čelní mřížky na autě. Ale standardní portfolio pro automobilový průmysl jsou dveřní výplně, což jsou poměrně velké díly, jak hmotnostně, tak velikostně. Z dotace EU proto firma nakoupila nový lis o tonáži 900 tun a novou frézku s pojezdem 1 800 mm, čímž je pokryto 99 % plastových automobilových dílů.
Doba dodání odlisovaných dílů se odvíjí od požadavků zákazníka. Standardní dodací doba je 6–8 týdnů. Samozřejmě záleží na velikosti dílu a výrobních kapacitách. Poměrně běžné je, že zákazník požaduje zhotovení formy i do 4 týdnů a někdy se stává, že je nutné formu připravit za 14 dní. V těchto případech, kdy se nejedná o komplikované sériové formy, příprava není do detailu zpracovaná v konstrukci a rutinní práce (vrtání, chlazení) se dělají až na dílně.
Pro dokončovací práce se používá konvenční frézování, i nástroje jsou podobné, jako se používají při výrobě sériových forem, rozdíl je jen v rychlosti, jakou se dá obrábět a ve velikostech fréz. Při výrobě optiky nebo reliéfů na světlometech se používají frézy o průměru 0,3 mm, díky tomu je možné se vyhnout operacím jako je elektroerozivní obrábění nebo drátořezy. Tyto operace jsou zajišťovány v kooperaci a 90 % operací probíhá na frézkách.