24 Říjen 2005

slide_expert_1.jpgČeská republika je jednou z nejúspěšnějších zemí v získávání investic do automobilového průmyslu. Podle nejnovější studie společnosti Ernst&Young o atraktivitě evropského investičního prostředí (Emerging Economies Stake Their Clame, European Attractiveness Survey 2005) jsme loni v celoevropském měřítku obsadili druhé místo v přílivu přímých zahraničních investic (PZI) do odvětví výroby automobilových komponentů.

Tento trend samozřejmě vyvolává zvýšenou poptávku po kvalifikované pracovní síle, a to nejen na úrovni vysokoškoláků, ale i absolventů specializovaných středních škol a učňovských oborů. Zejména v automobilovém průmyslu pak dochází k regionální nedostatečnosti trhu práce v některých specializacích, jako jsou obráběči kovů, nástrojaři, zámečníci či frézaři.

V souvislosti s nadějí ČR na získání třetí automobilky upozornil místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn na nutnost zlepšit přípravu kvalifikované pracovní síly pro automobilový průmysl, jinak hrozí, že jí bude v České republice nedostatek. Na konferenci o automobilovém průmyslu AutoCEE 2005 proto představil projekt IQ AUTO, jehož cílem je zlepšení systému vzdělávání tak, aby více vyhovoval potřebám firem na trhu práce.

„Po zkušených pracovnících s technickým vzděláním je s příchodem vyspělých investic čím dál vyšší poptávka. Aby v České republice v důsledku demografického vývoje nenastal v následujících letech jejich nedostatek, rozhodli jsme se začít s intenzivní podporou projektu IQ AUTO. Ten má všechny předpoklady zvýšit prestiž technického vzdělání a zajistit zájem škol o spolupráci s automobilovým průmyslem v ČR,“ uvedl vicepremiér Martin Jahn.

Projekt IQ AUTO je založen na vytvoření systému regionálního partnerství zástupců členských firem Sdružení automobilového průmyslu, středních odborných škol a místních úřadů práce. Jeho cílem je zkvalitnit vzdělávací systém zajišťující přípravu mladé generace pro regionální zaměstnavatele a celá odvětví (sektory) průmyslu. Projekt je zároveň konkrétním uplatněním Strategie hospodářského růstu v oblasti Rozvoje lidských zdrojů.

Česká republika je v získávání zahraničních investic do výrob s vysokou přidanou hodnotou a do oblasti výzkumu a vývoje vystavena neustálé konkurenci ostatních, zejména sousedních, zemí je proto zapotřebí, aby tento trend respektovala a odrážela i oblast vzdělávání. V tomto směru je důležité posilovat atraktivitu přírodovědných, matematických a technických oborů na všech úrovních školské soustavy a současně zintenzívnit propojení světa práce se světem vzdělávání.

Signály o nedostatku pracovníků v určitých oborech přicházejí v posledním roce zejména od investorů ze severozápadních Čech; zvláště firmy v Ústeckém kraji, který patří se svou koncentrací firem z automobilového průmyslu na první místo v Evropě (zdroj: European Investment Monitor Ernst&Young, 2003 report), obtížně lákají mladé a talentované lidi, kteří nemají v regionu trvalé bydliště.

Sami investoři proto volají po možnosti ovlivňovat, ve spolupráci se školami a jejich zřizovateli (což jsou v případě učňovských a středních škol kraje), nabídku učebních a studijních oborů tak, aby reflektovala budoucí vývoj tohoto odvětví. Projekt IQ AUTO by jim v tomto úsilí mohl významně napomoci.
Zdroj: CzechInvest