28 Červenec 2011

V těchto dnech vrcholí tříleté úsilí činností konstrukce automatů, oddělení podpory technických činností, technologie, aplikačního střediska Divize Automaty, výroby a zkušebny automatů, spojených s projektem nejmenšího člena řady vícevřetenových CNC automatů, šestivřetenového stroje pro obrábění tyče o průměru 25 mm TMZ625CNC. Výsledkem tohoto úsilí je stavba dvou prototypů pro potřeby zkoušek a prezentace naší firmy na světových výstavách.

Nový automat je přirozeným doplněním řady TMZ o malý, rychlý a výkonný stroj. Zároveň přináší řadu technických novinek, které mají za cíl především minimalizovat neproduktivní časy stroje, zkrátit tak celkový cyklový čas na výrobu součásti a zpříjemnit obsluze seřizování. Na první pohled zaujme elektroskříň umístěná na stropě stroje. Je vybavena vodním chlazením. Toto řešení minimalizuje velikost zastavěné plochy, což je u této velikosti automatů velmi významný komerční parametr.
Standardně jsou řešeny pohony pracovních vřeten prostřednictvím externích vřetenových motorů přes koaxiální hřídele z uhlíkových vláken spojených syntetickou pryskyřicí. Rovněž vřetena a pracovní suporty jak podélné, tak příčné, vykazují shodné rysy se stroji TMZ642CNC a TMZ867CNC. Osvědčená konstrukce srdce stroje – vřetenového bubnu – včetně jeho přesné fixace trojicí nitridovaných ozubených věnců a řešení centrálního tělesa podélných suportů zůstala taktéž zachována. Stejně tak pomocné funkce stroje, jako jsou přetáčení vřetenového bubnu a upínání materiálu, vychází z koncepce strojů TMZ respektive SAY.

 

Užité technologické novinky
Vedle již zmíněného umístění elektroskříně a jejího chlazení je potřeba zmínit především řešení opracování ze strany úpichu. Základním znakem nového pick-upu jsou dvě pracovní vřetena. Jedno z nich pracuje jako odebírač dílce z hlavního vřetene, současně druhé vřeteno obrábí dílec ze strany úpichu. Vřetena jsou uložena v bubínku, který se po odebrání dílce z hlavního vřetene a dokončení obrábění druhého vřetene pootočí o 180°. Po přetočení se funkce vřeten vymění. Tímto řešením se podstatně zkrátil čas opracování druhé strany dílce. Dlužno připomenout, že opracování ze strany úpichu bývá u vícevřetenových automatů cca z 95% nejdelší pracovní operací. Při realizaci úkolu bylo použito několik originálních řešení TAJMAC-ZPS, a.s.
Další novinkou je absence mechanismů podávání materiálu a dorazu materiálu. Funkce těchto strojních celků byly nahrazeny potahovačem materiálu. Rameno potahovače je osazeno měřicí sondou, která umožňuje zavedení délkových korekcí dílce ve vztahu na skutečnou polohu podaného materiálu. K tomuto účelu jsme vyvinuli upichovací suport s možností korekce polohy nože v ose Z. Další sdruženou funkcí potahovače je schopnost odložení zbytku materiálové tyče na přesně definované manipulační místo. To umožňuje zjednodušení konstrukce automatického nakladače tyčí, který pro nás v současné době vyvíjí firma Pietro Cucchi.
Při seřizování stroje obsluha jistě ocení umístění škrticích ventilů vedle ostřikovacích krytů vně pracovního prostoru stroje. Řadu nových konstrukčních přístupů přináší i software stroje a technologické programování v Tmis. Na rozdíl od předchozích strojů řady TMZ jsme použili pouze jeden řídicí systémem, což představuje u nesystémových os „obcházení“ klasických řešení programování v ISO kódu tvorbou nových uživatelských obrazovek a funkčních cyklů stroje.
Dne 10. 3. 2011 proběhla v TAJMAC-ZPS, a.s. ministerská kontrola stavu a řízení dotačního projektu TIP, v jehož rámci byl výzkumně vývojový úkol stroje TMZ625CNC řešen. Ke cti všech řešitelů projektu nebylo zjištěno žádné pochybení či nedostatek. To svědčí o vysoké kvalitě řešitelského týmu. Součástí projektu je i mechatronické řešení uzlu přetáčení bubnu pick-upu, které je realizováno ve spolupráci s VÚTS Liberec. Od tohoto řešení očekáváme snížení neproduktivních časů stroje, zjednodušení mechanismů přetáčení bubnů strojů a úsporu energie.
V současné době probíhají zkoušky strojů a příprava na závěrečné oponentní řízení projektu, které by mělo proběhnout v polovině letošního roku. Vedení společnosti předpokládá prezentaci prototypu na EMO Hannover 2011 a MSV Brno 2011.

 

autor: Ing. J. Zemánek, vedoucí konstrukce Divize Automaty

 

www.tajmac-zps.cz