28 Srpen 2008

Od svého uvedení na trh v roce 2004 se staly soustruhy Mori Seiki řady NL světovým bestsellerem. Za jejich úspěchem stojí jednak tradiční důraz výrobce na celkovou tuhost vřeteníku, vedení saní a koníka (protivřetena), jednak design s ohledem na teplotní stabilitu soustavy. Ten se projevil především důsledným chlazením všech motorů, umístěním zdrojů tepla (jako jsou hydraulická jednotka nebo výměník tepla chladicího média) co nejdále od vlastního prostoru obrábění a v neposlední řadě sofistikovaným systémem tepelných štítů.

Zásadní inovací, která odlišuje NL soustruhy od ostatní produkce, je ovšem způsob pohonu rotačních nástrojů. Ten zajišťuje průvlakový motor zabudovaný přímo v tělese nástrojové hlavy. Jedná se o elektrovřeteno o výkonu 3,7/5,5 kW s krouticím momentem až 40 Nm, které je standardně pro tepelnou stabilitu stroje chlazeno stejně jako motor hlavního vřetena (nebo protivřetena) nuceným oběhem chladicího média přes tepelný výměník. Pro přesný přenos byl věnec hlavy poněkud rozšířen, díky čemuž je zajištěna vysoká tuhost upnutí pro stabilní frézování. Příznivý vliv na tepelnou stabilitu měla eliminace zdrojů tepla, kterými jsou u jiných strojů ozubené převody, řemeny a pastorky. Díky tomu jsou deformace nástrojové hlavy při obrábění maximálním výkonem nulové a výkon motoru je k dispozici přímo na nástroji. Snížení množství součástí mezi motorem a špičkou nástroje má prostřednictvím redukce vibrací příznivý vliv také na kvalitu obrobeného povrchu a životnost nástrojů. Dosažitelné otáčky jsou až 6 000 min-1 (volitelně 10 000 min-1). I při těchto maximálních otáčkách nejsou cítit žádné vibrace a hluk je v porovnání s konvenčním řešením minimální.

Také v České republice a na Slovensku, kde je výhradním zástupcem Mori Seiki firma Newtech s.r.o., využívají předností soustruhů řady NL desítky výrobních firem. Jedním z uživatelů těchto strojů je i firma ACE-TECH s.r.o. ze Zlína. Na praktické zkušenosti se soustruhy NL jsme se zeptali pana Pavla Kostky, výrobního ředitele ACE-TECH s.r.o.

NT: Proč jste se rozhodl právě pro stroje Mori Seiki?

PK: Klíčovým faktorem byly reference o strojích Mori Seiki a také schopnost prokázat skutečnou možnost využití „papírových“ parametrů při obrábění.

NT: Co myslíte papírovými parametry?

PK: Mám na mysli technické údaje, které každý výrobce uvádí ve svých propagačních materiálech. Je třeba si uvědomit, že čistě podle prospektů a údajů v nich obsažených není možné relevantně rozhodnout o výběru správného stroje. Ty jsou vyráběny podle určitých standardizovaných řad a rozdíly mezi číselnými hodnotami jsou velmi malé. Pak vyvstává otázka, jak je možné, že jsou tak velké cenové rozdíly mezi zdánlivě stejnými stroji.

NT: Takže, proč Mori Seiki?

PK: Začnu poněkud zeširoka. Firma ACE-TECH se zabývá obráběním velmi přesných a technologicky náročných dílců z nerezové i konstrukční oceli, často po zakalení nebo tepelném zušlechtění. Jedná se o dílce s vysokou přidanou hodnotou, které jsou komplexně opracovány soustružením, vrtáním, závitováním i frézováním. Bez nadsázky mohu říci, že pokud bychom nedisponovali stroji Mori Seiki, nebyli bychom schopní tyto dílce vyrábět. A pokud by se nějaká alternativa našla, nesla by s sebou podstatně vyšší náklady a s nimi související problémy s konkurenceschopností. Velmi oceňuji pracovníky firmy Newtech, se kterými jsem od počátku spolupracoval a kteří mi pomohli najít vhodné výrobní řešení. Mimo jiné mi vysvětlili, co znamená výrok „výkon není všechno“.

NT: Mohl byste to trochu osvětlit?

PK: Hodnota výkonu je v každém případě velmi důležitá, ale stejně tak důležitý je údaj, na jakých otáčkách je tento výkon k dispozici, jinými slovy jaký je kroutící moment. Díky tomu stroj s vyšší hodnotou výkonu může být podstatně slabší v oblasti otáček, kterou zrovna využíváte. Pokud budu konkrétní: hrubujeme dílec z nerezové oceli průměru 300 mm na průměr 245 mm. Pokud bychom neměli k dispozici 1000 Nm, ale třeba jen 700 Nm, byli bychom o 30% pomalejší a na tomto dílci bychom nebyli konkurenceschopní. Také schopnosti poháněných nástrojů jsou podstatně vyšší, než by se zdálo z pouhého údaje o výkonu. V neposlední řadě jde i o to, jestli konstrukce stroje umožní nainstalovaný výkon využít.

NT: Jaké máte konkrétní příklady použití poháněných nástrojů?

PK: Poháněné nástroje používáme v podstatě na každém dílci. Jsme schopní produktivně vrtat průměry 30 mm, frézujeme plátkovými nástroji o průměru 32 i 50 mm, ale naše specialita je závitování M18×1,5 do materiálu zušlechtěného na 900–1100 MPa.

NT: Jsou stroje Mori Seiki vhodné i pro jednodušší výrobní úkoly?

PK: Jsem o tom přesvědčen. Již několikrát jsem zmiňoval produktivitu či konkurenceschopnost. V tom je základ úspěchu. Stroje Mori Seiki mají vysokou produktivitu i při jednoduchém soustružení. Díky tuhosti můžete plně využít řezný plátek a ještě se prodlouží jeho životnost. Při detailním rozboru nákladů jsme došli k závěru, že cena stroje tvoří cca 20–25 % všech nákladů spojených s obráběním. Cena stroje tedy není to nejdůležitější. Nejdůležitější jsou přínosy, které vyšší cenu stroje nejen kompenzují, ale výrazně překračují.

NT: Vaše firma se dynamicky rozvíjí. Jak hodnotíte spolupráci se společností Newtech?

PK: Spolupráce a partnerství s dodavatelem je dalším ze základů úspěchu. Musím ocenit vysoké nasazení a znalosti jak obchodních, tak technických a servisních pracovníků. Bohužel, ani my se občas nevyhneme kolizi. Vzhledem k termínům a neustále plné kapacitě je každý výpadek velmi bolestivý a jsme velmi rádi, že servisní podpora je vynikající. Také ochota poradit s technologickým problémem třeba i pomocí telefonu je velmi dobrá.

NT: Jak byste závěrem zhodnotil svou zkušenost se stroji Mori Seiki?
PK: Tyto stroje hodnotím velmi dobře, protože nám pomohly dostat se nad technickou a technologickou úroveň konkurenčních firem. Především díky produktivitě, přesnosti a spolehlivosti. To jsou ale, pokud vím, všeobecně známá fakta o strojích Mori Seiki.

NT: Děkuji za rozhovor


www.newtech.cz