Výrobce vrtáků, firma NÁSTROJE CZ, se trvale zapsala do povědomí českých strojařů v roce 2007, kdy představila výjimečné vrtáky do kovu s geometrií CZ002 a CZ004. Letošní novinkou je upínač CZMK, který umožňuje rychlou proměnu vrtáku s válcovou stopkou ve vrták s Morse kuželovou stopkou. Jednoduchost a eleganci, spojenou s vysokým ergonomickým i ekonomickým užitkem tohoto řešení jsme ocenili cenou redakce časopisu T+T Technika a trh při udílení Zlatých medailí MSV 2008.
S majiteli firmy, ing. Emilem Nečesánkem a ing. Jiřím Vrbovským, jsme se sešli krátce po MSV, abychom našim čtenářům umožnili pohled pod pokličku jejich úspěchů.
T+T: Představte nám Vaši firmu NÁSTROJE CZ.
Ing. Vrbovský: Samotná firma NÁSTROJE CZ s.r.o. vznikla v roce 2006, tomu předcházela dlouhodobá spolupráce s panem inženýrem Nečesánkem, s nímž jsem se seznámil v roce 1991 při zakládání výroby vybrušovaných vrtáků v Kyjově.
V současnosti máme v Kyjově sídlo a kancelářské prostory, zatímco vlastní výroba vybrušovaných vrtáků – našeho hlavního artiklu – probíhá ve Ždánicích, v prostorách bývalé šroubárny.
T+T: Za jakých okolností a proč právě tady vznikla výroba vybrušovaných vrtáků?
Ing. Vrbovský: Zdá se to dnes už skoro neuvěřitelné, ale investorem bylo tehdy v roce 1991 zemědělské družstvo Kyjov, které se rozhodlo zaplnit mezeru na trhu s vrtáky pro české strojírenství. Do té doby měla vrtáky ve svém sortimentu pouze Zbrojovka Vsetín a jedalo se převážně o výrobu klasických černých vrtáků tvářením. Družstvo dokázalo získat prostředky a za 180 milionů korun přineslo do Československa technologii vybrušovaných vrtáků, kterou postavilo tady v Kyjově.
Já jsem byl v té době zaměstnancem družstva a dostal jsem za úkol tuto výrobu rozjet, do té doby jsem měl na starosti veškerou mechanizaci družstva. Při realizaci tohoto náročného projektu jsem začal spolupracovat s inženýrem Nečesánkem, jehož mi doporučil můj otec, oba tehdy pracovali v konstrukčním oddělení Šroubárny Kyjov.
Poměrně krátce po zahájení výroby vstoupil v platnost transformační zákon, a družstvo muselo vrátit majetky zabavené v roce 1948. Následkem toho již nemohlo ručit majetkem za leasing na technologii pro výrobu vrtáků, šli jsme do konkurzu a výroba byla přerušena. Později pod jinou firmou jsem výrobu opět obnovoval, nejtěžší bylo přesvědčit bývalé zaměstnance, aby se vrátili po tak špatné zkušenosti. Nakonec se to podařilo a výroba zanedlouho běžela v nepřetržitém provozu. Předcházela i následovala ještě řada nepříjemných zkušeností, kdy naše úsilí o existenci vlastní firmy naráželo na nekalé praktiky v obchodních jednáních, nebudu se pouštět do podrobností, asi si to dovedete představit. Dnes mohu s potěšením říci, že stojíme na vlastních nohách, pod nikoho nepatříme a jediným naším limitem je rozloha výrobních prostor, které naší rozvíjející se výrobě přestávají stačit.
T+T: Jaké je vnitřní členění firmy NÁSTROJE CZ, kolik máte například zaměstnanců, jak je zajištěna distribuce vašich výrobků?
Ing. Vrbovský: My máme s kolegou Nečesánkem oba ještě další aktivity, s touto výrobou více či méně provázané, ale konkrétně NÁSTROJE CZ mají 25 zaměstnanců. Většina z nich pracuje ve Ždánicích, administrativní část je tady v Kyjově a obchodní oddělení máme v Dobrušce. Může vás překvapit ta roztříštěnost, ale jednou z našich dalších aktivit je vývoj informačního systému, takže ve skutečnosti už dnes ty vzdálenosti nehrají takovou roli.
Obchodní sekce má na starosti prodej v ČR, jenom některé dlouhodobé zákazníky a zahraniční odbyt si tu zajišťujeme sami z Kyjova. Dnes jde většina – asi 87 % – naší produkce na český a slovenský trh, zatímco ještě před rokem významně převyšoval podíl zboží vyvezeného do zahraničí, vysoký prodej na našem trhu je naším dlouhodobým záměrem, který se nám daří. Snažíme se nabízet nadstandardní kvalitu a vlastní konstrukční řešení vrtáků. Český a slovenský trh na to pozitivně reaguje.
T+T: Vaše dva typy vrtáků s geometrií CZ002 a CZ004 byly také oceněny cenou veletrhu v Nitře v roce 2007. Přejděme teď ale k vaší novince - upínači CZMK, který získal cenu redakce T+T Technika a trh na letošním MSV. Jedná se o fantasticky jednoduchý přípravek s velikou užitnou hodnotou. Čí to byl nápad?
Ing. Vrbovský: To je dílo tady kolegy Nečesánka.
Ing. Nečesánek: Někteří naši zákazníci od nás začali požadovat vrtáky s kuželovou stopkou, které my nevyrábíme. Kdybychom se do toho chtěli pustit, museli bychom si k tomu účelu pořídit kompletně novou technologii, což by bylo velice finančně náročné. Takže výhodným řešením se jevil nějaký upínač, který by s sebou přinesl i další výhody: zákazník by šetřil náklady, protože vrtáky s válcovou stopkou jsou podstatně levnější než s kuželovou, pokud se vrták otupí nebo poškodí, Morse kuželovou stopku můžete používat bez problému dál. Další výhodou je samozřejmě daleko větší výběr vrtáků a jiných nástrojů, které můžete s upínačem používat.
T+T: Jak dlouho je upínač CZMK na světě?
Ing. Nečesánek: To bych se musel podívat, kdy jsem namaloval první výkres. Zhruba je to tak před rokem. Ani u takto zdánlivě snadné věci se ten postup nedá ošidit. Po konstrukci na papíře si uděláte prototyp, který si sám otestujete, zjistíte nedostatky, ty odstraníte a přijde na řadu zkušební série. První zkušební kusy dáme otestovat v provozu do nějaké smluvní firmy, na kterou je spoleh a kde si můžeme být jisti, že se od nich dozvíme skutečnost. Ono to totiž mnohdy v praxi vypadá tak, že lidé nechtějí přijímat nové věci a raději řeknou, že to nefunguje, to už jsme také zažili. No a na základě jejich zkušeností z praxe provedeme poslední vylepšení a pustíme se do sériové produkce.
Víte, teď ten upínač vypadá strašně jednoduše, ale během toho roku nám prošlo rukama mnoho jeho variant, například jsme kužel zkracovali oproti standardnímu, pro naše účely až příliš vyčníval z upínací dutiny.
T+T: Které komponenty upínače kupujete hotové a které vyrábíte?
Ing. Nečesánek: Upínač se skládá z kužele s dutinou, kleštiny, matice a klíče na utahování. Snahou bylo, aby náš adaptér byl velmi jednoduchý nejen z hlediska konstrukce, ale i z hlediska použitých komponentů. Díky tomu, že se ve výsledku jedná především o již existující součásti, které se někde vyrábí ve velkých sériích, můžeme upínač nabízet za přijatelnou cenu. Takže – abych odpověděl na vaši otázku – jediné, co se speciálně pro nás vyrábí, je kuželové těleso upínače, všechno ostatní nakupujeme.
T+T: Kdo pro vás kužel upínače vyrábí?
Ing. Nečesánek: Kužel pro nás vyrábí Zbrojovka Vsetín, je to poměrně náročný díl a oni jsou k tomu lépe vybaveni. Hlavně jde o to, že vnitřní kužel musí být naprosto souosý s vnějším kuželem, na tom je upínač založený. Stačí malá nepřesnost a nebude to fungovat.
T+T: Jakým způsobem si hlídáte autorství této myšlenky?
Ing. Nečesánek: V tuto chvíli máme upínač CZMK chráněn užitným vzorem, takže jsme automaticky hájeni jeden rok od přihlášení. Popravdě řečeno se nám tento nápad nezdál tak významný, abychom tu ochranu ještě podpořili patentem, ale užitným vzorem si své inovace chráníme vždy. O upínač už projevili zájem zákazníci nejen z České republiky, takže to patentování ještě zvážíme.
T+T: Podívejme se teď na upínač prakticky z hlediska zákazníka. Je už upínač CZMK volně v prodeji? Kdy jste prodej zahájili?
Ing. Nečesánek: První kusy jsme prodali na letošním MSV v Brně, jeden z prvních například firmě, která nám stavěla stánek. Uzavřeli jsme tam řadu objednávek, včera potvrdila objednávku jedna francouzská firma, se kterou jsme tam vedli jednání. Před veletrhem si vždy zajistíme dostatečné zásoby na skladě, abychom byli schopni po veletrhu, kde novinku předvedeme veřejnosti, uspokojit poptávku ze strany našich zákazníků.
T+T: V jakých velikostech kuželu je možné jej zakoupit? Prodává se pouze v sadách s vrtáky nebo i jednotlivě a za jakou cenu?
Ing. Nečesánek: Zatím disponujeme velikostmi kužele 2/10 a 3/10, výhledově chceme sortiment doplnit na všechny 4 velikosti (2/10, 3/10, 3/13, 4/13), ovšem nejpoužívanější a tedy i nejžádanější jsou jednoznačně právě dvě velikosti, které jsou v prodeji. Základní sada upínače CZMK obsahuje, jak jsem již říkal, vlastní tělo upínače, kleštiny, matici a klíč na utahování, cena této soupravy se podle velikosti pohybuje mezi 10 000 a 15 000 Kč. Samozřejmě samostatně prodáme i jakýkoli náhradní díl, který zákazník potřebuje.
V kombinaci s našimi vrtáky získá uživatel díky upínači kompletní sadu 99 vrtáků s kuželovým upínáním od jedničky do desítky, je možné upnout i větší vrtáky, které se vyrábějí s osazenou stopkou, máme vyzkoušené, že kleština udrží i šestnáctku.
T+T: Jak se vám žije v konkurenci východních výrobců, kteří zaplavují trh levnými nástroji?
Ing. Nečesánek: Čínské vrtáky bez jakéhokoli označení jsou už nějaký čas ve všech řetězcích supermarketů a lidé s nimi už také mají svou zkušenost. Spoléháme na to, že náš cílový zákazník ví, jakou kvalitu a jaké služby může od podobných výrobců očekávat. My naproti tomu nabízíme označený český výrobek, ke kterému se hlásíme, neseme zodpovědnost za jeho spolehlivost a cítíme, že si lidé uvědomují, že se na české strojařské zázemí mohou spolehnout.
T+T: Takže těmito kanály vy vůbec nezkoušíte prodávat?
Ing. Nečesánek: Ne. Ze strany supermarketů je hlavně tlak na cenu, zatímco naše obchodní politika je jiná. Jde nám o to nabízet kvalitní vrták, který má spoustu užitných vlastností navíc oproti všem konkurenčním. Samozřejmě nemůžeme být tak namyšlení, abychom se ne porovanávali s ostatními, takže naše ceny jsou srovnatelné s cenami podobných výrobků od solidních dodavatelů.
T+T: Co říkáte na letošní strojírenský veletrh?
Ing. Nečesánek: Mě se líbil až na to počasí, ale klady rozhodně převýšili tento jediný zápor. V našem stánku nás navštívilo hodně zákazníků. Předváděli jsme tam také vrtání do nerezu naším vrtákem za pomoci upínače CZMK. Abychom nezaháleli, testovali jsme životnost vrtáku, bohužel jsme zkoušku neuzavřeli, protože zatímco vrták vypadá stále jako nový, došel nám materiál. Vyvrtali jsme 738 děr, vrták máme schovaný a někdy příště budeme pokračovat.
www.nastrojecz.cz