„Velmi často se požadavky na vysokou kvalitu povrchu součástí ve strojírenství řeší drahým a časově náročným broušením a honováním. Tyto složité operace nejsou nutné, protože s moderními válečkovacími nástroji lze dosáhnout stejnou kvalitu povrchu součásti za současného zpevnění povrchové vrstvy podstatně rychleji a levněji,“ říká představitel společnosti Baublies AG, pan Andreas Hadler.
Kvalita povrchu součásti hraje velmi důležitou roli v klíčových oblastech. Ložiska, vodicí pouzdra, různé spojovací prvky a hřídele jsou strojními součástmi, na které jsou kladeny stále větší požadavky z hlediska jejich odolnosti proti oxidačním vlivům, tvrdosti a především kvality povrchu. Kvalita povrchu s hodnotami pod Rz 1,0 µm je v současné době již standardním požadavkem. Pro dosažení vysoké kvality povrchu jsou nejčastěji využívány tradiční metody třískového obrábění, jako je broušení, honování a leštění. Jinou, cenově výhodnější beztřískovou metodou je válečkování.
Při procesu válečkování se dosahuje dvou základních efektů: velmi hladkého povrchu a současně zpevnění povrchové vrstvy kovových materiálů plastickým přetvářením materiálu za studena. Zpevnění povrchové vrstvy může dosahovat až 80 % původní hodnoty v závislosti na vlastnostech materiálu, tlaku při válečkování a geometrii válečků. Zvyšuje se dynamická únosnost, nosný podíl povrchové vrstvy a vrubová houževnatost. Pro různé požadavky a technologie je k dispozici široká řada nástrojů pro opracování materiálů různých vlastností a tvarů. Válečkovat lze různé tvary povrchů od válcových děr od průměru 4 mm, hřídele, vnitřní i vnějších zápichy, kulové čepy, rádiusy a další profilové součásti.
Nástroje s několika válečky umístěnými po obvodu válečkovací hlavy pro vnitřní i vnější opracování ploch tvoří základní a efektivní řadu nástrojů pro základní tvarové plochy jako jsou průchozí i neprůchozí otvory a povrchy hřídelů. Variabilní jednokotoučové nástroje s možností nastavení jsou určeny pro různé druhy tvarů a pro opracování těžko přístupných míst. Krátký pracovní čas, drsnost povrchu pod Rz 1,0 µm, vyšší nosný podíl povrchové vrstvy, odolnost opracované plochy proti opotřebení a korozi, konstantní rozměry a vysoká přesnost jsou vlastnosti hovořící ve prospěch těchto nástrojů. Doplnění systému o modulární variantu ERG pro soustruhy přináší také vysokou flexibilitu použití. Systém je optimální už při malosériové výrobě a lze jej přizpůsobit téměř každé situaci při obrábění.
I v oblastech, kde v minulosti přicházelo do úvahy pouze broušení nebo honování se dnes s úspěchem prosazují stále více nástroje pro „hlazení“ povrchu diamantem. Diamantové nástroje rozšiřují spektrum použití technologie válečkování až ke hranici tvrdosti materiálu 60 HRC. Diamant se svojí extrémní tvrdostí, která je např. 140× vyšší než u korundu, odolností proti opotřebení a teplotní stálostí je základním prvkem nástrojů pro opracování vnitřních i vnějších ploch, různých profilů a tenkostěnných součástí. Že se hranice využití posouvají stále dál, dokazuje i kombinovaný nástroj pro obrábění oka ojnice – jeden nástroj pro operaci soustružení i opracování povrchu diamantem.
Méně známou, ale přesto dostatečně významnou oblast tvoří nástroje určené pro zaválcování pouzder, lemování a rozválcování.
www.albaprecision.cz