Záměrně je v nadpisu použito označení obráběcích center s kuželem ISO 30 jako malá s otazníkem. V letošním roce již tento časopis publikoval článek o skupině strojů užívajících různá označení (vysokorychlostní, závitovací apod.) od Japonského výrobce Brother. Tento příspěvek se věnuje podmínkám a příčinám, které celosvětově akcelerovaly rozmach tohoto typu obráběcího stroje, i konkrétním technickým vlastnostem, které neustále procházejí procesem inovace s cílem udržet stroje Brother na světové špičce v tomto segmentu.
Mezi významné faktory přispívající k rozmachu malých obráběcích center patří zejména:
Stabilita obchodních a ekonomických místních podmínek zadávání výroby součástek subdodavatelům.
Prohlubující se specializace subdodavatelů na určitý druh součástí (z hlediska rozměrů součástí, jejich materiálu a velikosti výrobní dávky).
Specializace výrobců obráběcích strojů a vytvoření samostatného podoboru pro tento typ strojů.
Aplikace principů hromadné výroby při výrobě těchto strojů
Tvrdé a neustále se zvyšující požadavky společně s limitními podmínkami především v oborech automobilového a motocyklového průmyslu, ale i v IT výrobě, stále více detailněji dělí subdodavatelský segment a vylučují ze hry univerzální podniky schopné vyrobit široký sortiment výrobků v požadované kvalitě, avšak za ceny, které nejsou konkurenceschopné.
Úspěchy těch, kteří dokázali využít předností malých obráběcích center a přitom vyladit technologie tak, že se neprojeví zmenšený upínací rozměr nástrojů, vede k nárůstu výroby těchto center u tradičních firem a dalšímu rozšiřování počtu nových konkurentů. To samozřejmě nutí zavedené výrobce trvale zlepšovat a vyvíjet stávající sortiment malých center.
V průběhu posledního roku například firma Brother představila tyto inovace jejich strojů tradičně nesoucích označení TC (Tapping Center):
Možnost volby provedení vřetene se zvýšeným kroutícím momentem, které nabízí až dvojnásobný nárůst kroutícího momentu zejména v oblasti nízkých a středních otáček (max 92 Nm). Tímto je dále prohloubena unikátní vlastnost vřeten Brother, tj. zachování vysokého krouticího v celém otáčkovém rozsahu vřetene, což mimo jiné umožňuje provádět závitování do nejrůznějších materiálů při řezných rychlostech, které nenacházejí srovnání u konkurenčních strojů.
Aplikační možnosti malých obráběcích center
Nové funkce pro zvýšení přesnosti vysokorychlostního obrábění 3D ploch a další zlepšení jakosti takto obráběných ploch. Aplikací několika nových módů v řídicím systému při dráhovém řízení s vysokými posuvovými rychlostmi Brother otevírá rozsáhlé možnosti pro dodávky obrobků s vysokou přidanou hodnotou zejména v oboru IT technologií.
Instalace plné lokalizace řídicích systémů do více jazyků včetně češtiny.
Uvedení na trh strojů vybavených vřetenem disponujícím maximálními otáčkami 27 000 ot/min s nesporným přínosem zejména při opracování hliníkových slitin. Závitování lze provádět až do 8 000 ot/min!
Malá obráběcí centra jsou tak nedílnou součástí výroby a stala se nenahraditelná tradičními většími centry v řadě oborů. Pohodlí bylo vždy dražší, a tak si zvykněme na to, že větší a univerzálnější stroj, který je však zároveň investičně náročnější, nemusí pro řadu produktů dostat vůbec šanci. Uplatnění lidských kreativních schopností, zkušeností a jisté míry rizika se tak pomalu stává důležitým parametrem českého subdodavatelského průmyslu.
www.misan.cz