Koncern GILDEMEISTER si vytyčil cíl: nabídnout odborné veřejnosti nové trendy v oblasti obrábění. Společnost SAUER LASERTEC se tohoto záměru drží a dosahuje přitom pozoruhodné úspěchy v oblasti opracování povrchových struktur pomocí laserové technologie. Tato ještě poměrně mladá technologie je orientována na potřeby zákazníka v oblasti výroby nástrojů a forem a je vhodná v kombinaci s 5osým simultánním obráběním především pro složité tvarové obrobky. V budoucnu nabídne společnost GILDEMEISTER strukturální opracování povrchových ploch pomocí laseru také ve výkonných obráběcích centrech konstrukční řady DMU s řízením CNC. Frézování a obrábění laserem na jednom stroji bude tak snadné jako u stroje LASERTEC 210 Shape, který byl představen na předváděcích dnech v Pfrontenu.
„Laserové texturování je při opracování nepravidelných povrchových struktur a složitých trojrozměrných tvarů ekonomickým řešením, které poskytuje optimální pracovní výsledky,“ uvádí Friedemann Lell, vedoucí prodeje společnosti SAUER LASERTEC. Uživatelé se přitom mohou spoléhat na dlouholetou vývojovou činnost a v mnoha aspektech z ní profitovat. Friedemann Lell přitom zdůrazňuje měnící se požadavky dnešního průmyslu: „V oblasti automobilové výroby se trend odklání od kožených textur a přechází k novým technickým strukturám. Podobně rostou i nároky výrobců polyethylenových lahví, kde se například začínají aplikovat trojrozměrná loga.“ V obou případech má laserové texturování ve srovnání s konvenčními metodami leptání jasné výhody.
Možnosti laserového texturování poskytují výrobním designérům větší kreativní prostor a zachovávají současně princip hospodárnosti v procesu výroby. Vytváření textur laserem dává nevídanou svobodu při navrhování povrchů výrobků. Pomocí leptání se mnohé struktury vůbec nedají zhotovit a při nanášení fotochemické folie dochází k nežádoucím záhybům, takže je následně nutná ještě dodatečná úprava. „Při laserovém texturování nejsou potřeba žádné chemikálie a laserová hlavice slouží jako jediný nástroj pro téměř všechny kovové materiály, vedlejší náklady tak zůstávají na velmi nízké úrovni,“ uvádí Friedemann Lell další přednosti této nové technologie
Všechna data potřebná pro obrábění laserem jsou zpracovávána v bitmapových obrázcích ve stupních šedi. Pomocí animačního 3D softwaru se z nich vytvářejí trojrozměrné digitální formy. Na obdobném principu funguje například řešení nazývané Maya, které vzniklo za účelem vytváření animovaných filmů. Programové vybavení LaserSoft3D vyvinuté společností SAUER LASERTEC transformuje strukturální data potřebná pro vlastní obrábění. Zároveň polohuje obrobek tak, aby laserový paprsek vždy dopadal na obráběnou plochu pokud možno pod ideálním úhlem 90°.
Co se týče předpokladů strojního vybavení, čerpá společnost SAUER LASERTEC z koncernového know-how. Koncepce MONOBLOCK® pětiosého obráběcího stroje zaručuje maximální přesnost a opakovatelnost všech kroků. Reprodukovatelnost je zde nesmírně důležitá, protože, jak uvádí Friedemann Lell: „Laser odebírá jen několik mikrometrů na jeden pracovní cyklus, což v závislosti na hloubce struktury představuje 50 nebo i více pracovních cyklů při vytváření textury.“
Na integraci této technologie do praxe koncern GILDEMEISTER soustavně pracuje. Laserové texturování je už dnes možné aplikovat u strojů konstrukční řady DMU. Laserová hlavice se do stroje nasadí přes rozhraní HSK – jde přitom o ruční manipulaci, která netrvá ani 10 minut – a výsledkem je vyfrézovaný a laserem obrobený výrobek během jediného upnutí do stroje. Ideální vstup do světa kombinovaného frézovacího a laserového obrábění pro vás může představovat nové obráběcí centrum DMU 65.
Větší modely DMU 160, DMU 210 a DMU 340 doplňují paletu výrobků. Tyto hybridní modely se hodí obzvláště pro takové zákazníky, kteří nevyužijí naplno laserové obráběcí zařízení, ale přesto by chtěli tyto technologie nabízet svým zákazníkům.