O nové typové řadě elektroerozivních drátových řezaček FANUC ROBOCUT α iE se dá říci, že je současným vrcholem japonské invence, přesnosti a produktivity tentokrát však nejen díky inovacím uvnitř stroje, ale také v novém vnějším designu.
Některé změny jsou patrné na první pohled
● Nové modely jsou výrazně kompaktnější – na první pohled je patrná výrazná redukce instalační plochy.
● Stroje mají vylepšený generátor i soubory technologických podmínek.
● Úpravu doznalo krytování strojů tak, aby přístup do pracovního prostoru byl optimální. Maximální přesnosti stroje v běžném dílenském prostředí se u nových „éček“ mimo jiné dosahuje měřením a stabilizací teploty nejen v dielektriku v pracovní nádrži, ale i v okolním vzduchu a na fremě stroje, a to s přesností +/- 0,1 oC, což je pro FANUC značnou konkurenční výhodou.
Slovo má zákazník
AERO Vodochody a.s. je v rámci svého vojenského programu historicky největším výrobcem proudových cvičných letadel na světě a partnerem několika armád, zejména Armády České republiky. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních kooperačních projektů – např. Sikorsky Aircraft Corporation (vrtulník S-76C), Alenia Aeronautica (střední část křídla C-27J Spartan), Sonaca (vývoj části křídla pro nový letoun Bombardier CSeries), Latecoere (podsestavy Embraer 170/190), Saab (závěsníky JAS-39 Gripen), Spirit Aerosystems (díly a podsestavy B767), EADS (podsestavy A320/340) atd.
Obnova strojového parku nástrojárny podniku v kontextu s vysoce přesným obráběním není u takové firmy ničím výjimečným, spíše naopak. Vzhledem k zaměření výroby na leteckou techniku se nedivme, že co do vysoké přesnosti nově nakupovaných strojů nelze akceptovat kompromisy. I když se na výrobě finálních dílů pro letadla (například hrany křídel) podílí elektroerozivní řezání cca 45 % své produkce a větší část je směrována do kusové výroby pro nástrojárnu, byl nákup nového zařízení opodstatněný. Nová drátová řezačka FANUC ROBOCUT α1iE nahradila HITACHI 3Q, která sloužila podniku od devadesátých let.
„O nákupu nového stroje bylo rozhodnuto před koncem loňského roku, kdy se výpadky staré řezačky musely řešit kooperací výroby s dalšími subjekty mimo podnik a časová i materiálová náročnost celého procesu se začala projevovat v nižší produktivitě nástrojárny,“ říká Josef Nejedlý, vedoucí technologie výroby nářadí a přípravků AERO Vodochody a.s. „Logickým krokem bylo vyhlášení výběrového řízení na nový stroj a jeho dodavatele. Mezi základní požadavky na parametry nové elektroerozivní řezačky jsme zařadili vysokou přesnost a vysokou kvalitu a přesnost při úhlovém řezání. Při stanovování ostatních parametrů, hlavně velikosti pojezdů, jsme vycházeli z rozměrů, na které jsme byli zvyklí u starého zařízení. Protože jsme potřebovali poměrně rychlé zařazení stroje do výroby po jeho instalaci, měli jsme také požadavky na podobnou platformu řídicího systému pro snadné zaškolení operátora systému. Nová drátovka spolehlivě pracuje ve dvojsměnném provozu, což u nás představuje dvanáctihodinové cykly nebo v opodstatněných případech v cyklech 8 +8 +8 hodin. Stroj je oproti původnímu daleko hospodárnější, což příjemně překvapilo naše energetiky.
„Společně s novou drátovou řezačkou jsme zakoupili ještě také elektroerozivní vrtačku, kterou využíváme pro vrtání startovacích otvorů ve vysoce tvrdých kalených materiálech a všude tam, kde klasické technologie vrtání využít buď vůbec nejdou, nebo jen velmi obtížně. Tím se zvedá také produktivita v elektroerozívním řezání. Oba stroje dodala PENTA TRADING v únoru 2011, součástí dodávky strojů byla i vysoká přidaná hodnota ve formě zaškolení obsluhy a času pro odborné konzultace při provozu zařízení. Tři dny konzultací za přítomnosti technika dodavatele přímo ve výrobě jsme využili po instalaci FANUCa a dva si necháváme v rezervě pro složité obráběcí úkony spojené s elektroerozívním řezáním,“ upřesnil při naší návštěvě v AERU Vodochody technolog Věnceslav Opl.