Oblast výroby forem a zápustek je i v dnešní době neustále se vyvíjející obor aplikací třískového obrábění kovů. V tomto oboru existovala určitá pravidla, která byla časem popřena a nahrazena novými, stalo se tak díky technologiím, které byly dříve zcela nepředstavitelné.
Globalizace postavila v rámci konkurence proti sobě pracovní síly různých kontinentů o velmi nesrovnatelných mzdových sazbách. Jak tomuto trendu čelit? Vyšší produktivitou! Pro zvýšení produktivity jsou klíčovým řešením například nástroje pro HSM (high speed machining) frézování kalené oceli s nižší závislostí na následném elektroerozivním nebo ručním dokončování a ručním dočišťování a leštění formy. S dnešními zdokonalenými nástroji pro HFM (high feed milling) na CNC strojích s dostatečným počtem otáček můžete obrábět dutinu zápustky při posuvech 1 270–5 000 mm/min a dosáhnout kvalitní povrch a snížit časy potřebné pro další dobrušování a leštění až na pětinu. Platí to pro sorty materiálů od P20 až po H13.
Co se nezměnilo, je skutečnost, že formy a zápustky je třeba stále rychleji a rychleji hrubovat, polohrubovat a dokončovat v hůře a hůře obrobitelných materiálech. To prostě nelze obejít. Ať jsou vaší specializací formy pro plasty, razidla, lisovadla či postupné zápustky, konkurenceschopnost a ziskovost závisí více než na čemkoli jiném především na rychlosti s jakou dovedete odebrat přebytečný materiál. Pokud umíte urychlit tuto část výroby, můžete konkurovat i výrobcům s levnější pracovní silou.
Volba metody
Zdaleka nejefektivnější ze všech metod odebírání materiálu je vysokoposuvové frézování (HFM). To znamená nejen vyšší otáčky vřetena, ale i vysoké posuvy a mělký řez. Tyto podmínky vedou opravdu k rychlejšímu odběru materiálu při nízkém vývinu tepla, řezných sil a nižší potřebě výkonu stroje, než při tradičním (pomalém/heavy) obrábění. Můžete vyrábět na levnějším méně výkonném stroji a nakonec i za nižších nákladů na jednotku odebraného materiálu.
Pro všechny tři stupně obrábění (hrubování, polohrubování, dokončování) je důležité mít nástroje konstruované pro HFM. Bez takového vybavení nelze plně využít schopnosti moderních CNC obráběcích center v oblasti posuvů a otáček. Nástroje musí být robustní, s velkou zubovou mezerou, uvolněním na čele a destičky s pozitivní geometrií čela. Všechny tyto vlastnosti vedou preventivně ke snížení řezných sil a eliminaci rizika vzniku vibrací při vysokých posuvech.
Neméně důležité jsou požadavky vlastností vyměnitelných destiček. Vysoká odolnost karbidu proti opotřebení, konstantní vlastnosti se vzrůstající teplotou a dobře řešená geometrie řezné hrany destičky. To jsou nezbytné atributy pro dostatečnou životnost. Je velmi důležité, aby třísky dobře opouštěly břit a nedocházelo k jejich opětovnému přeřezávání.
Až desetkrát rychleji oproti běžným nástrojům
Jedním z „pionýrů“ výrobců nástrojů splňujících požadavky HFM je firma ISCAR. Jejich nástroje mohou hrubovat, polohrubovat i dokončovat doslova při desetinásobných parametrech. Praktickým průlomem jejich nástrojů do oblasti HFM byl vývoj post-povlakovací úpravy destiček v roce 2007 a nové karbidy pod názvem SUMO TEC. Speciální post-povlakovací metoda spočívá v dodatečné úpravě povrchu čela (v případě destiček s PVD povlakem) a čela a části hřbetu (v případě destiček s CVD povlakem), kdy dochází k zacelení povrchu, eliminaci napětí v povrchové vrstvě povlaku a k podstatnému snížení koeficientu tření. Tím došlo ke zvýšení odolnosti proti opotřebení a 40% nárůstu životnosti destiček. Jakosti karbidů SOMO TEC mají velký podíl nejen na zvýšení výkonnosti frézovacích operací nástrojů ISCAR, ale standardně se dnes dodávají i pro aplikace soustružení, zapichování, závitování a vrtání. Díky dokonale hladkému povrchu destiček SUMO TEC, a tudíž velmi nízkému koeficientu tření, se nejen generuje méně tepla na břitu, ale je podstatně snížena tvorba nárůstků. Platí to při obrábění všech druhů materiálů.
Hrubování
Pro řádkování vnějšího tvaru a další práci v rovině jsou určeny například frézy SUMOMILL 290. Tangenciálně upnuté destičky samy o sobě zajišťují dostatečně silný průřez karbidu v hlavní řezné sekci a umožňují vyšší řezné parametry bez ohrožení nástroje a samotných destiček. Nespornou výhodou tangenciálních destiček je také možnost konstrukce silnějšího jádra frézovacího tělesa než u destiček upnutých radiálně.
Destičky SUMOMILL mají dvě řezné hrany ve šroubovici a dokonale napojují jednotlivé průchody na boční stěně. Vyrábějí se ve třech velikostech pro 3 odstupňované řady průměrů frézovacích těles. Všechny nástroje SUMOMILL mají chlazení středem.
Pro vyhrubování dutin a případně operace zapouštění jsou k dispozici nástroje HELIDO-UPFEED. Jedná se o oboustrannou variantu destiček HELIDO (tedy se šesti využitelnými břity) určených pro boční 90° úběry, zapouštění s velkým překrytím, drážkovací operace i čelní operace. Řezná hrana ve šroubovici s úhlem nastavení 17° snižuje boční řezné tlaky. Skloněná zadní dosedací plocha lůžka drží pevně destičku i při vysokých posuvech až 3mm na zub. To platí však za dodržení katalogem stanovených podmínek hloubky záběru, aby byl nástroj zatěžován jen axiálními silami a ne současně silami radiálními.
Pro výkonné zapouštěcí operace (plunžrování) a rychlé odebrání materiálu vně i uvnitř dutiny se jako ještě výkonnější alternativa osvědčily nástroje TANGPLUNGE. U tohoto nástroje se všechny řezné tlaky soustřeďují pouze v axiální rovině (podélně s osou nástroje). Není tedy tak přísná limitace velikosti třísky ve vztahu k rozvibrování nástroje a vřetena. Jedná se tedy i o metody šetrnější k uložení vřeten a stroje celkově. Nástroj sám zahrnuje v sobě již zmíněné výhody tangenciálně upnutých destiček.
Pro dosažení srovnatelné stability nástroje při obrábění hlubokých dutin, kdy se nástroj brodí v množství třísek na dně, je výhodné použít nástroj MILLSHREAD. Jeho jemně zoubkované (dělené) ostří utváří jemné drátkovité třísky, které nejsou tak velkým ohrožením při případném opětovném přeobrobení, ale hlavně lze takové třísky snadno proudem stlačeného vzduchu vyfouknout z pracovního prostoru. Zoubkování destiček se v každé další rozteči překrývá, a proto se nástroj chová jako plně efektivní a není třeba snižovat posuv.
Polohrubování
Po rychlém odebrání přebytečného materiálu při ryze hrubovací operaci nastupuje etapa polohrubování. Je to příprava dutých i vydutých tvarů formy pro operaci dokončování s jemným a pokud možno stejnorodým přídavkem. Je nutné dostat se i do ostřejších koutů formy, kam se s hrubovacím nástrojem nevejdeme. Mnohdy je třeba používat při takové práci různé druhy a tvary nástrojů. Pro urychlení samotné výměny nástrojů jsou výhodné nástroje multifunkční. V nástrojárnách se s oblibou používají k takové práci nástroje řady MULTIMASTER. Jedná se o vysoce variabilní soustavu ocelových, karbidových i wolframových stopek různé délky a štíhlosti. Do těchto držáků lze závitovým spojem upnout širokou škálu geometrických tvarů frézovacích hlavic. Jednotlivé tvary suplují jak nástroje s vyměnitelnými destičkami, tak i monolitní stopkové frézy. Jejich tvary (kulové kopírovací, drážkovací, kotoučové) se dodávají jak v ekonomickém (lisovaném) provedení, tak i jako přesné dobrušované. Navíc jsou vyráběny v různé hustotě zubů a v dostatečné škále jakostí karbidů a povlaků.
Mezi polodokončovací nástroje lze počítat i nástroje řady BALLPLUS. Jedná se o kopírovací frézy s vyměnitelnými destičkami. Do jednoho typu držáku lze upínat pět geometricky různých tvarů destiček.
Dokončování
Monolitní karbidové frézy jsou určeny pro jemné dokončovací práce při výrobě forem a zápustek. Zde se uplatní široký sortiment nástrojové řady ISCAR SOLIDMILL. Do ní patří frézy různých délek a počtu zubů jak pro 90° boční úběry tak samozřejmě i kulové kopírovací frézy. U takových nástrojů dosahují otáčky vřetena vyšších stupňů a je třeba již uvažovat o kvalitním upínači s vyšším stupněm vyvážení. Tomuto požadavku nejlépe vyhovují HSK shrink-fit ISCAR upínače. Jedná se o teplotní upínače určené s vyvážením do 40 tisíc otáček. S takto upnutou frézou můžete bez potíží drážkovat do plného materiálu hloubky 2D. Nedávno na trh uvedené monolitní frézy CHATTERFREE s variabilní zubovou roztečí ještě zvyšují stabilitu takových aplikací. Soustava je mnohem méně náchylná k vibracím a to dovoluje uživateli držet parametry obrábění na vysoce výkonné úrovni i na strojích s kuželem ISO 40 nebo BT 40.
Jak zrychlit operace
Několik rad a osvědčených metod jak zvýšit produktivitu výroby forem a zápustek.
· Zaměřte se na množství odebraného materiálu za časovou jednotku a sledujte náklady na výrobu jednoho kusu. Není čas experimentovat s nevhodnými nástroji, vždyť náklady na nástroje nejsou tou nejdražší položkou vaší výroby.
· Pokud jste neobnovili vybavení nástroji déle než dva roky, jste pozadu a měli byste konat.
· Sledujte nástrojové novinky ve svém oboru a nebojte se je aplikovat. Vývojáři jednotlivých výrobců věnují velkou pozornost specializovaným produktovým řadám.
· Při nastavování řezných podmínek se snažte jít na vyšší hladinu posuvů a rychlostí. Zejména u nástrojů s vyměnitelnou destičkou.
· Doporučené řezné podmínky výrobce nástrojů jsou pouze pro rozjezd, následně si vysledujte vlastní nejvýkonnější parametry poplatné dané situaci aplikace.
· Pro těžké hrubovací operace volte raději nástroje s tangenciálními destičkami. Tato oblast nástrojů doznala za poslední dva roky prudký vývoj.
· Kupujte více nástrojů jednoho typu, ať můžete hned po skončení životnosti jednoho nástroje plynule pokračovat ve výrobě.
· Používejte hrubozubé nástroje jen na strojích opravdu s nižším výkonem. Nebojte se více zubů v záběru. Dnešní moderní nástroje mají pozitivní geometrii, povlaky nízký koeficient tření a nástroje nejsou tak náročné na výkon stroje!