Zjednodušeně lze říct: "Jakýkoliv plošný materiál, ať už přírodní či umělý." Z hlediska použitelnosti finálního výrobku, nebo polotovaru platí jedno: řezaný materiál musí snášet přímý kontakt s vodou, voda ho nesmí znehodnotit.
Lze řezat všechny druhy ocelí, mosaz, bronz, hliník, měď, dural, titan a další kovové slitiny, všechny druhy plastů včetně otěruvzdorných, sklo, drátosklo, konex, lepené "neprůstřelné" sklo, mramor, žula, umělé kameny, keramiku, slinutou keramiku, porcelán, dřevo, překližku, dřevotřísku, lamino, těsnící materiály, pryž, kůži, filc a jiné textilní materiály, koberce, lina, marmolea.
Nelze řezat kalené sklo, hrnčířskou hlínu v nezpracovaném stavu. Jako polotovar je nejlepší použít plechy standardních formátů. Nerozhoduje jejich povrchová úprava. Materiály mohou být barvené, leštěné, broušené, komaxitované. Tyto upravené materiály bývají převážně chráněny fólií a použitím naší technologie nedojde k jejich poškození.
Za pomoci přípravků je možné samozřejmě zpracovávat i tzv. nestandardní polotovary, polotovary "na míru", plastové výlisky, polotovary již částečně obrobené a zpracované. V takovémto případě je vždy nejlepší osobní jednání a hledání nejvhodnějšího řešení za oboustranné spolupráce.
Výrobky jsou umísťovány na polotovar pomocí softwaru, který optimalizuje rozmístění jednotlivý dílců s ohledem na maximální využití materiálu. Mezery mezi nejbližšími body dvou sousedních dílců jsou 3 - 5 mm. Vzdálenost krajních dílců k okrajům polotovaru cca 10 mm. Toto samozřejmě záleží na tvaru, druhu a vlastnostech řezaného materiálu.
Maximální tloušťka řezaného materiálu je odvislá od druhu materiálu a požadavku kvality řezu. Také ji ovlivňuje požadovaná geometrie (dráha) řezu. Tvarové řezy lze provádět např. v nerezi cca do 60 - 70 mm tloušťky materiálu. Dělícím řezem lze stejný materiál řezat až do tloušťky 110 mm (prakticky ověřeno). Výrobce zařízení udává až 150 mm. Co se týká nejmenších tloušťek, lze řezat např. hliníkovou fólii nebo planžetu o tloušťce. 0,1 mm.
Prakticky jakýkoliv tvar, který lze v konečné fázi převést do vektorového formátu systému CAD. Přesnost vyřezaného dílce je převážně závislá na kvalitě dodané předlohy. Jediným omezením naší technologie, co se týká tvarů, je zaoblení vnitřních rohů, a to podle průměru řezacího paprsku. Ten se pohybuje v měkkých tenkých materiálech, kdy lze použít samotný vodní paprsek, kolem 0,2 mm. V silnějších a odolnějších materiálech je nutno použít tzv. hydroabrazivní paprsek (přidává se abrazivní materiál - mletý minerál). V tomto případě je průměr paprsku 0,8 - 1,6 mm (podle stupně opotřebení abrazivních trysek). Průměr paprsku jinak na rozměrovou přesnost výrobku nemá vliv, protože dráha řezacího ramene je upravována tzv. kompenzací, která právě průměr řezacího paprsku zohledňuje.
www.aquadem.cz