Skotská společnost zabývající se lineárním pohybem Power Jacks vyvinula řešení určené pro polohování průmyslových strojů jak při jejich zvedání, tak při jejich spouštění dolů. Šroubový zvedák použitý pro polohování byl vybaven speciálním pružinovým omezovačem síly. Pokud potřebuje průmyslový stroj přesunout kryt nebo víko na určitý pevný doraz nebo na těsnící plochu, musí to učinit přesně, aby došlo ke kontaktu na všech dorazech nebo po celé těsnící ploše. Často používaným produktem v takové situaci je mechanický lineární pohon nebo šroubový zvedák. Tato zařízení jsou pro účely spouštění dolů obvykle nejvhodnější, protože protažený otvor v pístnici pohonného mechanizmu nebo vidlice na jejím konci umožní spuštění krytu do určité polohy a jeho spojení pod svou vlastní vahou díky tomu, že se kryt opírá o pohonný mechanizmus do té doby, než se zdvíhací čepy ocitnou uprostřed otvoru ve vidlici. Ke zvednutí či natlačení krytu do určité polohy však tuto metodu použít nelze.
Pro kryt sušičky papíru (viz obrázek) byl nejlepším typem řešení šroubový zvedák. Aby bylo možné zvednout kryt přesně do požadované polohy, sestrojila firma Power Jacks speciální pružinový omezovač síly, který umístila na konec zdvihacího šroubu zvedáku. Systém byl dokompletován manžetou, která chrání zdvihací šroub, a kuželovou převodovkou Neeter Drive ISK, která je v pravém úhlu připojena k vlastnímu zvedáku.
Princip fungování omezovače síly
Jakmile šroubový zvedák posune kryt na konec a opře ho o doraz, pružina se stlačí o normální pracovní délku 10 mm. V tomto "10 mm okně" je umístěn polohový spínač, který signalizuje řídicímu systému, aby zastavil šroubový zvedák, protože bylo dosaženo přesné koncové polohy. Jelikož je pro danou operaci kriticky důležitý stupeň stlačení této pružiny, je každá pružina konstruována pro specifické požadavky dané aplikace. Aby celé zařízení mohlo správně fungovat, nesmí se samozřejmě sestava pružiny ve svém uchycení otáčet. Šroubový zvedák byl proto vybaven nerotujícím pohybovým šroubem.
Konstrukce omezovače
Omezovač síly se skládá ze šroubovité vinuté pružiny s hraněnými konci, která je umístněna mezi dvěma upínacími deskami. Jedna deska představuje koncovou desku a ta druhá pohyblivou desku přišroubovanou ke konstrukci krytu. Pružina je mezi těmito dvěma deskami předpnuta tak, aby nemohlo dojít k jejímu stlačení za normálního pracovního zatížení, kdy kryt není v kontaktu s pevnými dorazy.
Bezpečnost stroje
Velký důraz byl kladen na bezpečnost, a proto byly na šroubový zvedák přidány dva dodatečné bezpečnostní prvky, monitor otáčení detekující případný výskyt zaseknutí a dodatečné přídržné zařízení. Monitor se skládá z bezkontaktního snímače, který vytváří řadu impulsů snímáním cílového prstence, který se otáčí společně s ozubeným kolem ve šroubovém zvedáku. Řídicí systém stroje poté může porovnat intenzitu impulsů a stanovit, zda se celek pohybuje nebo je zastaven. Sekundární přídržné zařízení zdvihacího šroubu bylo vytvořeno uchycením pojistné matice v řadě se šnekovým převodem. Tato pojistná matice se obvykle nedotýká závitů zdvihacího šroubu a ke spojení dojde pouze v případě, že lichoběžníkový šroubový závit na ozubeném kole již překročil svoji životnost.
Výsledek
Původní 50kN jednotky úspěšně fungují od okamžiku instalace a byly použity na mnoha místech. Omezovače zatížení byly již sestrojeny pro šroubové zvedáky založené na 25kN, 50kN a 100kN jednotkách pro oba směry zatížení, tj. jak pro napěťový tak pro kompresní směr.
http://www.powerjacks.com/Power-Jacks-Screw-Jacks.htm