19 Květen 2009
T+T 4/2009

Třeba právě tak by mohlo znít heslo zákazníka nebo uživatele, který změnil způsob ovládání svého jeřábu nebo jiného manipulačního zařízení a rozhodl se pro aplikaci rádiového dálkového ovládání. Výhody této volby jsou jednoznačné: snadná instalace, flexibilita použití, volnost pohybu a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy zdvihacího zařízení.

Francouzská společnost JAY electronique je renomovaným výrobcem výše uvedených zařízení a nabízí široké spektrum produktů pro řešení veškerých potřeb průmyslových požadavků. Možnosti využití jejich rádiových dálkových ovládání zahrnují širokou oblast od výrobní sféry, přes dopravní a zemědělskou techniku až po nejčastější aplikace v oblasti jeřábové techniky.

Kompletní nabídku firmy JAY electronique lze zhruba rozdělit do tří základních kategorií:
* rádiová dálková ovládání pro všeobecné použití
* rádiová dálková ovládání pro jeřábové aplikace
* systémy rádiového přenosu povelů a informací

Zařízení pro všeobecné použití představuje zejména řada ORION. Jde o systém s okamžitým rádiovým spojením (spojení se vytvoří pouze při stisku ovládacího tlačítka) pracující na frekvenci 433-434 MHz. Vysílače mohou mít od jednoho až po šestnáct ovládacích tlačítek. Programování rádiové frekvence a doby automatického vypnutí při nečinnosti umožňují varianty vysílačů s tlačítkem ZAPNUTO/VYPNUTO. Ostatní modifikace (přiřazení tlačítko vysílače-relé přijímače, blokace mezi tlačítky, bistabilní režim relé, apod.) lze nastavovat pouze pomocí tlačítek a programovacích propojek bez nutnosti softwarového zásahu. Běžný dosah v nezastavěné oblasti je přibližně 150 m.

Nejčastější použití systému ORION lze najít například jako způsob ovládání průmyslového osvětlení, ovládání zdvihacích plošin, bran nebo vrat, navijáků automobilových odtahových nástaveb nebo ve skladovém hospodářství.

Druhou skupinu představují typická jeřábová zařízení řad UC, UD, UR. Rozdíly mezi nimi spočívají v podmínkách použití a provozu. Řady UD a UR jsou určeny pro těžký provoz a mají pouzdro vysílače chráněné doplňkovými odolnými gumovými kryty, řada UC je potom nejčastěji volena pro středně těžké aplikace. Standardní počet ovládacích (funkčních) tlačítek je 6 až 8, případně až 10 (pouze řada UD). Vysílače UR jsou vyráběny v kompaktní formě (vnitřní akumulátor je součástí pouzdra) a nabízejí pouze 2 nebo 4 ovládací tlačítka.

U provedení UD a UR lze na pozici funkčních tlačítek umístit přepínač s volitelným režimem spínání. Standardní ovládací prvky, které obsahuje každý vysílač je hřibové tlačítko nouzového vypnutí (bezpečnostní kategorie 3 dle EN 954-1) a tlačítko START/HOUKAČKA.

Uživatel může volit celkem ze 64 rádiových frekvencí (kanálů) v rozsahu 433-434 MHz nebo 12 frekvencí v pásmu 869 MHz (pouze řady UD a UC). Dosah v nezastavěné oblasti činí cca 300 m u verze UR až 600 m.
Bezpečnost a záruku manipulace s vyhrazeným zařízením pouze pověřenou osobou zajišťuje elektronický klíč s uloženými parametry nutný k provozu rádiového dálkového ovládání. Řady UD a UC mohou být doplněny také tzv. infra-startem, volitelným prvotním spuštěním zařízení infračerveným paprskem. Sestavy UD lze dodat také v provedení dle Směrnice ATEX (zařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu) pod označením XD.

Počtu tlačítek odpovídá samozřejmě také počet relé v přijímačích jednotlivých řad (max. 18 relé u verze UD). Nejširší možnosti softwarového nastavení provozu relé přijímače nabízí řada UD a navíc ještě volitelné speciální funkce typu mikrochod, předávání ovládání jeřábu, apod.

Vysílače všech výše zmiňovaných zařízení jsou tlačítkové. Pro složitější pohyby nebo větší počet funkcí nabízí firma JAY electronique také vysílače s joysticky řady OMNICONTROL. Každý vysílač je v možném rozsahu přizpůsobitelný zákaznickým požadavkům. Volba je možná ze dvou variant pouzdra (2 nebo 3 joysticky) s možností běžného (stupňovitého) nebo spojitého (lineárního) ovládání. Základní verze vysílače zahrnuje 4 standardní tlačítka s možným rozšířením o 4 až 8 pomocných tlačítek nebo přepínačů. Rozsah frekvencí a bezpečnostní aspekty odpovídají výše uvedeným tlačítkovým typům, dosah v nezastavěné oblasti může být až 800 m.

Posledním typem zařízení, které vám tento článek chce představit je systém rádiového přenosu informací a povelů pod označením ISIS. Sestava (vysílač + přijímač) slouží ke kopírování stavu na vstupu vysílače na výstup přijímače. Vysílač má 8 logických vstupů a pracuje s napájecím napětím 9 až 30 VDC. Přijímač umístitelný až do vzdálenosti 400 m disponuje 4 nebo 8 reléovými výstupy + 1 výstupem pro kontrolu kvality signálu. Napájecí napětí přijímače je 24 VDC nebo 24 až 48 VAC. Obě zařízení jsou v plastovém krytu s krytím IP65 a režim provozu lze u obou nastavit polohou přepínačů DIP-SWITCH a indikačních LED diod.

Typické aplikace pro toto zařízení je přenos povelů z trvale pohyblivých strojů, antikolizní zařízení mezi manipulačními stroji na stejné dráze, přenos povelů z ovládacího pultu velína, apod.
Všechny systémy firmy JAY electronique nabízejí splnění požadavku v nadpisu článku. Zkuste i vy využít tohoto způsobu ovládání!

Rádi vás uvítáme na veletrhu AMPER 2009 (hala 6, stánek 6B6), kde Vám představíme výše uvedené produkty a dáme Vám také možnost uspět (a nejlépe vyhrát) v jednoduché hře realizované mimo jiné pomocí prvků JAY.

Jiří Jakl
Schmachtl CZ, s. r. o.

www.schmachtl.cz