27 Říjen 2010
Odpovědnost vlastníků a provozovatelů vázacích a zvedacích prostředků

Řetězové vazáky jakostní třídy 8 a výše podléhají minimálně jednou za tři roky kontrole buď tahovou zkouškou nebo magnetickou defektoskopií. Naše firma nabízí provádění těchto tříletých kontrol formou magnetické defektoskopie. Při projednávání našich nabídek jsme se několikrát setkali se skutečnostmi, se kterými bychom Vás chtěli seznámit.

Při dotazu na provedení kontroly pracovníci firmy uvedli:
„Člověk, který ji prováděl, si nechal dát řetězy na hromadu, podíval se na ně a vypsal protokoly. Ne, žádné zařízení s sebou neměl.“
„Mám podepsaný protokol, že tříletá kontrola byla provedena. Víc mě nezajímá!“
Některé firmy nabízejí možná i proto provedení těchto tříletých kontrol za extrémně krátkou dobu a za velmi nízké ceny.
Mít vázací prostředky v pořádku by mělo být v zájmu všech vlastníků a provozovatelů vázacích prostředků. Při zanedbání požadavků může dojít k mimořádné události – poškození zdraví nebo majetku. Proto by se tomu měla věnovat dostatečná pozornost. Abyste předešli případným problémům, chtěli bychom Vás seznámit se základními informacemi týkajících se těchto tříletých prohlídek:
1. Způsobilost – firma nebo osoba musí mít způsobilost provádět tyto tříleté prohlídky formou magnetické defektoskopie. Průkazem této způsobilosti je v ČR např. certifikát APC (Certifikačního sdružení pro personál).
2. Zařízení – k provádění magnetické defektoskopie je nutná řada přístrojů – magnetizační zdroj, magnetizační cívka, UV lampa, fluorescenční roztok a dále kontrolní měřidla (luxmetr apod.). Tyto přístroje musí být také řádně kontrolovány a kalibrovány.
3. Doba provádění – při magnetické defektoskopii se musí vazáky očistit, nanést fluorescenční roztok a všechny komponenty včetně řetězu detailně prohlédnout, zda nemají trhliny. Při dodržení tohoto postupu lze těžko provést kontrolu 100 vazáků za hodinu.
4. Dokumentace – po provedené tříleté kontrole je vystaven protokol, ve kterém je zaznamenán výsledek kontroly. Následně se výsledek zaznamenává do karty vázacího prostředku.
5. Právní posouzení odpovědnosti – viz níže.

ZÁVĚR:
Protokol o provedení tříleté prohlídky Vás nezbavuje odpovědnosti, provedl-li prohlídku nezpůsobilý pracovník nebo nebyla-li tato prohlídka provedena předepsaným způsobem. Taková úspora Vás může vyjít pěkně draho!!!
Co říkají paragrafy?
Vlastník vázacího nebo zvedacího prostředku je, jako jeho provozovatel, povinen pravidelně provádět jeho řádnou údržbu spočívající zejména v provádění pravidelných kontrol, revizí a případném servisu kvalifikovanými osobami za využití odpovídajícího technického vybavení. V případě zanedbání řádné údržby a následného způsobení škody na zdraví nebo majetku takovým prostředkem odpovídá provozovatel vázacího či manipulačního prostředku dle ustanovení § 420a občanského zákoníku za škodu způsobenou užíváním tohoto prostředku, a to v celém jejím rozsahu.
Je-li škoda způsobena v souvislosti s neodbornou nebo vadně provedenou revizí, kontrolou či servisem vázacího či zvedacího prostředku, byť byly tyto úkony provedeny osobami odlišnými od provozovatele nebo jeho zaměstnanců – revizními techniky, nezbavuje to provozovatele plné odpovědnosti za způsobenou škodu, když za ni plně odpovídá vedle revizního nebo servisního technika, který příslušný úkon prováděl. Vůči zaměstnancům, kterým by vázacím nebo zvedacím prostředkem mohla být způsobena škoda, odpovídá jeho provozovatel výhradně, a to nejen za skutečnou škodu, ale také za jinou škodu, a je to porušení zákonné povinnosti založené zákoníkem práce k předcházení ohrožení života a zdraví při práci, pokud provozovatel vázacího či zvedacího prostředku na něm neprovádí pravidelnou údržbu (kontroly, revize, servis). Tato odpovědnost nepadá jen na zaměstnavatele samotného, ale také na konkrétní fyzické osoby – vedoucí zaměstnance, tedy osoby, které jsou zpravidla odpovědné za zajištění kontrol, revizí a servisu vázacích a zvedacích prostředků. Je-li vázacím či zvedacím prostředkem, jehož údržba není prováděna řádně, tj. kvalifikovanými osobami a za pomocí odpovídajícího technického vybavení, způsobena škoda na zdraví nebo dokonce smrt, může konkrétní osoby, které zanedbaly svou povinnost uloženou jim zákonem nebo vyplývající z jejich zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce, stíhat trestněprávní odpovědnost pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti dle ustanovení § 147 trestního zákoníku nebo usmrcení z nedbalosti dle ustanovení § 143 trestního zákoníku, za které může hrozit trest odnětí svobody až na osm let.

Mgr. Adam Liberda, advokát
Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři v.o.s., advokátní kancelář

www.pavlinek.cz