Akciová společnost TMW, Dvůr králové nad Labem, tradiční výrobce kabin k vysokozdvižným vozíkům a strojů pro lesní techniku, letos vyrobí 80 bezpečnostních kabin certifikovaných do výbušného prostředí. Zakázka představuje objem v řádu desítek miliónů korun. Kabiny jsou určeny pro německého odběratele. Firma jejíž hlavní výrobní program tvoří stroje pro lesní techniku tak vhodně doplňuje výrobní program v období nejistoty lesnických firem, čekajících na nově vypsané tendry u státních lesů.
„Bezpečnostní kabiny jsou určeny speciálně do chemických provozů, rafinérií nebo tam, kde manipulační technika přichází do styku s plynem. Vedle této zakázky pokračujeme ve výrobě speciálních těžkých kabin pro skladové zakladače a nosiče kontejnerů, a dalších kabin pro běžné vysokozdvižné vozíky,“ upřesňuje generální ředitel společnosti Milan Brokeš.
TMW vykázala za loňský rok tržby na hranici 65 miliónů korun a hospodaření zakončila s mírnou ztrátou. „Výrobu ovlivnilo vyhlašování krátkodobých tendrů na těžbu dřeva ze strany státních lesů. V takové situaci si žádná těžařská firma neobjedná novou lesotechniku. Většinou se odvozní soupravy pořizují na leasing nebo úvěr, při krátkodobých tendrech by tyto firmy riskovaly platební neschopnost. V současnosti se proto změnil poměr mezi objemem naši výroby na jedné straně a servisem a opravami na straně druhé. Navíc častěji než dříve opravujeme soupravy, které jsou za hranicí životnosti,“ doplnil Brokeš a dodal, že některé těžařské firmy, s kterými měli dlouhodobou spolupráci, dokonce ukončily činnost. Jako příklad uvedl donedávna jednu z největších lesních společností CE WOOD.
Přesto letos společnost TMW zaznamenává růst poptávky, i když se nejedná o objednávky v řádech desítek kusů nových souprav, tak jak tomu bylo před vypuknutím ekonomické krize. Letošní první kvartál firma zakončila s mírným ziskem a začíná nabírat i nové zaměstnance. „Objem zakázek a tím i tržby nám začaly narůstat už koncem minulého roku. To si bezpochyby vyžádá i přijetí nových zaměstnanců, především kvalifikovaných dělnických profesí ale i na pozice technické přípravy výroby. Zvýšenou poptávku by mělo přinést i nové kolo výběrových řízení na těžbu dřeva, které se bude uzavírat v dubnu a smlouvy by podle našich informací měly být až pětileté. To by byl signál pro banky a jejich úvěrovou politiku vůči dopravcům dřeva. Celý obor by se tím oživil,“ vysvětluje ekonomický ředitel podniku Jan Mirský.
Společnost TMW je ryze česká firma, která zhruba 20% produkce exportuje především do Německa, Nizozemska a na Slovensko. Výroba kabin pro vysokozdvižné vozíky tvoří necelou polovinu výrobního programu. Zbytek je zaměřen na výrobu a servis lesní techniky, především přívěsů a návěsů na odvoz dřevní hmoty.
Firma v současné době zaměstnává 90 lidí a pro letošní rok plánuje navýšení tržeb o cca 10% a ziskové hospodaření. Dvě třetiny výroby realizuje v základním závodě ve Dvoře Králové nad Labem a zbytek v závodě Libáň na Chrudimsku.