31 Květen 2012

schmachtl-01Dalším rozšířením komunikačních možností rádiového dálkového ovládání je výměna informací mezi přijímačem a vysílačem a zobrazení požadovaných údajů na jeho displeji. Zobrazované údaje se mohou vztahovat k nastavení a konfiguraci vlastní sady rádiového dálkového ovládání nebo k aktuálnímu stavu ovládaného zařízení.

 

Výhody plynoucí z takové možnosti jsou následující: snadná úprava provozních parametrů a diagnostika závad, přenos informací z ovládaného stroje nebo technologie, flexibilita použití a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy zdvihacího zařízení.

Francouzská společnost JAY electronique je renomovaným evropským výrobcem rádiových dálkových ovládání a nabízí široké spektrum produktů pro řešení veškerých průmyslových požadavků. 

schmachtl-02Přehled nabídky firmy JAY electronique

V letošním roce bude její sortiment rozšířen o nová ovládání s obousměrnými komunikačními možnostmi, jak je uvedeno v úvodu tohoto článku.

Nová nabídka firmy JAY electronique se skládá ze tří základních produktových skupin:

  • tlačítkové vysílače (operátorské moduly) Beta a Gama
  • vysílače (operátorské moduly) s joysticky Pika a Moka
  • obousměrně komunikující přijímače Elio a Alto.


Základní provedení vysílačů Beta mají 2 nebo 6 funkčních tlačítek a 2 tlačítka navigační pro pohyb v menu a zobrazení nebo změnu nastavení základních parametrů (jazyková verze, volba přijímače, přenosová frekvence a vysílací výkon, dobu automatického vypnutí v případě nečinnosti). Funkci elektronického klíče zastává v nové řadě PIN-kód, po jehož zadání je teprve možná práce s vysílačem. Vlastní funkční tlačítka mohou být koncipována jako jedno,- nebo dvourychlostní. Vysílač pochopitelně obsahuje hřibové tlačítko nouzového vypnutí (úroveň bezpečnosti SIL3-PLe) a tlačítko START/HOUKAČKA sloužící pro zapnutí vysílače a jako potvrzovací tlačítko pro změnu nastavení v nabídkovém menu.

O dlouhou provozní dobu (10 hodin) se starají Li-ion akumulátory. Rádiová komunikace může probíhat ve dvou frekvenčních pásmech – 433 až 434 MHz (64 kanálů) nebo 869 MHz (12 kanálů) – s dosahem signálu 100 m v průmyslových podmínkách (např. výrobní hala) nebo 300 m na volném prostranství. Mezi další technická vylepšení patří například možnost infra-čidla pro limitování pohybu obsluhy, vibrační upozornění, softwarová možnost modifikace zobrazovaných údajů nebo grafiky, apod. Samozřejmostí je mechanická ochrana pouzdra vysílače pomocí gumového krytu.

schmachtl-03Vysílače Beta – 6 a 2 funkční tlačítka

Další řada vysílačů Gama má podobné vlastnosti, liší se však počtem tlačítek a zejména oblastí předpokládaného využití. Díky velice robustní konstrukci jsou tyto prvky určeny do mechanicky velice náročného prostředí. Jakostní funkční tlačítka mají dostatečnou stiskací plochu a díky jednoznačnému rozlišení zvoleného prvního a druhého stupně nečiní obsluze problémy ani práce v rukavicích. Zvolit je možné 2 provedení – 6 nebo 10 funkčních tlačítek včetně 2 tlačítek navigačních a standardních ovládacích prvků jako mají vysílače Beta. Zobrazení údajů probíhá na rozměrném displeji s antireflexní úpravou a odolností vůči nárazu a poškrábání.

schmachtl-04Vysílač Gama pro nejtěžší pracovní podmínky

Joystickové verze vysílačů Pika a Moka mají stejné technické parametry jako předchozí uváděná tlačítková provedení, i když hlavní ovládací prvky se samozřejmě liší. Typ Pika se skládá z jednoho nebo dvou křížových ovladačů, 4 funkčních tlačítek a 2 navigačních tlačítek. Na další dvě pozice lze umístit ovládací prvky dle vlastní volby (aretované nebo nearetované přepínače, uzamykatelný přepínač nebo rotační přepínač se 4mi nebo 12ti polohami). Standardem je dále tlačítko START/HOUKAČKA a hřibové tlačítko nouzového vypnutí. Nechybí ani displej pro zobrazení výše popsaných údajů.

schmachtl-05Ukázky 2 modelů vysílačů Pika

Další verze – vysílač Moka – je již složitější a jeho složení obsahuje 2 křížové ovladače, 4 tlačítka a 12 volitelných ovládacích prvků nebo 3 křížové ovladače, 4 tlačítka a 8 doplňkových ovladačů. Případně lze volit verzi se 4mi nebo 6ti pákovými vypínači pro ovládání hydraulických agregátů a 8mi doplňkovými ovládacími prvky.

schmachtl-06Sofistikovaná řešení vysílačů Moka

Odpovídají přijímače jsou dva. Pod názvy Elio a Alto se skrývají obousměrně komunikující jednotky s různým rozsahem výbavy a technických možností. Přijímač Alto, určený pro náročnější aplikace, obsahuje 2 bezpečnostní relé (SIL3-PLe) pro nouzové vypnutí. Ovládací část má 3 sloty pro instalaci různě vybavených desek podle konkrétní aplikace. Desky obsahují například 12 výstupních relé nebo 12 optokoplerových vstupů + 2 analogové vstupy, apod. Případně lze realizovat i sběrnicový výstup (CAN, ProfiBUS nebo Modus). Údaje o konfiguraci jsou uloženy na SIM kartě a lze tak při výměně přijímače velice rychle přenést jeho nastavení do náhradního provedení. A stručně ještě k provozním údajům: krytí IP65, napájecí napětí 12-24 VDC, 24-48 VAC nebo 115-230 VAC.

Jednodušší verze Elio nabízí 12 výstupních relé a jako doplněk pomocné konektory pro instalaci rozšiřujících desek nebo připojení vnitřní houkačky s hlasitostí 90 dB. Rozšiřující desky mohou tak obsahovat: 2 logické vstupy, 1 analogový vstup, 1 analogový výstup nebo připojení pro RS 485. Napájecí napětí je omezeno na 2 velikosti: 12-24 VDC a 115-230 VAC.

schmachtl-07Společná pouzdra přijímačů Alto a Elio

Tlačítkové vysílače a oba přijímače budou na evropský trh uvedeny koncem dubna 2012 joystickové vysílače potom o něco později – na podzim 2012.

Obousměrná komunikace nových rádiových zařízení JAY electronique přináší výrazné vylepšení komfortu ovládání a bezpečnosti používání. Nechte se také oslovit!

 

Jiří Jakl, Schmachtl CZ, spol. s r.o.