Jako první na světě představila společnost Atlas Copco kompresory, které dokáží šetřit peníze a zároveň životní prostředí. Kompresory řady Carbon Zero dokáží dokonale využít veškeré odpadní teplo, které při stlačování vzduchu vzniká. Díky využití tohoto odpadního tepla mají firmy výrazně nižší spotřebu elektrické energie a zároveň snižují nebezpečné emise oxidu uhličitého.
Vodou chlazené bezmazné šroubové kompresory (označení ZR) řady Carbon Zero prošly počátkem tohoto roku zkouškami nezávislého sdružení Technische Überwachungs-Verein (Technické kontrolní sdružení, „TÜV“). „Testy prokázaly, že přístroje ZR 55-750 s vestavěným systémem pro využití odpadního tepla jsou celosvětově první certifikované kompresory, u kterých lze 100 % elektrického příkonu využít a veškeré odpadní teplo znovu použít ve formě horké vody,“ vysvětluje ing. Dalibor Zamykal ze společnosti Atlas Copco. Postup zkoušek zahrnoval měření elektrického příkonu a tepelné energie ve formě horké vody.
Šetříme náklady i životní prostředí
Průmyslová odvětví využívající velké množství horké vody a páry mohou díky těmto procesům dramaticky snížit své výdaje za energii. Ve výrobních závodech může přitom její spotřeba pro výrobu stlačeného vzduchu představovat 10–40 % z celkové spotřeby elektrické energie. „Firmy si tak mohou snadno spočítat, kolik budou schopné pomocí nového kompresoru ušetřit,“ dodává Zamykal.
Kompresory řady Carbon Zero také pomáhají firmám snáze čelit tlakům ze strany ochránců životního prostředí. Podle odborníků totiž platí, že čím je vyšší energetická náročnost, tím více rostou emise oxidu uhličitého. Jinak řečeno, pro snížení emisí CO2 je rozhodující právě úspora energie. Hospodářské a legislativní požadavky v této oblasti přitom nutí jednotlivá průmyslová odvětví zvyšovat energetickou účinnost. Jakékoliv změny provedené v systémech pro výrobu stlačeného vzduchu mohou mít významný dopad na životní prostředí. Celosvětové normy ekologického chování udává v současnosti Kjótský protokol, v budoucnu to bude Kodaňská dohoda.
Využití v praxi
Při stlačování vzduchu vzniká kompresní teplo, které je v kompresorech řady Carbon Zero na 100 % převedeno na ohřev horké vody. Kompresní teplo se získává z různých částí kompresoru, jako jsou šroubové elementy, olejový chladič, mezichladič a dochlazovač. Pomocí vestavěného zařízení pro využití odpadního tepla protéká studená voda přes všechny výše uvedené části kompresoru a tím dochází k předání tepla. Voda může dosáhnout teploty až 90 °C a takto může být dále použita.
Ve většině průmyslových odvětví může být použita pro vytápění nebo ohřev TUV. Mimořádné uplatnění může tato voda mít v těch odvětvích průmyslu, která pro své výrobní procesy používají horkou vodu a páru. Mezi typická odvětví průmyslu s požadavkem na horkou vodu a páru patří potravinářské provozy, jako je výroba například mléčných výrobků (paření, čištění, sterilizace, tavení), dále sem patří papírenský průmysl (užití ve vařáku a výparníku a při bělení a vaření buničiny), textilní průmysl (barvení, ustalování umělých vláken), farmaceutický průmysl (fermentace a sterilizace), rafinérie, chemičky a petrochemičky (destilace vodní párou, zlepšená výtěžnost, rozpouštění, vyhřívání), elektrárny (výroba elektřiny), sterilní průmyslové prostory (zvlhčování).
Horká voda či pára je normálně produkována pomocí průmyslových kotlů na elektřinu nebo paliva typu topný olej či zemní plyn. Při používání horké vody z kompresorů, ať již přímo nebo prostřednictvím napájení kotlů předehřátou vodou, lze spotřebu paliva buď výrazně snížit nebo zcela eliminovat. To vede k výrazným energetickým úsporám.
www.atlascopco.com/czcs