Jištění šroubových spojů
Konstruktéři investují mnoho času a velké úsilí do toho, aby jimi navrhované stroje a mechanismy správně fungovaly a byly spolehlivé. Náročnost plánování a množství investic vložených do projektu jako celku často způsobí, že se malé části jeví jako bezvýznamné, a tak je spojovacím součástem, které jsou v jednotlivých dílech zabudovány, věnována jen velmi malá pozornost. Je ale nutné mít na paměti, že celá konstrukce je tak spolehlivá, jak spolehlivý je její nejslabší článek, a že selhání i tak jednoduchého dílu jako je šroub nebo matice může mít vážné následky.
Zatížení vibracemi
Zvláště u dynamicky zatížených spojů je velká pravděpodobnost, že dojde k jejich samovolnému uvolnění. Proto jsou již od vynálezu šroubu navrhovány a zdokonalovány různé druhy jištění. Tradiční metody jsou založeny na tření. Prakticky to znamená, že povolení šroubu a matice se snažíme zabránit zvýšením tření v závitu nebo v jiné části spoje. Toto řešení se však jeví jako velmi nespolehlivé v případě, že je šroubový spoj vystaven vibracím. Výsledkem často bývá uvolnění spoje, ztráta předpětí a následné přestřižení šroubu. Následují prostoje, opravy, seřizování a v konečném důsledku drahé reklamace.
Již žádné reklamace
Nord-Lock již více jak 25 let vyrábí a zdokonaluje systém jištění šroubových spojů. Systém je založen na principu závěrného klínu, který je vytvořen párem podložek. Tato jedinečná metoda využívající napětí místo tření je upravena normou DIN 25 201. Podložky jsou z jedné strany opatřeny klíny s úhlem větším, než je stoupání závitu, na druhé straně každé podložky jsou navíc radiální zuby. Při montáži šroubového spoje se zkompletovaný pár podložek nasadí pod hlavu šroubu a matici tak, aby do sebe zapadly jejich klínové plochy. Radiální zuby zajistí, že k posunu může dojít právě jen na klínových plochách, nikoli mezi plochou spojované součásti a hlavou šroubu nebo maticí. Klínový efekt vyvolá přírůstek svěrné síly, a tak vyloučí jakékoli pootočení a uvolnění šroubu nebo matice, což zároveň zaručí samojistnost šroubového spoje.
Snížení nákladů na opravy a údržbu
Postupem času se z podložek NORD-LOCK stal globální výrobek, který je celosvětově používán pro řešení problémů s uvolňováním šroubů v různých průmyslových odvětvích. Systém NORD-LOCK využívají výrobci stavebních, těžebních, zemědělských, lesnických i potravinářských strojů a zařízení, stejně jako společnosti působící na železnici, v dopravě nebo v energetice, ať už jako výrobce nebo v oblasti oprav a údržby. Mimo jiné také proto, že montáž a demontáž podložek NORD-LOCK je velmi snadná a rychlá, a že je lze opakovaně použít, což přispívá k výraznému snížení nákladů životního cyklu (LCC).
Revoluční mazivo GTP600
Jak již bylo uvedeno výše, systém NORD-LOCK využívá k zajištění šroubů napětí nikoli tření. Tato skutečnost dává uživateli možnost šroubový spoj před montáží důkladně promazat, aniž by došlo ke snížení spolehlivosti jeho zajištění. Nanesení vhodného maziva na závit a pod hlavu šroubu značně sníží tření a tak umožní lépe kontrolovat dosažené předpětí ve spoji. Současně omezení tření snižuje napětí v krutu a rozptyl dosahovaného předpětí ve spoji.
Zmiňované vlastnosti mají velký význam zejména při montáži šroubů velkých rozměrů a šroubů z nerezových materiálů, u kterých při utahování dochází často k zadírání. Pro mazání jak nerezových tak ocelových šroubů se používá revoluční grafitové mazivo GTP600, které bylo vyvinuto na základě dlouholetých zkušeností v oblasti jištění šroubových spojů. Jedná se o vysoce čistou grafitovou pastu, která pomáhá snižovat náklady na šroubový spoj a optimalizovat jeho volbu. Její složení je šetrné k životnímu prostředí a vyhovuje požadavkům EINECS (EU) a TSCA (US).
Použitím podložek NORD-LOCK a současným promazáním spoje docílíte efektů, které jsou při konvenčním jištění šroubů nedosažitelné. Spolehlivě zajistíte šroubový spoj a současně maximálně využijete jeho kapacitu.
www.nord-lock.cz