18 Červenec 2005

diamant_1.jpgOd super tvrdých vrtáků, přes polovodiče až k optickým nástrojům, ve všech těchto oborech jsou využívány diamanty. Jejich využití v průmyslu se stále rozšiřuje a pokrok ve výrobě umělých diamantů připravuje půdu pro mnoho dalších inovací.  „Diamant jako materiál, je nyní tím, čím byla ocel v 50. letech a silikon v 90. letech devatenáctého století. Během následujících 50let se počet jeho uživatelů ještě zvýší, jenže v přírodě ho pro všechny není dostatek,“ říká Bryant Linares, prezident CEO, massachusettské společnosti vyrábějící syntetické diamanty.

„Máme potenciál, abychom mohli vyrábět rychlejší a lepší polovodiče než jsou ty současné,“ uvádí otec pana Linarese, Robert Linares, prezident rodinného podniku.
Stálost diamantů i při vysokých teplotách může znamenat revoluci ve výrobě vysoce výkonných procesorů a může také pomoci vytvořit automobil na elektrický pohon dostupný široké veřejnosti.
„Mnoho problémů při výrobě elektromobilů, ale i počítačů bude spojeno s teplem. Použití diamantu místo silikonu by mohlo zredukovat současné velké množství obvodů až na 80%,“ dodává. Hlavní předností při výrobě umělých diamantů je technologie CVD, chemické napařování povlaků, která vytváří diamant díky chemické reakci mezi plyny.
Výroba pomocí CVD metody může ovlivnit tvar diamantu mnohem lépe než dříve používaná technologie „vysokého tlaku a vysoké teploty“ (HPHT), kdy se stlačoval uhlík za použití roztaveného kovu jako katalyzátoru, vyvinutá společností General Electric v polovině 20. století. To znamená, že může být vyrobena slabounká vrstvička diamantu pro použití do mikroprocesorů nebo tenký diamant pro další použití.
Většina diamantů používaných na celém světě v průmyslu je syntetických. Společnost Diamond Trading Company (DTC), součást diamantového obra De Beers, uvádí, že každý rok je v průmyslu spotřebováno 200 tun drobných diamantů, případně diamantového písku.
Zatímco pomocí dřívější technologie HPHT bylo vyrobeno poměrně málo kvalitních drahých kamenů, většina byla zbarvena do žluta či do hněda, technologie CVD dává mnohem lepší výsledky. Výroba je lépe řízena a produktem je bezbarvý diamant.
Be Deers, společnost ovládající z 55% trh s neopracovanými diamanty, je také prostřednictvím své dceřiné společnosti vedoucím producentem umělých diamantů pro průmyslové použití. BeDeers odhaduje velikost potenciálního trhu s průmyslovými diamanty na 50 biliónů dolarů, což už se blíží objemu světového prodeje klenotnických diamantů, který je 60 biliónů dolarů a někdy až 16,7 biliónů dolarů.
Společnost věří, že výroba diamantů metodou CVD napomůže také otevření trhu s přírodními diamanty. „Syntetické diamanty jsou chemicky, fyzikálně i opticky identické s přírodními,“ říká Robert Linares, „ale byli bychom raději, kdyby snoubenka věděla, že má ve svém šperku diamant umělý“.
Podle BeDeers nepředstavují umělé diamanty žádnou hrozbu pro trh s tradičními diamanty. Výzkum ukázal, že 94% žen chce pravý diamant, ne syntetický.
Aby nedošlo k prodeji umělých diamantů vydávaných za pravé přírodní, bylo vyvinuto zařízení, které je schopno rozpoznat i bezbarvý umělý diamant od přírodního,
„Hodnota diamantů je založena na jejich vlastní zvláštnosti“ říká marketingový ředitel společnosti DTC Stephen Luisser. „Jsou stejně staré jako sám svět. Příroda je však již nevytváří.“