V současné době již patří mezi standardní způsoby vedení elektrické energie také přípojnicové systémy. Společnost Siemens nabízí ucelený program pro hladinu nízkého napětí a proudy do 6300 A. Tyto produkty patří do skupiny silnoproudých zařízení Sivacon, která dále obsahuje i rozváděče. Příklady použití jednotlivých typů přípojnicových systémů jsou uvedeny níže, společně s argumentací hovořící pro jejich použití.
Rozvod nejmenších proudů – CD-L
Rozvod nejmenších proudů může být řešen pomocí typu CD-L. Tato přípojnice je určena především pro napájení malých spotřebičů a osvětlovacích přístrojů. Jmenovitý proud je 25 a 40 A s možností několika různých konfigurací tzv. proudovodných drah. Svým provedením je optimalizována pro použití jako světelná „rampa“, na kterou lze navěsit běžná svítidla přímo napájená pomocí odbočných krabiček. Tyto krabičky lze přidávat a odebírat podle potřeby, aniž by bylo nutné odpojit od zdroje zbytek trasy.
Příklad aplikace – osvětlení ve výrobní hale. Díky svým vlastnostem (např. krytí, rozměry, možnost napájet dva systémy nezávislé na sobě - tzn. hlavní i záložní) jsou přípojnice typu CD-L nasazeny v objektu chemického průmyslu. Světla, která svítí na kosmetickou výrobu předního světového producenta, jsou napájena právě z přípojnice, jejíž dva nezávislé napájecí systémy plně a spolehlivě naplňují představy investora o bezpečném napájení osvětlení.
Pro menší výrobní celky – BD01
O něco dále od spotřebiče by se mohl velice dobře uplatnit systém BD01, jenž nabízí přenos jmenovitého proudu v rozsahu 40 až 160 A. Vzhledem ke svým vlastnostem je ideálním řešením do menších výrobních celků. Může sloužit nejen jako přenosové vedení pro napájení již zmíněného systému CD-L, ale velice dobře se hodí i jako rozvodné vedení k jednotlivým spotřebičům umístěným v prostoru. Kromě bezpečného způsobu rozvodu elektrické energie je k dispozici i nepřeberné množství odbočných krabiček. Odbočné skříňky jsou typově zkoušené rozvodnice a mohou vedle jisticích prvků obsahovat například rovnou i zásuvky pro připojení zátěže pomocí tří či pětipólové zástrčky, měřicí členy a mnohá další zařízení a přístroje. Pokud by si zákazník nemohl vybrat z předem definovaných skříněk, lze dodat buď speciálně vytvořenou podle požadavku, nebo prázdnou k dalšímu vyzbrojení dle vlastní úvahy.
Příklad aplikace – napájení spotřebičů v průmyslu. Ať už se jedná o menší dílnu na výrobu nožů a raznic pro soustruhy, frézy a lisy či celý komplex budov předního světového výrobce televizí LCD, poslouží přípojnice typu BD01 k rozvodu energie tak, aby mohla vždy spolehlivě a bezpečně napájet spotřebiče. Jedná-li se o napojení jednotlivých strojů přímo do odbočných skříněk na svorkovnice jisticího prvku nebo o odbočení z páteřního vedení pro skupinu malých zařízení napojených do podružné rozvodnice, vždy s sebou nese toto řešení výhodu možnosti změny připojení, resp. odpojení libovolné zátěže od systému bez nutnosti vypínat celek. Tímto způsobem se omezují ztráty vzniklé odstávkami ostatních částí výroby.
Nejčastěji používaný typ přípojnice – BD2
Mezi nejčastěji používané typy přípojnic patří bezesporu typ BD2. Možnost výběru použitého materiálu vodičů (měď nebo hliník), jejich konfigurace (L1, L2, L3, PE, N nebo varianty s plnými fázemi a 1/2PE, N či 1/2PE, 1/2N) i určení pro jmenovité proudy 160–1 250 A; to vše dělá z tohoto typu univerzální přípojnici. Díky dalším dobrým elektrickým i neelektrickým vlastnostem lze dostát všem požadavkům na přenos a rozvod elektrické energie nejen v průmyslových aplikacích, ale i ve výškových budovách.
Příklad aplikace – vedle klasických páteřních rozvodů v průmyslu (namátkou např. lisovna plastů, slévárna hliníku, výroba komponent do automobilového průmyslu) a v komerčních centrech (kancelářská výšková budova, sídlo mediální společnosti) jsou reference například z nemocnic či výzkumného ústavu genetiky. K těmto „běžným“ aplikacím v poslední době přibyla ještě jedna zajímavá a netradiční. Jedná se o větrné elektrárny, resp. o přenos energie v jejich tubusu. Spolu s přípojnicí typu LD (viz. níže) tvoří nové řešení přenosu proudu od generátoru do rozváděče v patě věže. Po mnoha testech a zkouškách byly použity přípojnice typu BD2 se jmenovitým proudem 800 A. Osvědčené přípojnice velice dobře odolávají chvění, změnám délky a rozdílům teplot. Upevnění na stěně tubusu je realizováno pomocí pružných „podložek“, které také částečně eliminují nepříznivé mechanické vlivy. Jak se vývoj pro tuto aplikaci odrazil na konečné podobě přípojnic pro standardní provedení do jiných projektů? V podstatě nijak – kromě vylepšení malé části svorníkového bloku mezi dvěma kusy přípojnic se nezměnilo nic. Možná proto jsou tyto přípojnice již několik let schváleny i pro rozvody elektrické energie na lodích (dáno standardy DNV).
Přípojnice typu LD
Jeho jmenovité hodnoty proudu jsou 1 100 až 5 000 A. Také v tomto případě si může zákazník vybírat z mnoha provedení „proudovodných“ drah. Ventilační systém umožňuje nasazení do náročnějších tepelných podmínek, než u jiných typů. Proto se s tímto typem přípojnice setkáme především v průmyslovém odvětví. Nabízí se zde celá řada odbočných skříní, které lze vybavit jisticími prvky, a to i s motorovými pohony k jejich dálkovému ovládání.
Příklad aplikace – vedle již zmiňované novinky použití v tubusech větrných elektráren jsou hlavními referencemi například svařovny největšího tuzemského výrobce automobilů, horizontální páteřní rozvody v budovách či přípojnicové mosty mezi transformátory a rozváděči. Osvědčené provedení má již mnoho stovek realizací, které s přibývajícím časem potvrzují kvality a smysluplnost projektu řešeného pomocí přípojnicových systémů. Spolehlivost, bezpečnost a přizpůsobivost změnám jsou vlastnosti, které předčí zastaralé způsoby přenosu elektrické energie (jako např. kabely).
Přípojnice typu LX
Proudovým ekvivalentem výše uvedeného typu by mohly být přípojnice s typovým označením LX. Ty jsou však určeny spíše pro výškové budovy, protože díky sendvičové konstrukci nevzniká na vedení „komínový efekt“. Jmenovitý proud v rozmezí 800 až 6 300 A a další velmi dobré vlastnosti postavily tyto přípojnice do čela silnoproudé distribuce. Odbočné skříňky lze připojovat a odpojovat bez ztráty napětí zbytku sítě do velikosti jisticího prvku 630 A. Takové proudy jsou již určeny pro patrové rozvodny, díky čemuž může vyniknout přednost přípojnic – na rozdíl od kabelového rozvodu lze kdykoli měnit výbavu v rozváděčích na jednotlivých patrech a zbytek budovy nemusí být napájen ze záložního zdroje.
Příklad aplikace – namátkou si uveďme několik odlišných uplatnění. K hlavnímu i záložnímu rozvodu ve velkém nákupním centru se může jako reference stejně tak dobře hodit páteřní rozvod pro napájení podružných tras z BD2 v závodě zpracovávajícím kovy. Neméně zajímavý je příklad použití přípojnic typu LX v hokejové aréně, která zároveň slouží i jako kulturní a společenské centrum.
Přípojnicový systém Sivacon 8PS je typ LR
Posledním typem pro představení produktů přípojnicového systému Sivacon 8PS je typ LR. Tento „mercedes“ mezi přípojnicemi je charakterizován především jmenovitým proudem 630 až 6 300 A, krytím IP68 a chemickou stálostí. Je ideální pro použití ve velice náročných a agresivních prostředích, jakými jsou např. rafinérie, venkovní vedení mezi transformovnou a rozvodnou v poušti či rozvod energie na ropných plošinách. Podobné reference ale v České republice nabídnout nemůžeme, takže zůstává otázkou, zda se najde i u nás takové místo, o němž bychom za čas mohli psát jako o realizované aplikaci.
Všechny výše zmiňované aplikace jsou jen zlomkem toho, kde všude se lze s přípojnicemi setkat a jsou uvedeny proto, aby dokumentovaly široké uplatnění tohoto produktu.
Autor článku: Ing. Martin Schejbal, Siemens, s.r.o.
produktová videa společnosti Siemens najdete na www.StreamTech.tv
www.siemens.cz/sivacon