23 Červen 2008
maximální ochrana pohybového aparátu strojů

Zde Vám nabízíme stručný přehled možností zakrytování pohybového aparátu Vašeho stroje, z nabídky předního dodavatele krycích systémů Hennlich – LIN-TECH:

„Push-Pull“ systém
Podstatou tohoto principu je přenos pohybu vřeteníku na profil Alutec, který je vsazen do rámu celého systému. Vzhledem k tomu, že systém není nikterak poháněn a nemá ani jinak definováno vnitřní předpětí, vřeteník, který je poháněn samotným strojem, si sám určuje polohu celého krycího systému. Důležité je, aby pojezdy kladly krycímu profilu co možná nejmenší odpor. Pro tento typ sytému je vhodné použít především profil Alutec GL, a to především z toho důvodu, že je schopen přenášet tlačnou sílu potřebnou k pohybu přímo mezi jednotlivými profily.

Systém s napínacím pásem
V případě kombinace větších délek pojezdu s větší hmotností samotných profilů (definováno šířkou profilu), dojde u systému Push-Pull k takovému tření, které při chodu stroje způsobuje zvlnění profilů ve vedení. Celý systém tak nefunguje správně a má tendenci se zasekávat. Nesprávně pracují rovněž stěrače bočních vedení. „Řešením je použití napínacích pásů, které v systému vytvoří trvalé předpětí a zabrání zvlnění,“ připomíná product manager Krytování Hennlich. Dodává však, že nezbytnou podmínkou je, aby napínací pásy spojovaly oba konce profilu Alutec a tvořily tak jakýsi „uzavřený okruh“, v němž je předem definované napětí.

Systém s pružinovým pohonem
Zrychlení stroje v kombinaci s rozměry systému a celkovou vahou samotných profilů často klade takové nároky na systém, že je nezbytně nutné použít pružinové pohony. Je to především z důvodu udržení dostatečného vnitřního napětí v celém systému. Obvykle jsou roletové kryty na stroji dva – na levé a prav straně. Opačným navíjením pružinových pohonů dochází k silovému přetahování jednotlivých rolet na obou stranách a k následnému silovému vyvážení systému jako celku. K silovému vychýlení z rovnovážného stavu dojde v okamžiku, kdy výsuv jedné rolety je větší, než výsuv rolety druhé. V tom okamžiku nastane silová nerovnováha. Při konstrukci stroje je nutné s tímto faktem počítat a navrhnout jeho pohon tak, aby byl schopen sílu pružinových motorů přetlačit. Výhodou této konfigurace systému je, že je permanentně poháněn pružinovým motorem, a proto není potřeba přidávat žádnou vnější energii.

Systém s elektrickým pohonem
Existují však aplikace, kde ani pružinové motory svými parametry nestačí k vyvinutí dostatečného vnitřního napětí. Stává se to především v případech enormních pracovních zdvihů stroje nebo enormních požadavků na zrychlení. Řešením je pak roletový systém s elektrickým pohonem. Sílu potřebnou k dostatečnému vnitřnímu napětí poskytuje speciální prokluzná převodovka poháněná elektromotorem. Ta poskytuje systému konstantní sílu, která se nemění s velikostí výsuvu rolety. Tak, jako v předchozím typu systému s pružinovým pohonem, i tyto roletové kryty se obvykle používají v páru. Vzhledem k tomu, že prokluzová převodovka poskytuje konstantní sílu nezávisle na velikosti výsuvu rolety, nedochází k silové nerovnováze tak, jako u předchozího typu. Nevýhodou tohoto systému ale je, že elektrické pohony musí být permanentně napájeny elektřinou. Zvyšuje se tak energetická náročnost celého zařízení.

Horizontální systém
Všechny dosud popsané systémy pracují standardně ve vertikální, nebo traversální pozici. Systém Alutec lze však úspěšně použít i v pozici horizontální. Jedná se tak o velice vhodnou alternativu k teleskopickým krytům. Systém je opět poháněn pružinovým motorem, nebo elektromotorem s prokluznou převodovkou. Pokud navíjecí buben profilu je ve stroji vhodně umístněn, systém umožňuje využít celý pojezd stroje. Nespornou výhodou tohoto systému pak je, že na rozdíl od teleskopických krytů nevyžaduje prostor pro sraženou délku krytu. Dojde tak ke značné úspoře cenného prostoru uvnitř celého zařízení.

Ing. Jan Švarc, product manager krytování Hennlich

celý článek s obrázky zde