16 Listopad 2012

stetoskop_02Ať zamíříme k praktickému lékaři v podstatě s jakýmkoliv problémem, je skoro jisté, že na nás vytáhne stetoskop. Poslech pacienta je již tisíce let jedním ze základů lékařské diagnostiky a navzdory své jednoduchosti je to stále jedna z nejdůležitějších metod pro stanovení diagnózy při problémech s oběhovou a dýchací soustavou. Proč by ale nemohlo to, co funguje tak dobře u lidí, být užitečné také u strojů?

Stejnou otázku si položili i konstruktéři společnosti Siemens a představili systém pro diagnostiku strojů zvaný STEVE (Siemens Tremor EValuation Equipment). STEVE je přenosný přístroj, jenž je schopen sledovat vibrace způsobené průmyslovými stroji a včas detekovat i jinak nepostřehnutelné závady. Hlavním účelem zařízení je předcházet poruchám, které by mohly daný stroj kompletně vyřadit z provozu – a s ním například i celou výrobní linku. Většina závad totiž nevzniká naráz, ale postupně se ve stroji vyvíjí. Na nejvíce namáhaných částech, jako jsou třeba ložiska, se mohou po čase objevovat nepatrné nedostatky, u nichž je pouze otázkou času, než přivodí poruchu většího rozsahu.

Tyto defekty však způsobují i nežádoucí tření a další mechanické projevy. Lidské ucho nemusí tyto příznaky postřehnout, dostatečně citlivé senzory však ano. Právě toho STEVE využívá. Přístroj je vybaven speciálními senzory, které snímají vibrace stroje s frekvencí měření téměř milionkrát za vteřinu. Výhodou přístroje je i schopnost naučit se během jednoho týdne, jak zní daný stroj v běžném provozu. Může tak být použit pro monitorování prakticky všech strojů, které za chodu vibrují.

stetoskop_01

Od továren, přes elektrárny, až po různé výrobní linky – jsou založeny na souhře jednotlivých strojů. Jakmile jeden z nich vypadne, může být ohrožen provoz celého zařízení a ekonomické následky bývají nedozírné. Právě tomu by měl systém STEVE v budoucnu zabraňovat.

www.siemens.cz