Používáme je každý den. Mačkáme je, taháme za ně, otáčíme s nimi. Někdy se jich dotýkáme přímo, jindy jsou skryté pod povrchem. Jsou pro nás neocenitelným pomocníkem. Bez nich by mnoho strojů a přístrojů vůbec nefungovalo. O čem, že to mluvíme? Řeč je o nejrůznějších páčkách, kličkách, kolečkách, rukojetích, madlech, držadlech, táhlech a šroubcích. Mluvíme o strojírenské bižuterii, jinak též odborně nazývané „normované díly“.
Jak se pozná kvalitní normovaný díl
S normovanými díly v mnoha podobách přicházíme do styku každý den. Jsou součástí domácích spotřebičů, výrobních strojů, automobilů a věcí denní potřeby. U těchto prvků jsou vyžadovány tři základní vlastnosti: funkce, spolehlivost a estetika.
Funkce je bezesporu nejdůležitější vlastností. Bezchybné fungování každého prvku je zárukou dokonalé funkce vyššího celku. Špatně fungující šroubek nebo kolečko za pár korun dokáže zastavit či zničit stroj v hodnotě několika miliónů.
Další důležitou vlastností je spolehlivost. Neustálé výměny a opravy vadných součástek stojí čas a peníze a mohou poškodit dobré jméno výrobku i firmy. Ideální je prvek, který má minimálně takovou životnost jako zařízení, ve kterém je namontovaný.
Třetí jmenovanou vlastností je estetika. Snoubí v sobě cit pro detail, ergonomii, vhodnou volbu materiálů a schopnost vkomponovat detaily do větších celků. Estetika uplatněná při návrhu a konstrukci normovaných dílů zaručí, že prvky budou vkusným doplňkem, plnícím spolehlivě svou funkci.
Dodavatel normovaných dílů
Dnešní trh nabízí normované díly od mnoha výrobců. Na výběr jsou prvky v různých variantách tvarů, materiálů a kvality. Jednou z firem, která nabízí normované díly především pro strojírenství, je firma Ulmer s.r.o. Tato společnost má výhradní zastoupení německé firmy HALDER pro ČR a SR. Firma HALDER je jedním z významných dodavatelů normovaných dílů pro trh v Německu a západní Evropě. Má certifikát kvality ISO 9001, což zaručuje vysokou kvalitu všech výrobků.
Dělení podle funkce a použití
Strojní a zajišťovací prvky: hlavními zástupci této skupiny jsou šrouby s odpruženým elementem, které byly rozšířeny o další provedení jednotlivých prvků, kterými je řešeno upínání, sevření či podepření nerovnoběžných ploch dílů – např. při obrábění.
Ovládací prvky: tyto prvky slouží přímo či nepřímo k ovládání a manipulaci na nejrůznějších strojních zařízeních. Do této skupiny patří ruční kliky, madla, válcové rukojeti, páky přestavitelné tahem, šrouby a matice s tvarovanou hlavou, rýhované šrouby a matice, ovládací ruční kola atd.
Normované díly pro upínání: používají se při konstrukci upínacích přípravků, ale mohou být rovněž použity samostatně. Novinkou v upínání obrobků je plovoucí upínač EH 2332, který je určen pro upnutí a podepření extrémně labilních dílů, aby zamezil jejich deformaci a vibracím během obrábění. Dalším z upínacích prvků je kompaktní upínač EH 2369 s posuvným upínacím ramenem, jehož předností je široký rozsah upínání díky posuvnému upínacímu rameni.
Základové desky: používají se k osazení obráběcích strojů a slouží jako základny pro upínání materiálů při obrábění. Rovněž mohou být použity při konstrukci upínacích či montážních přípravků.
Strojní elementy: patří mezi ně rychlospojky pro spojení pístu a pístní tyče, které jsou navíc schopny vyrovnat nesouosost či úhlovou výchylku. Nejnovějším zástupcem této skupiny jsou senzory. Jejich úkolem je snímat polohu určitého prvku a předat informaci dál. Používají se v kombinaci s indukčním čidlem a uplatnění najdou při zavádění automatizace do výroby.
Podrobný přehled všech prvků je možné nalézt v katalogu „Normované díly“, který Vám společnost Ulmer s.r.o. na vyžádání ráda zašle. V katalogu jsou přehledně vyobrazeny prvky s technickým popisem, návodem a příkladem použití. K dispozici je rovněž katalog na CD-ROMu, který umožňuje nejen běžné prohlížení, ale i vkládání prvků do CAD systémů, a to jak ve 2D, tak také 3D formátu.
Ing. Aleš Košárek
Ulmer s.r.o.
tel.: +420 553 757 111, 112, 117
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.ulmer.cz