31 Srpen 2005

Uhlik_1.jpgVědci vytvořili v laboratorních podmínkách pomocí „nano-vláken“ materiál, který je tvrdší než diamant. Nový materiál známý jako spojená uhlíková nano-vlákna (ACNR) byl vytvořen stačením a zahřáním super silných uhlíkových molekul, nazývaných uhlík-60. Tyto molekuly se skládají z 60 atomů vytvářejících hexagonální nebo pentagonální tvary, podobající se maličkému fotbalovému míči.

Super-tvrdý ANCR byl vytvořen z uhlíku-60 tlakem 200× větším, než je normální atmosférický tlak, za současného působení teploty 2226°C.
Vlastnosti výsledného materiálu byly měřeny a porovnávány pomocí diamantové měřící buňky ve francouzském institutu European Synchroton Radiation Facility. Tento přístroj stlačí zkoušený materiál mezi dva normální diamanty, čímž vědcům umožňuje studovat ho za vysokého tlaku a při použití synchrotronického záření pro radiaci extrémně intenzivních X-paprsků, které odhalují materiálovou strukturu.
Vědci zjistili, že jimi vytvořený materiál ACNR má o 0,3% větší hustotu než běžný diamant a je odolnější tlaku než všechny ostatní známé materiály.
Průmyslové aplikace
„Náš materiál je ve skutečnosti schopen udělat vryp do normálních diamantů,“ říká Natalia Dubrovinskaia, vedoucí výzkumu na univerzitě Bayreuth v Německu. „Jsme velmi tím velmi vzrušení a šťastní.“
Zatímco normální diamaty dosahují vysoké tvrdosti díky silnému molekulárnímu spojení mezi jednotlivými atomy, ACNR získává svoji pevnost díky skutečnosti, že je vytvořen spojením nano-vláken, dodávají výzkumníci.
Natalia Dubrovinskaia uvedla, že nový materiál by mohl najít široké uplatnění v průmyslových aplikacích, protože je velmi stabilní za vysokých teplot. Mohl by být lepší než normální diamant, například pro hluboké vrtání a pro leštící abrazivní materiály. Dubrovinskaia také věří, že bude snadné ho vyrábět sériově.