Prudké změny tlaku v potrubí mohou během několika sekund způsobit vážné poruchy vodovodního či kanalizačního systému. Firma HENNLICH přichází na český trh s inovativním řešením v podobě tlumičů tlakových rázů, které efektivně chrání potrubí před riziky spojenými s tlakem a zároveň minimalizují náklady na opravy.
Pružinové pístky patří mezi zajišťovací prvky, které slouží k přesnému, opakovanému polohování a fixaci pohyblivých částí strojů a zařízení. Většina z nich je vybavena klasickým kulatým čepem a válcovým otvorem. Čep je s tímto otvorem zarovnaný, což umožňuje jeho bezproblémové zajištění v okamžiku, kdy pohyblivá část stroje projede kolem otvoru, do kterého má čep zapadnout. Protože ale v některých případech není tento klasický otvor k dispozici a nabízí se pouze hrana nebo drážka, vyvinula společnost Elesa+Ganter pružinové pístky se zkoseným čepem.
Uzavřený hliníkový profil, vysoká torzní odolnost a užitečné zatížení až 350 kg. HIWIN rozšiřuje svoji nabídku o lineární osy HB, které využívají speciálně navržený extrudovaný profil z hliníku. Brněnský Hiwin s.r.o. tyto osy začleňuje do svého portfolia a je schopen je dodávat jak samostatně, tak ve svých skládaných víceosých polohovacích jednotkách. Základní stavební profil je uzavřený a opatřený výztuhami pro zvýšení odolnosti a nosnosti čímž může být i pro dané aplikace samonosný. Lineární osy HB se vyznačují vysokou torzní tuhostí a jsou vhodné zejména pro plynulý pohyb břemen s velkou hmotností při splnění nejvyšších nároků na dynamiku. Tyto osy jsou pak díky svým parametrům ideální pro použití jako portálové osy v různých „Gantry" uspořádáních. V závislosti na aplikaci mohou být osy HIWIN HB konfigurovány se třemi různými typy pohonu: ozubeným řemenem HB-B, lineárním motorem HB-L a ozubeným hřebenem HB-R.
Madla, rukojeti, kolečka, páčky, pístky, přísavky apod. jsou normovanými díly, které jsou běžnou součástí každé výrobní technologie a zařízení. Umožňují je ovládat, manipulovat s nimi a zajistit jejich správnou funkci. Na trhu jich je nepřeberné množství. Pojďme se nyní podívat na to, jaké byly v uplynulém roce nejvíce prodávané. Respektive, které z nich nejčastěji pořídily firmy u společnosti Elesa+Ganter CZ, české pobočky jednoho z jejich největších světových výrobců.
Při obrábění, svařování a montáži se často pracuje s rychloupínači, které se využívají k pevnému zajištění obrobků. Aby mohl být takový proces automatizovaný a nedocházelo k nehodám, hodí se sledovat jejich polohu. Z tohoto důvodu uvádí společnost Elesa+Ganter CZ na trh praktické držáky senzorů. Instalují se na tělo upínačů a poskytují spolehlivou podporu pro senzor, který detekuje otevřenou či zavřenou polohu příslušné rychloupínací páky. Kromě samotných držáků a rychloupínačů můžete u společnosti Elesa+Ganter CZ pořídit i kompatibilní bezdotykové senzory.
Na širokorozchodné trati v Čierné nad Teplou budou pracovat nové chladiče společnosti HENNLICH. Ty firma dodala pro lokomotivy řady 774. Chladiče navržené pro motor Caterpillar CAT 3512C HD o výkonu 1550 kW a certifikované pro železniční dopravu, představují spolehlivé řešení pro chlazení motorů.
Elektricky vodivá těsnění zlepšují stínění EMI u kovových a pokovených krytů a současně zkvalitňují elektricky vodivé spoje a v některých případech i strukturální uzemnění. U těchto spojení se primárně jedná o vysokofrekvenční spoje, nikoli o elektrická bezpečnostní spojení určená k přenosu vysokých proudů v případě zkratu či poruchy. Mohou také částečně zajišťovat ochranu letadla před úderem blesku (LS/EMP), avšak v takovém případě se jedná o málo významnou sekundární funkci, protože většinu proudu budou přenášet jiné konstrukce. Tento odpor může být pouhých 2,5 mΩ a jeho dosažení není obtížné, pokud k propojení příslušných dvou dílů konstrukce používáte kovové spojovací pásky. V některých případech, například u typického konektoru Mil-C-38999, je však použití pásků nemožné nebo nepraktické. Vodivý spoj mezi konektorem a tělesem místo toho zajišťují šrouby společně s vodivým plochým těsněním nebo O-kroužkem.
Robot přebírá sklizeň hroznů i na strmých svazích – sklizeň hroznů ať, již jde o vinice na Moravě nebo v Čechách, patří k nejnáročnějším částem při výrobě vína. Při nedostatku pracovních sil i do této oblasti vstupuje automatizace a digitalizace. Strmé svahy vinic se sklonem 75 % a úzké řádky však byly dříve považovány za místa, kde je automatizace nemožná. Německá společnost CH engineering GmbH vyvinula právě pro tuto oblast použití mimořádně kompaktní sklízecí vůz. Ten využívá robustní energetické řetězy z vysoce odolného plastu od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje litoměřická společnost HENNLICH. Energetické řetězy spolehlivě pracují i v náročných podmínkách a minimalizují práci vinařů při údržbě.
Samomazná lineární a pohonná technologie drylin je navržena v souladu se směrnicemi EHEDG. Tlak na výrobce nápojů, aby vyráběli hygienicky, se zvyšuje. Rostou požadavky spotřebitelů na bezpečnost výrobků a celosvětové normy úřadů, jako je například německý FDA, jsou stále přísnější. V důsledku toho se zvyšují i nároky na komponenty strojů a systémů. Aby konstruktéři a provozovatelé strojů mohli dosáhnout hygienické, bezúdržbové a bezporuchové výroby, představila společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, samomaznou lineární a pohonnou technologii drylin v hygienickém provedení, včetně konstrukční studie lineární osy SHT připravené k instalaci. Ta splňuje nejen požadavky FDA a EU, ale také směrnice EHEDG s ohledem na možnosti čištění.