Analýza portálu potaroo.net zjistila, že již v roce 2011 by mohlo dojít k vyčerpání volných IP adres verze IPv4, které se dnes přidělují všem zařízením připojeným k internetu. Podle společnosti Cisco by situaci vyřešil rychlejší přechod poskytovatelů služeb na novou verzi IPv6, která poskytuje až 340 sextilionů (340 x 1036) unikátních IP adres. Tyto protokoly však nejsou vzájemně kompatibilní, proto společnost Cisco představila nové řešení, které umožní operátorům postupně přejít na novou verzi IPv6 při zachování funkčnosti starší verze IPv4.
"Počet nepřidělených IP adres verze IPv4 se rychle ztenčuje a brzy bude vyčerpán úplně. S tímto scénářem je proto rozumné při plánování počítat. V naší společnosti jsme již v tomto směru učinili konkrétní kroky, které nám umožní se s danou situací vypořádat. Na přístupu společnosti Cisco oceňujeme, že umožňuje jednoduchý přechod na IPv6 při zachování existujících IPv4 adres," řekl Xavier Niel, ředitel pro strategické plánování ve francouzské společnosti FREE.
Takzvaná IP adresa se automaticky přiděluje každému zařízení, které se připojuje k internetu, čímž umožňuje jeho jednoznačnou identifikaci. Verze IPv4, která se jako vůbec první s rozvojem internetu masově rozšířila, je však omezena maximálním počtem zhruba 4 miliard unikátních adres, který se postupně vyčerpává kvůli rapidnímu nárůstu různých zařízení připojených k internetu.
Protože se vyčerpání adres verze IPv4 již v minulosti předpovídalo, byl vyvinut nový protokol IPv6, který poskytuje 340 sextilionů (340 x 1036) unikátních IP adres, což přibližně odpovídá obrovskému počtu 50 miliard miliard miliard adres pro každého člověka na planetě. Protokoly IPv4 a IPv6 však nejsou vzájemně napřímo kompatibilní, proto přechod z IPv4 na IPv6 vyžaduje technologie, které umožní v jeho průběhu zachování i původních adres verze IPv4.
Společnost Cisco proto představila několik novinek ve svém portfoliu pro IP sítě nově generace, které umožní poskytovatelům služeb na nový protokol IPv6 rychleji a efektivně přejít. Cisco například představilo nové řešení Cisco Carrier-Grade Services Engine určené pro páteřní směrovací systém Cisco CRS-1, které podporuje rozsáhlý překlad síťových adres (large-scale NAT nebo LSN) a nabízí nejvyšší škálovatelnost pro překlad a propustnost na trhu.
Cisco rovněž představilo nové řešení Cisco Carrier-Grade IPv6 Solution pro svá síťová zařízení řady Cisco ASR Series, které umožní takzvané LSN (large-scale networking) na okrajích sítě, nebo nové služby pro rychlý, bezproblémový a nákladově efektivní přechod na verzi IPv6. Ty zahrnují vše od pomoci při přípravě plánu a analýzy připravenosti až po návrh řešení i samotnou implementaci.
Nově představené funkcionality nyní umožňují napříč takřka celým portfoliem routerů a switchů společnosti Cisco využívat nezbytných schopností spojených s přechodem na sítě IPv6, jako jsou technologie dual stack, IPv4-over-IPv6 nebo IPv6-over-IPv4, které navíc pracují ve spojení s technologií LSN (large-scale networking).