Společnost Ray Service, přední výrobce kabelových svazků a elektromechanických celků, v roce 2018 masivně investovala do automatizace a digitalizace skladovacích prostor. Tento krok následoval po plné digitalizaci výroby, jíž podnik ze Starého Města u Uherského Hradiště prošel v minulých letech. Investice do Automatizovaného skladového systému Kardex ve výši desítek milionů korun výrazně přispěla optimalizaci využití místa, pracovní síly i ke zvýšení celkové efektivity skladů a produktivity práce.
Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR), uvedla, že podle zprávy World Robotics Report 2018 Service Robots vydané organizací IFR zaznamenal v odvětví logistiky v roce 2017 segment obslužných robotů významný nárůst 162 % oproti roku předchozímu. To znamená, že v loňském roce bylo dodáno na trh celkem 69 000 logistických systémů, které představují 63 % všech obslužných robotů využívaných v průmyslových odvětvích.
Za poslední desetiletí společnost Stratasys (Nasdaq: SSYS) pokračovala v průkopnickém vývoji unikátních cloudových nástrojů a předobjednaných služeb placených dle využití (pay-per-usage) pro svou průmyslovou řadu 3D tiskáren – napříč vybranou skupinou poskytovatelů prostřednictvím globální sítě Stratasys Global Manufacturing Network (GMN).
Průmysl 4.0? To je hračka! Minimálně s produktovou řadou isense společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje strojírenská společnost HENNLICH. Díky těmto zařízením není zvýšení doby provozuschopnosti výrobního závodu při nízkých nákladech nic složitého. Igus nabízí čtyři systémy, které jsou schopné efektivně plánovat údržbu na základě senzory zaznamenaných dat. Uživatelé si mohou vybrat, jaké řešení jim vyhovuje – zda automatické vypnutí stroje na základě online vyhodnocení stavu energetických řetězů nebo objednání náhradního dílu a plánování údržby přímo ze smartphonu.
Technologie vstupují i do tak donedávna tradičního odvětví, jakým je prádelnictví. Do prádelny přijde sběrný pytel prádla a pracovník jedním zmáčknutím čtečky naskenuje až pět set kusů oděvů najednou. Je to díky čipům, které jsou nažehleny či zašity v každém oděvu a umožňují tak radikální změny v jejich sledování a vyhodnocování jejich životního cyklu.
V posledních letech se technologické prostředí výrazně mění. Běžní i profesionální uživatelé využívají výhod inovací v oblasti cloudových a síťových služeb, internetu, virtuální či rozšířené reality a dalších moderních trendů. Často diskutovaným tématem je pak postupně, nikoli skokově přicházející míra reálného užitku po jejich implementaci. Tento trend je zvláště patrný v podnikatelském prostředí, ve kterém svazují IT manažerům mnohdy ruce bariéry v podobě omezeného rozpočtu a stávajících systémů.
Koncoví uživatelé a výrobci originálního vybavení hledají řešení s rozhraním HMI (Human Machine Interface), které by jim pomohlo zjednodušit a zefektivnit vizualizaci, zvláště u rozsáhlejších aplikací. Díky této nové rodině grafických terminálů Allen-Bradley PanelView 5510 získají společnosti řešení s rozhraním HMI, které je navrženo tak, aby naplnilo jejich potřeby u rozsáhlejších aplikací, zlepšilo uživatelskou přívětivost a zvýšilo výkonnost.
Společnost Pyeong Hwa Automotive (PHA) je světovým lídrem v oblasti dodávky dílčích sestav pro automobilový průmysl. Společnost má sídlo v Koreji, kde provozuje sedm závodů, a má rovněž sedm závodů v České republice, na Slovensku, v Číně, Indii, USA a také tři celosvětové prodejní pobočky. Český závod společnosti PHA Czech s.r.o. se nachází 300 kilometrů severovýchodně od Prahy v Českém Těšíně.
Virtuální zprovoznění digitálního dvojčete CNC stroje – konkrétně horizontální vyvrtávačky HCW 4S od společnosti Škoda Machine Tool – bylo jedním z velkých témat prezentace společnosti Siemens pro letošní Mezinárodní strojírenský veletrh. Vystaven byl funkční model stroje v poměru 1:15 a digitální dvojče. Reálný stroj, model i digitální dvojče totiž ovládá stejný řídicí systém Sinumerik 840D sl.