22 Říjen 2009
od Dassault Systemes

V průběhu června představila firma Dassault Systemes, světový lídr v oblasti 3D a Product Lifecycle Management (PLM), první zákaznický release V6R2010 svojí nové platformy PLM 2.0. Součástí uvedení nové verze bylo i představení 42 nových V6 modulů, které podporují obchodní procesy ve všech průmyslových odvětvích.

S novou obchodní strategií „V6 PLM Express“, která je připravena speciálně pro středně velké firmy a menší týmy uvnitř velkých organizací, přináší V6R2010 i nové možnosti přímého modelování (direct modeling) a realistických simulací (realistic simulation) pro běžné uživatele bez expertních znalostí 3D modelování.

Co je to PLM 2.0?
Abychom pochopili přínosy nové platformy V6, pojďme si přiblížit pojem PLM 2.0. Použijeme příměr s technologií WEB 2.0. V začátcích byl internet složen z webových portálů a stránek na nich umístěných. Uživatelé pak pasivně přistupovali k obsahu, který vytvořil webmaster. Tok informací byl pouze jedním směrem – od autora ke čtenáři stránek. Asi před 3 až 4 roky vznikl koncept WEB 2.0, který je souborem technologií a online aplikací, které umožňují každému vytvořit a online přidat nějaký obsah; prohlédnout a komentovat existující obsah. Za ideální příklad může sloužit encyklopedie WIKIPEDIA, kde čtenáři mohou kromě čerpání informací také sdílet svoje znalosti a spoluvytvářet obsah.

Každý může být spolutvůrcem

Koncept WEB 2.0 je dnes standardem webtechnologií, stejně tak koncept PLM 2.0 má ambici stát se standardem v oblasti navrhování výrobku. Podle naší filozofie již zákazník není pouhým „konzumentem“, ale stává se do jisté míry i „spolutvůrcem“ výrobku. PLM 2.0 tak umožňuje i pracovníkům obchodu nebo marketingu a zejména samotným uživatelům vstupovat do fází vzniku výrobku, které byly dosud přístupné jen konstruktérům a vývojářům. Nová platforma V6 kolem sebe soustředí komunity uživatelů, které spolupracují na 3D výrobku v celém jeho životním cyklu.

Inovace obchodních procesů díky platformě V6
To, co na obrázku vypadá jako šestka, je tzv. spirála inovace. Znázorňuje různé kroky, kterými výrobní podniky prochází při vývoji nových výrobků. Na spirále inovace vidíme, že všechno začíná a končí u konkrétního zákazníka. Na začátku je diskuse se zákazníkem ohledně jeho zkušeností se současným výrobkem a o jeho přáních a představách pro další (nové) výrobky. Spirála nás dovede k aplikacím, které nabízí platforma V6. Návrh designu připravíme s CATIA V6, simulaci výrobku provedeme v SIMULIA V6, pro výrobu máme DELMIA V6 a na závěr spolu se zákazníkem produkt vyzkoušíme tak, jak výrobek působí v reálném světě, pomocí aplikací 3DVIA V6. Veškerá data a informace, které vznikají v rámci této inovační spirály, jsou pak spravovány aplikací ENOVIA V6.
Přitom je zákazník stále v centru inovačního procesu. Platforma V6 umožňuje zákazníkům získat realistickou zkušenost (realistic experience) s výrobkem ještě dříve, než bude vytvořen prototyp, což velice šetří čas i náklady.

Dokončení článku a důkladné seznámení s platformou V6 naleznete v T+T Technika a trh 10/2009

www.technodat.cz