Pro drtivou většinu konstruktérů je SolidWorks zavedeným pojmem, a mnozí z nich dokonce systém používají pro svou každodenní práci. V tomto příspěvku se na problematiku použití CAD systému podíváme pohledem uživatele. Možná je to překvapivé, vždyť přece pro uživatele především je každý výrobek určen především, tedy i konstrukční software.
Ano, ale i CAD systém je software a jeho tvůrcem je programátor. Lépe řečeno, pro rozsáhlejší software, jako je i SolidWorks, je to tým lidí, ve kterém je i programátor. Dále jsou tam lidé, kteří mají zkušenosti s daným oborem, v případě SolidWorksu se strojírenstvím a ti přímo určují, jak má software vypadat. Dnes již obvykle není problém naprogramovat prakticky cokoli. Problém je správně software navrhnout. To je úkol pro člověka, jehož funkci se říká softwarový architekt, nebo také analytik či produktový manažer. Ten ve spolupráci s programátory a také s obchodním oddělením přesně definuje funkčnost software podle potřeb a přání uživatelů. SolidWorks od počátku byl a stále je v tomto bodě na špici peletonu. Zkušenosti zákazníků potvrzují správnost prvotních rozhodnutí např. při návrhu uživatelského rozhraní. I veškeré další změny, které se v tuto funkčnost dále posunuly, jsou příjímany velmi pozitivně. Snadno použitelné (a tedy i naučitelné) ovládání samozřejmě přímo ovlivňuje rychlost návratnosti investic, o které jde těm, které software pro své konstruktéry (či přímo sami) pořizují.
Pokročilé funkce a snadnost použití
Není vyjímkou, kdy průměrně výkonné i nejvýkonnější softwary trpí těžkopádným ovládáním. To se ovšem netýká SolidWorksu. Díky snadnému a logickému ovládání jsou i značně pokročilé modelovací funkce snadno použitelné i pro začínající uživatele, nebo např. i pro ty, kdo rutinně používají sadu určitých funkcí, a po delším čase se vrací k jiné. SolidWorks je především systém pro tvorbu výkresové dokumentace pomocí modelování součástí a sestav ve 3D. To je prosté konstatování faktu. Představme si 3D modely stojící uprostřed návrhového procesu, a různé druhy výstupů.
Výkresy
Jednou stranou výstupu jsou zmíněné výkresy. Bez nich to prostě nejde a ještě hodně dlouho nepůjde. Např. automatické umístění konstrukčních kót z modelu do výkresu bez následných ručních úprav je pro SolidWorks unikátní funkcí, dotaženou k dokonalosti. A přitom jde o jednu z nejpoužívanějších funkcí, kdy výkresy, jak bylo konstatováno, potřebuje každý. Časovou úsporu lze potom počítat v desítkách procent.
Vizualizace a animace
Asi znáte slova klasika: " Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je." To lze vztáhnout nejen na lidi, ale i na věci nebo dokonce software, nakonec je to dílo lidského ducha. Jinak řečeno, když už jednou máme 3D modely, tak je škoda je dále nevyužít. Prvním využitím je obvykle vytvoření scény, jak bude model vypadat po zhotovení. V tomto ohledu má SolidWorks co nabídnout, integrované nástroje, jako např. PhotoView 360, je ideálním spojencem pro renderované scény ve vysoké kvalitě. Pomocí modulu Animator (dřívější označení) uživatel dostává názornou ukázku výrobku v pohybu. Dříve opomíjená možnost, dnes naopak považovaná za samozřejmost a zvýšení užitku CAD systému.
Simulace
... tak má být to, co je... a také že je. SolidWorks je od počátku systémem, kde se nejen modeluje a tvoří výkresy, ale i počítá. Takto můžeme nazvat pokročilé možnosti ověření budoucího návrhu ještě ve fázi návrhu. Simulace, jak jsou tyto výpočetní možnosti nazývány, zahrnují jednoduché průvodce pevnostní a průtokovou analýzou i ve všech zakladních verzích, tak ty nejvýkonnější výpočty z dalích druhů analýz, jako je nelineární statika, dynamické výpočty, termalní analýza, rázové zkoušky ši výpočet tlakových nádob, to abychom zmínili alespoň některé z nich.
Papír nebo síť?
Ano, nové výkresy vznikají, tak jak vznikají nové modely. Řada z nich se dokonce tiskne (jaké překvapení), ale všechny z nich je nutné nějakým způsobem uchovat pro případné další použití. To není samoúčelné, každý konstruktér potvrdí, že pokud stojí před novým úkolem, rád si projde podobný řešený příklad. Jak to ale najít? Kdo se má v tom množství informací vyznat? Je dostatečným nástrojem velkým ale opravdu hodně velký harddisk nebo rovnou diskové pole a Průzkumník Windows? Ano, není těžké uhodnout, že není. Je potřeba pomocníka, který nám čte myšlenky, a nebo přinejmenším nebrání provést heldání co nejefektivněji. Tím pomocníkem je SolidWorks Enterprise PDM, systém natolik integrovaný do CAD systému, že práce bez něj se stává velkým břemenem. Zkušenosti užiavtelů potvrzují, že má smysl nasadit systém správy dokumentace dokonce u jednouživatelského pracoviště. Nejde jen o funkce rychlejšího nalzení požadovaných informací, ale také řízení projektů, schvalování, kontrolu vydání a zařazení dokumentu, tedy přesného určení kdo je za co odpovědný, tak jak je to v konstrukčních kancelářích v dob papíru obvyklé. Takže ani papír, ani síť, ale komplexní správa dokumentace.
... jak tomu v mnoha případech je
Dostali jsme se od počáteční softwarové architektury až k nejrůznějším výsledkům použití CAD systému SolidWorks. Ve všech jeho zákoutích se setkáme s promyšlenými funkcemi, po letech nasazení po celém světě s téměř 1,5 milionem licencí řízených uživateli, pro uživatele, tak jak je očekávají. Setkává se zde snadnost použití, a to platí pro všechny komponenty, které nijak neomezuje pokročilé funkce. Protože nezbývá zopakovat: "A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."
ing. Miloš Hrazdíra, Dassault Systemes SolidWorks Corporation