09 Duben 2009
T+T 3/2009

Při měření různých veličin a sledování stavu různých systémů se občas vyskytne požadavek, kdy by bylo nejšikovnější zobrazit měřené veličiny na běžné webové stránce.

Příkladem může být:
- monitoring stavu zařízení (např. UPS centrál) rozmístěných po velkém území
- stránka s četností návštěv zákazníků v obchodech jednoho majitele
- demonstrační tepelné čerpadlo, jehož funkci mohou sledovat potenciální zájemci
- vkládání několika údajů o teplotě na webové stránky ski areálu
- sledování průběhu dlouhodobého experimentu studenty

Princip a jeho výhody
Celkové uspořádání pro řešení uvedené úlohy je na obrázku 1. Zajímavé veličiny jsou měřeny odpovídajícími čidly, jejichž výstup je přiveden do A/D převodníku s ethernetovou konektivitou. Z místa měření jsou pak údaje zasílány na webový server, kde jsou vkládány na webové stránky.

Uvedené uspořádání přináší výhody:
- Webová stránka může být umístěna u providera (poskytovatele), tak jak je zvykem. Tato vlastnost uvedeného uspořádání je často důležitá.
- Není nutná pevná IP adresa sítě.
- V místě měření nemusí být žádný trvale běžící počítač, je třeba jen trvalé připojení k Internetu.

Tyto výhody v praxi znamenají, že celý systém je možné realizovat s běžným připojením k Internetu a na běžných webových stránkách, tedy například i v domácnosti. Popišme si nyní vše podrobněji.

Realizace – měřicí část
Měřené veličiny jsou snímány odpovídajícími čidly. Mohou být použita jakákoliv, která vyhovují typu měření. Jejich výstupem by měl být unifikovaný proudový signál (0 až 20 mA nebo 4 až 20 mA) či napěťový signál (0 až 10 V). Tato podmínka však není nijak omezující, uvedený typ výstupu se používá u čidel prakticky všech výrobců.

Výstupy čidel jsou připojeny do měřícího převodníku AD4ETH (vyrábí Papouch s. r. o.). Modul AD4ETH má 4 analogové vstupy, pro každý vstup jsou zadány konstanty přepočtu, takže na výstupu jsou již měřené hodnoty v přirozených jednotkách. Převodník AD4ETH má rozhraní Ethernet, takže může být připojen přímo do sítě LAN. Předpokládáme trvalé připojení sítě do Internetu, v minimální konfiguraci stačí modul AD4ETH a ADSL modem.

Přenos a zobrazení
Webové stránky, na které mají být vloženy měřené hodnoty, jsou obvykle umístěny v prostoru u providera (poskytovatele webového prostoru). Tento případ je nejčastější pro většinu firem i domácností. Musí být možné spustit skripty v ASP nebo PHP, ale to je zcela běžné.
Měřené hodnoty jsou na zadaný webový server zasílány z modulu AD4ETH metodou HTTP GET. Adresa serveru se nastaví přímo v převodníku AD4ETH.

Ve webových stránkách jsou umístěny ASP nebo PHP skripty. První skript zajistí uložení přijatých hodnot do proměnných, přístupných i z jiného skriptu spuštěného na serveru. Skript stačí uložit například do souboru teplota.asp do kořenového adresáře webového prostoru. Má-li internetový server název například www.server.cz, bude mít skript adresu www.server.cz/teplota.asp. Přenos teploty na server se děje přes parametr předávaný skriptu. Na tuto adresu bude tedy zasílán převodníkem AD4ETH.

Kód druhého, zobrazovacího skriptu se vloží do některé ze stávajících stránek na místo, kde má být hodnota zobrazena.
Tím je vše hotovo a měřené hodnoty se začnou zobrazovat. Příklady skriptů jsou k dispozici a technici společnosti Papouch rádi poradí se zprovozněním celého systému. Měřicí modul AD4ETH je možné zapůjčit k vyzkoušení.

www.papouch.com