Jeden z tradičních způsobů ochrany produktů, který nás provází od počátků, je certifikace a její potvrzení, pečeť. Certifikáty, ochranné známky a pečeti dnes hrají ústřední úlohu ve značkové a marketingové strategii společností. Tento termíny získaly v dnešních časech zvláštní význam, byť je často velmi podceňován. Certifikát - slovo latinského původu a znamenající potvrzení, vysvědčení o určitých skutečnostech, např. o původu zboží, kvalitě, zkoušce, kvalifikaci, závazku.
Už ve starověku
Počátky tradice různých forem certifikace spadají již do raného starověku v podobě znaků a značek. Z počátku měla spíše charakter náboženský či kultovní, ale již v té době určovala a rozlišovala původ.
S rozvojem obchodu dochází i k cílenému označování, protože výrobek se stává zbožím a potřebuje být na trhu rozlišitelný. Projevuje se snaha o nedotknutelnost a ochranu zboží.
Objevuje se Pečeť (latinsky sigillum), jako prostředek vytištěný, vytlačený či jinak připevněný na dokumentu nebo jiném předmětu, sloužící k ověření jeho pravosti.
Období spolků
V raném středověku se setkáváme s rozšířením znaků a značek v podobě šlechtických erbů, které postupně převzaly ostatní vrstvy společnosti. Po prudkém rozvoji obchodu a výroby dochází k zakládání různých spolků, cechů, gild a hanz. Tyto spolky používají znaky, které se vyvinuly ze šlechtických erbů.
Své členy chránily a hájily jejich zájmy proti všem, ale současně jim ukládaly přísné povinnosti a pravidla.
K základním povinnostem patřilo nejen vyrábět v dobré jakosti podle stanovených postupů, ale veškeré zboží i označovat cechovními a individuelními značkami..
Od starověku k dnešku aneb od hlíny přes vosk k hologramu
Současně se snahami o certifikaci a identifikaci originálů, dochází k výrobě napodobenin výrobků a padělání listin.
Otisk značky či pečetidla do hliněné destičky, výrobku, olova nebo vosku, ani ochranný list v podobě glejtu postupem času nebyl úplnou zárukou pravdivé skutečnosti. Časem bylo nezbytné zdokonalovat metody identifikace originálů a tím i primární ochrany jasně čitelné pro zákazníka.
Po vosku následovala éra ceninového tisku. Rozvoj a dostupnost moderní tiskové a kopírovací techniky vyvolal potřebu nalézt nové ochranné prvky za hranicí možností běžné „tiskařiny“.
Nejefektivnějším opatřením současnosti je využití nekopírovatelné ochranné značky tvořené vysoce bezpečnostním optickým variabilním prvkem (OVD), zjednodušeně nazývaným „hologram nebo bezpečnostní hologram“.
Ten pro svoji nepadělatelnost slouží k jednoznačné identifikaci originálních výrobků, k případné certifikaci tiskovin a dokumentů a ochraně před paděláním a napodobováním.
“Certifikace, kalibrace a pečeti současnosti“, nástroje k ochraně Vašich výrobků, listin a zájmů
Kombinace technologií, vyspělých ochranných prvků, materiálů a způsobů zpracování nám umožňuje nabídnout produkty v podobě špičkových bezpečnostních certifikátů, dokumentů, samolepících plomb, technických a kalibrační štítků pro rozmanité povrchy, účely použití a stupně zabezpečení.
Význam takovéto ochrany spočívá nejen ve značném ekonomickém přínosu! Pokud je spojen s nekopírovatelnou ochrannou značkou, může sloužit jako nástroj k ochraně Vašich výrobků, listin a zájmů kdekoliv na světě a u každého kusu výrobku.
Jak bezpečně pečetit
V návaznosti na tradiční historicky dané funkce pečetí, jmenovitě funkce: ověřovací, pověřovací a uzavírací společnost Zetpress vyrábí jejich moderní jedinečné samolepící verze doplněné o tři nepostradatelné vlastnosti skutečně fungujících bezpečnostních pečetí a plomb:
- nepřenositelnost - po aplikaci nelze opakovaně použít = plomby jsou destruktivní a ochráněné proti neoprávněné manipulaci,
- nepadělatelnost - do povrchu jsou zabudovány nekopírovatelné prvky – např. ochranné hologramy, bezpečnostní prvky,
- identifikovatelnost - jednoznačně je určený účel, volitelně i identifikace každého jednotlivého kusu (sériové/licenční číslo, čárový kód, jméno technika, podpis).
V praxi se setkáváme s požadavky použití plomb na různorodé povrchy a tvary a profily. Vyvinuli jsme pro Vás takovou koncepci realizace, která vyhovuje měnícím se podmínkám a zároveň zachovává vysokou ochrannou úroveň pečetí a plomb.
Výsledkem je pružná a přizpůsobivá struktura, která v závislosti na obsahu doplněných informací se sama stává „certifikátem“, který lze spojit s prakticky jakýmkoli dokumentem či produktem.
Jak na certifikáty
Jak bylo zmíněno výše, certifikát je doklad zaručující přesně definované parametry výrobku nebo služby. Použití nepravého certifikátu může způsobit újmu na jméně, majetku, penězích či zdraví, proto certifikáty přímo volají po zviditelnění, že jsou originálem.
Praxe vyžaduje různorodé použití a tím i různorodé provedení - například, papírový dokument, plastová karta, obal výrobku, samolepky lepené na obal či přímo výrobek.
Typickými představiteli certifikátů jsou COA - certifikát původů (nebo také licenční štítek), COA - certifikát o shodě a, samozřejmě, záruční list (jako certifikát zaručující nárok na záruku a servis).
Jak na kalibrace
Kalibrační „činnosti“ jsou hlavními oblastmi využití samolepek jak pro účely zápisu parametrů (veličiny, data, názvy firem/pracovišť, jména, čísla oprávnění ...), tak pro znepřístupnění kalibračních otvorů či šroubů umožňujících změnu nastavení zařízení.
Hlavními oblastmi využití specializovaných samolepících kalibračních štítků jsou primárně kalibrační „činnosti“ (zápisu parametrů - veličiny, data, názvy firem, čísla pracovišť, jména pracovníků, čísla oprávnění...), sekundárně pak znepřístupnění kalibračních otvorů či šroubů umožňujících změnu nastavení zařízení.
Tímto způsobem lze nejen kalibrovat, ale i pečetit. Kalibračních štítky jsou vesměs v destruktivním provedení, kdy je po jejich aplikaci vidět jakýkoliv pokus o neoprávněnou manipulaci.
Pro naše zákazníky dodáváme kalibrační plomby s různou úrovní personalizace – od polotovarů, na které zákazník dotiskne nebo dopíše údaje ručně, až po kompletně dotištěné plomby pro přímé použití.
Plomby lze doplnit o číslovaný oddělitelný ústřižek, který lze nalepit např. do průvodní dokumentace.
Tvořivý a vstřícný přístup k požadavkům a potřebám zákazníků nás dovedl od standardních řešení až po nejnáročnější realizace. Tak lze naše nekopírovatelné značky nalézt nejen na dokumentech, kartách či elektronice ale i na takových zařízeních, které jsou pod permanentní zátěží, jako jsou kotle, transformátory a lokomotivy. Uvádíme několik příkladů z oblastí, kde nám zákazníci dali důvěru: strojírenství a elektrotechnika, tiskařství, farmacie, výpočetní technika a IT, zkušebny a laboratoře, výroba plastových karet, ochrana vstupenek, voucherů a poukazů, prodej značkového zboží, sportovní kluby, státní správa a samospráva, ozbrojené složky, bezpečnostní agentury, reklamní agentury, vysoké školy.
Dnešní úspora na pouhé plombě, pečeti nebo certifikátu Vám již zítra může přinést výrazné škody a ztráty.