10 Září 2009

Monitorování a ovládání nejrůznějších zařízení, strojů, inteligentních budov a rodinných domů je stále častěji požadováno. Možnost zjišťovat na dálku stavy strojů a vyhodnocovat změny důležitých veličin může přinést značné úspory – často lze poruše předejít, nebo se o ní alespoň rychle dovědět a minimalizovat tak ztráty. Někdy se jedná o měření fyzikální veličin jako je například teplota, vlhkost, nabití akumulátorů, jindy mohou být zajímavé binární stavy. Společnost Papouch s.r.o. proto uvádí na trh kompaktní univerzální monitorovací a ovládací modul pod názvem eMonica.

Malá, ale šikovná
eMonica je univerzální inteligentní zařízení s mnoha vstupy a výstupy a s možností snadného připojení dalších prvků, jako jsou čidla a výkonové členy. Jeho vlastnosti jsou následující:

· Komunikace po síti LAN (Ethernetu)
· 2 x 8 dvoustavových vstupů pro logické signály 5 až 24 V
· 8 dvoustavových výstupů v kladné logice. Výstupní úroveň je 12 V, nebo může být spínáno jiné napětí. Tyto výstupy jsou vyvedeny na společné svorky s druhou osmicí vstupů, lze tedy kontrolovat skutečné sepnutí.
· 2 silové výstupy (NO/NC) kontakt relé pro spínání 230 V
· 4 analogové vstupy pro napětí 0 až 10 V nebo 0(4) až 20 mA. Jsou určeny pro připojení různých čidel, u kterých je tento rozsah obvyklý.
· 2 analogové výstupy 0 až 10 V
· 2 analogové aktivní výstupy 0(4) až 20 mA
· 4 samostatné vstupy pro čidla typu 1-wire (teploměry, iButtony)
· Samostatná galvanicky oddělená linka RS485 pro připojení dalších zařízení komunikujících protokolem MODBUS nebo Spinel (na přání i jinými)
· Reálný čas získaný z NTP serveru
· Napájení v rozsahu 8 až 30 V
· Skupiny vstupů a výstupů každého typu jsou vzájemně galvanicky odděleny
· Stavy vstupů a výstupů jsou indikovány LED
· Vstupy a výstupy jsou podle typu doplněny potřebnými ochranami pro průmyslové prostředí

Samostatně nebo s malým počítačem

Modul eMonica je dodáván ve dvou provedeních, jako samostatný nebo s dotykovým displejem.
Samostatná eMonica umožňuje přímé připojení do sítě LAN. Pro nastavení i pro práci jsou určeny vnitřní webové stránky. Na nich jsou přehledně zobrazeny stavy vstupů i výstupů, které lze ovládat. eMonica komunikuje s okolím protokolem Spinel nebo SNMP, umí odeslat email, měřené hodnoty je možné zasílat funkcí get nebo post. Je tedy samostatným modulem, který umožní monitorovat a ovládat připojené zařízení po síti LAN, lokálně nebo přes Internet. Není třeba žádný zapnutý počítač, stačí připojení například přes ADSL modem.

eMonica ale může být také propojena sériovým portem s modulem HMI, který obsahuje operační systém Windows CE 5.0 a rozhraní Ethernet. Pak jsou možnosti ještě rozsáhlejší. Všechny stavy je možné vidět i ovládat na dotykovém displeji s úhlopříčkou 3,5“. U analogových veličin je možné i grafické zobrazení. Data mohou být ukládána na SD kartu nebo USB klíčenku, komunikace může probíhat po síti LAN nebo přes GSM modem. Samozřejmě je možné snadno tvořit i vlastní aplikace ve všech vyšších jazycích, které umožňují kompilovat programy pro Windows CE. Tato sestava je určena pro situace, kdy je třeba přehledné lokální ovládání, archivace dat i vzdálená komunikace.

Zkuste si to!
Pokud zvolíte eMonicu s displejem, získáte počítač s Windows CE, s dotykovým displejem a s velmi rozsáhlými možnostmi propojení s okolním světem. Přitom cena je velmi rozumná. Samostatná eMonica je zase levným řešením pro vzdálenou správu a monitorování z nadřízeného systému. eMonicu v obou variantách je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s.r.o. jsou připraveni poradit s její aplikací.

www.papouch.com