Podpora výzkumu, vývoje, inovací a obecně znalostní ekonomiky postavené na inovativním charakteru průmyslové výroby patří mezi často diskutované směry vlády ČR. Ke zvýšení konkurenceschopnosti o podpoře inovativního prostředí přispívá několik nástrojů. Mezi ty nejatraktivnější patří dotační tituly financované ze strukturálních fondů EU na období 2007 – 2013. Seznamte se se základními dotačními programy řízenými Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci realizace Operačního programu Podnikání a inovace (dále jen OPPI).
Prioritní osa 4 OPPI nese název „Inovace“ a obsahuje dva stěžení programy, podporující dvě základní fáze průmyslového inovačního procesu:
- Zázemí pro průmyslový výzkum vývoj a inovace
- Zázemí pro zahájení výroby nově vyvinutých produktů, či pro zahájení výroby inovovaným výrobním procesem
Program Potenciál
První možností je program Potenciál, jehož třetí výzva byla pro příjem tzv. registračních žádostí otevřená do 30. 9. 2011 a v současné době probíhá vyhodnocování několika set podaných projektů. Zároveň však MPO ve spolupráci s agenturou CzechInvest připravují vyhlášení další (popř. prodloužení předchozí), tentokrát již zcela jistě poslední výzvy do tohoto programu, jehož smyslem je podpora budování či rozšiřování výzkumně-vývojového zázemí zaměřeného na aplikovaný výzkum, vývoj a inovace produktů odvětvově spadajících zejména do zpracovatelského průmyslu. Zároveň musí u všech projektů existovat reálný předpoklad, že výstupy vývojové činnosti budou přeneseny do výroby.
Žádat mohou všichni podnikatelé splňující základní kritéria programu a to bez ohledu na velikost podniku. Hlavním předmětem projektu v rámci programu Potenciál je vybudování potřebného výzkumného a vývojového zázemí, a to ve formě investic do dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. Mezi investice způsobilé pro získání dotace z tohoto programu patří nákup pozemku, dále nákup, výstavba či technické zhodnocení budov a jejich vybavení potřebnými stroji, zařízením, hardwarem a softwarem. Mezi způsobilé investiční výdaje se řadí také nákup licencí a know-how. Malé a střední podniky mohou čerpat rovněž podporu na provozní náklady. Jedná se o mzdy, pojistné, cestovné, poradenské služby a materiál.
Nejčastější chyby žadatelů v programu Potenciál
Mezi hlavní chyby žadatelů o poskytnutí dotace z programu Potenciál patří nepochopení jeho smyslu a cíle. Žadatelé se často domnívají, že podporovanou aktivitou je výzkum a vývoj ve smyslu provozování této aktivity, nikoliv ve smyslu budování infrastruktury pro VaV účely. Častým negativním jevem je též snaha zahrnout mezi investice čistě výrobní technologie, či jiné náklady, které s výzkumem a vývojem bezprostředně nesouvisí (např. automobily, mobilní telefony). Po technické stránce je nutné dbát na vysokou míru připravenosti celého záměru, ze kterého musí být zřejmé, že vybudování výzkumných a inovačních kapacit přispěje k realizaci kvalitních vývojových prací a tím i k posílení pozice příjemce dotace na trhu.
Program Inovace – Inovační projekty
Druhým již zmiňovaným dotačním titulem je program Inovace – Inovační projekty. Ten má za cíl zvýšení konkurenceschopnosti podnikatelského sektoru prostřednictvím podpory výrobních technologií určených k uvádění nově vyvinutých či inovovaných produktů na trh, popř. k zavádění inovativního výrobního procesu. V současné době se začíná hovořit o vyhlášení ještě jedné výzvy v roce 2013.
Cílem tohoto programu je posílení konkurenceschopnosti a udržitelného růstu české ekonomiky prostřednictvím podpory inovačního potenciálu podnikatelského sektoru. Předpokladem k naplnění těchto úkolů je poskytnutí dotace podnikům, které zavádějí do výroby inovované produkty (inovace produktu), popř. zvyšují efektivitu výroby (inovace procesu). V rámci předkládaných projektů lze tyto podporované aktivity kombinovat, nebo použít pouze jednu z nich. Ve většině případů však jdou obě aktivity ruku v ruce.
Mezi hlavní podmínky, které musí předkládaný projekt naplňovat, patří využívání výsledků výzkumu a vývoje. Ten musí být v okamžiku podání plné žádosti o poskytnutí dotace ukončen a tento fakt musí být žadatelem prokázán. K doložení nejlépe slouží funkční prototyp či odzkoušený proces. Základem k úspěchu celého záměru je inovativnost, která musí být detailně popsána a přesvědčivě doložena. Dalším významným faktorem je uplatnitelnost nových produktů na trhu (doložení mezery na trhu). Mezi žadatele o poskytnutí dotace se mohou zařadit malé, střední i velké podniky, které mají alespoň dvouletou účetní historii. V tom také spočívá rozdíl ve vymezení příjemců podpor oproti programu Potenciál, který umožňuje žádat i společnostem bez dvouleté podnikatelské historie a to v případě, že ji mohou doložit za svou mateřskou společnost.
Výdaje, na které lze dotaci obdržet se velmi podobají uznatelným nákladům z programu Potenciál. Jedná se zejména o výrobní stroje, zařízení, hardware a sítě. Dále nehmotný majetek ve formě práv duševních vlastnictví, software a dat a rovněž investice do nákupu, zhodnocení či výstavby nemovitostí. Pro malé a střední podniky existuje i v programu Inovace bonus v podobě podpory provozních nákladů. Konkrétně se jedná o externí odborné poradenství, zvláštní školení, tvorbu webových stránek, mzdy a pojistné.
Problematická místa žádostí v programu Inovace
Mezi nejčastější důvody neúspěchu předkládaných projektů do programu Inovace patří nízká míra inovace, neukončený výzkum a vývoj, či nedostatečný popis tržního uplatnění. Žadatelé také často předkládají pouze velmi všeobecně a nepřesně zpracovanou studii proveditelnosti, nedostatečně prokážou personální zajištění udržitelnosti projektu či nedoloží deklarované parametry inovovaného produktu (např. vyjádřením výzkumného ústavu). Často se vyskytujícím problémem je také nedostatečné ekonomické zajištění realizace a udržitelnosti projektu.
Další relevantní programy v rámci OPPI
Program Prosperita
Dalším programem, který podporuje inovativní prostředí v ČR je program Prosperita. Jedná se především o rozvoj spolupráce podnikatelské a akademické sféry formou zakládání vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů a center pro transfer technologií, které podněcují vznik a rozvoj inovativních firem. Příjem registračních žádostí do zatím poslední „výzvy II – prodloužení“ byl ukončen 31. 7. 2011. Až do 15. 3. 2012 tak probíhá lhůta pro přípravu a podání plných žádostí. Informace o dalším otevření výzvy dosud nejsou k dispozici a je možné, že tento program již nebude vyhlášen.
Spolupráce – Klastry
Inovativní prostředí menších průmyslových subjektů (pouze pro malé a střední podniky tzn. do 250 zaměstnanců) stimuluje rovněž program Spolupráce – Klastry. Jeho cíle je podporovat vznik a rozvoj kooperačních odvětvových seskupení, tzv. klastrů. Tím by mělo dojít k vytvoření příznivého prostředí pro podnikání a inovace, ale také pro intenzifikaci vazeb mezi výzkumem, vysokými školami a podnikateli. Mezi podporované projekty patří klastry zabývající se infrastrukturou pro průmyslový VaVaI, projekty kolektivního výzkumu, projekty podporující mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu, technologického rozvoje a inovací (internacionalizace klastru) a dále i aktivity vedoucí k rozšíření klastru, rozvoj lidských zdrojů, marketing, networking, mezioborová spolupráce, sdílení a transfer znalostí. Příjem registračních žádostí do tohoto programu je otevřen až do 30. 3. 2012.
Míra dotace u všech uváděných programů v OPPI je dána jednak velikostí podniku a také regionem, ve kterém je projekt umístěn. Místem realizace projektu může být každý region ČR vyjma hl. m. Prahy.
Spojte síly s odborníky
Rozhodnete-li se podávat žádost o dotaci, učiňte tak co nejdříve po otevření příjmu žádostí, o tyto programy je velký zájem a může se stát, že bude příjem žádostí pozastaven předčasně. O tom, zda se stanete úspěšným příjemcem, však kromě časového hlediska rozhoduje celá řada dalších aspektů, především reálná připravenost projektu a také kvalita zpracování žádosti. Všichni žadatelé by si měli především důkladně přečíst podmínky programu. Na místě je případná konzultace s agenturou CzechInvest, která má OPPI na starosti, případně s poradenskou firmou, která se specializuje na dotační poradenství. Služby poradenských firem nejsou pochopitelně zadarmo, obvykle jsou zpoplatněny formou bonusu za úspěch žádosti, nicméně investovat do kvalitního poradce se vám vyplatí. Ušetříte nejen svůj čas a energii, ale především tím zvýšíte své šance na úspěch, protože zkušené poradenské firmy mají s dotačními projekty bohaté zkušenosti a ví, na co je potřeba si dát pozor a jak napsat kvalitní projekt. Při výběru poradce dbejte zejména na jeho zkušenosti, reference, které si případně neváhejte ověřit, a na jeho úspěšnost při podávání žádostí.
Autor: Mgr. Jiří Kvíz působí jako team leader ve společnosti eNovation s.r.o., kde se specializuje na dotační poradenství v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.