28 Duben 2005

208namesti_zlutice.gifŽluticím na Karlovarsku se vrátila část peněz, které v roce 2002 investovaly do stavby ekologické kotelny na spalování biomasy. Nizozemská firma BTG totiž odkoupila emise, které se obci díky kotelně spalující slámu podařilo snížit.
"My jsem před rokem prodali rozdíl našich vyprodukovaných emisí společnosti BGT z Holandska, která má své zastoupení v Praze," řekl starosta Žlutic Jaroslav Vojta.
"Máme na to dokonce vyjádření ministra životního prostředí, který to povolil. Za peníze, jejichž objem přesně nemohu říct, ale jedná se řádově o miliony korun, jsme částečně splatili úvěr za projekt ekologické kotelny," řekl starosta.
Prodej čistého vzduchu umožňuje kjótská dohoda o snížení emisí plynů, které způsobují globální oteplování. Města či firmy, jež do vzduchu vypouštějí méně škodlivin, než stanovuje mezinárodní limit, mohou přebytek čistého vzduchu prodat těm, které limit naopak překračují. "Všechny státy se zavázaly, že budou snižovat emise skleníkových plynů, a tohle snížení, které jsme dokázali my ve Žluticích, by v Holandsku stálo třikrát tolik," vysvětlil Vojta.
Kromě Žlutic se BTG dohodla i s dalšími městy, která v tuzemsku provozují ekologické vytápění. Spalovna na slámu a dřevní štěpku ve Žluticích je napojena na sto odběrných míst a zásobuje teplem dvě třetiny obyvatel města. Alternativní zdroj nahradil všech pět kotelen na tuhá paliva. Zařízení neprodukuje oxid siřičitý ani oxid uhličitý, a nepodporuje tak tvorbu skleníkového efektu.