10 Listopad 2009

Teplo z obnovitelných zdrojů získá na Vysočině významné zastoupení: centrální dodavatel pro druhé největší město kraje – Třebíč – bude již v příští topné sezóně schopen stoprocentní výroby z biomasy.

Svoji filozofii však postavila teplárenská společnost na více-zdrojovosti a udělala dobře. Státní dotační politika totiž tuto oblast komplikuje a kraji uvažujícímu o systému vlastních podpor udělala čáru přes rozpočet krize. Když před osmi lety nahradili v centrální kotelně v Bystřici nad Pernštejnem uhlí dřevní štěpkou, stali se s šedesátiprocentním pokrytím desetitisícového města největším dodavatelem tepla z biomasy v Česku.
V Třebíči začali biomasu zkoušet ve stejném roce, ale záhy k premiérovému kotli na dřevní odpad přibyly kotle na spalování slámy. „Zatímco lesů je na okrese 20 tisíc hektarů, orné půdy je čtyřikrát tolik a na 50 tisících hektarech se pěstují obiloviny, které se sklízejí na rozdíl od lesa každý rok,“ vysvětlil důvod k rozšíření odebíraných komodit ředitel TTS, a. s., Richard Horký.
Společnost nyní vyrábí 86 % veškerého tepla z biomasy a v topné sezóně 2010–2011 už z ní teplo vyrobí všechno.
A to v množství, kterým se z 39 tisíc obyvatel města ohřeje 29 tisíc. A kdyby přece jen udělala třebíčskému výrobci tepla čáru přes rozpočet nějaká další změna třeba v systému dotací, k dispozici jsou i kotle na plyn či LTO.
S rezervou v podobě LTO počítají ve svém projektu i Jihlavské kotelny – odběr nenasmlouvaného plynu v případě nutnosti by se podle jednatele společnosti Vladimíra Nedvěda značně prodražil.
Proto i u kotle, který by Jihlavě měl v příštích letech zajistit desetiprocentní zastoupení biomasy v centrálních dodávkách tepla, zvítězila dřevní štěpka.
Potíže s využitím obnovitelných zdrojů vnímá i vedení kraje. „S kolegou jsme již přemýšleli nad možnostmi podpory zemědělců, kteří by přispěli výrobě tepla a energie z obnovitelných zdrojů. Mám tím na mysli například bioplynové stanice či zmiňovanou slámu. Jenže vývoj rozpočtu není dobrý a nerýsuje se ani na příští rok,“ naznačil radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý, že regionálním příspěvkům pro zelenou energii zatím zelená příliš nesvítí.

Zdroj: Ekolist