26 Duben 2012

neovision-01Systémy strojového vidění slouží jak k zajištění kvality a spolehlivosti produktů, tak i samotného výrobního procesu. Neovision zajišťuje zákazníkům komplexní dodávky systémů pro zpracování obrazu, přesné měření, inspekci a identifikaci výrobků a navigaci robotů, včetně robotů svářecích.

Dodává jak kamerové systémy určené pro osazení do výrobních linek a zařízení jiných firem, tak i kompletní jednoúčelové stroje a robotizovaná pracoviště vlastní konstrukce se svými kamerovými systémy. Požadavky zákazníků na přesné měření vedly k tomu, že Neovision vyvinula metody, které umožňují měřit s velmi vysokou přesností ve 2D i ve 3D.

Kontrola a měření rozměrů

Neovision využívá, mimo jiné, i metodu laserové triangulace, při které aplikuje vhodné nastavení laserů a kamer. Metodu laserové triangulace Neovision využila v řadě projektů, které byly aplikovány přímo do průmyslových podniků na výrobní linky či uplatněny v samotných stanicích.

Příkladem takové průmyslové aplikace je systém FrontEnd, který byl aplikován v přední české automobilce.

 neovision-02obr. 1 Měření v průběhu nasazování přední části (frontendu) automobilu

Systém slouží pro správné navedení montážního robota na výrobní lince. Pomocí laserů a kamer se změří referenční body na karosérii vozu a robot se navede do správné polohy (obr. 1). Robot poté upevní přední díl automobilu, tzv. frontend, na karosérii vozu. Aplikací kamerového měřicího systému na linku byla nahrazena složitá ruční manipulace s mohutným a těžkým předním dílem vozidla.

Jinou oblastí aplikace metody laserové triangulace v průmyslu je výroba železničních kol, kde byl systém zabudován do měřicí stanice, která umožňuje automatickou manipulaci s koly a vyhodnocování naměřených parametrů (obr. 2). Během kontinuálního rotačního pohybu železničního kola je nasnímán předepsaný počet profilů a ze získaných dat se následně provede 3D rekonstrukce celého kola a vyhodnotí se předepsané rozměry

 neovision-03obr. 2 WheelScan – laserová stopa na železničním kole

Navádění průmyslových robotů kamerovým systémem

Měřicí aplikace RoboWeld slouží k přesnému bezkontaktnímu vyhodnocování polohy svařovaných dílů vůči svařovacímu robotu (obr. 3). Poloha a orientace svařovaného dílu v prostoru je měřena laserovou triangulační metodou s přesností 0,02 mm. Výsledkem měření je stanovení korekcí pro svařovací program robota.

 neovision-04obr. 3 Svářecí hlavice s kamerovým měřicím systémem

Neovision drží světové prvenství ve vývoji a inovaci software Optical Braille Recognition (OBR) pro čtení Braillova písma, který se uplatňuje při práci s nevidomými a pomáhá i při výstupní kontrole balení léků ve farmaceutickém průmyslu.

 neovision-05obr. 4 OBR Pharma

Nejnovější technologie

Neovision se od začátku letošního roku zapojila do dvou mezinárodních projektů 7. rámcového programu EU. Se špičkovými vědeckými pracovišti z ČR i ze zahraničí spolupracuje Neovision na vývoji nových technologií a na jejich přenosu do průmyslové praxe. Získané zkušenosti významně pomohou i nadále zvyšovat konkurenceschopnost Neovision, neboť umožní, aby Neovision i v budoucnu dodávala svým zákazníkům zakázková řešení na špičkové úrovni.