31 Květen 2005

solaris.jpgSpolečnost EKOSOLARIS, a.s., a.s. je již tradičním českým výrobcem solárních kolektorů. Hlavní sídlo má v Kroměříži, kde aktivity ve využívání sluneční energie mají své pevné kořeny. Byla založena v roce 1990. Může Vám však nabídnou své více jak 28leté zkušenosti v tomto oboru a ráda Vám poradí nejvhodnější způsob využití sluneční energie.

Vhodný energetický zdroj by měl mít dostatečnou kapacitu pro pokrytí potřeb lidstva, být přijatelný cenově a samozřejmě nezatěžovat životní prostředí.
Všechny tyto parametry splňuje právě Slunce. Podle odhadů astronomů Slunce bude svítit ještě dalších 5 miliard let, což je možno z hlediska lidských měřítek považovat za nekonečno. Ze Slunce dopadá na zem asi 15000 krát více energie než se spotřebuje z neobnovitelných zdrojů za stejný čas. Tím by se měl sluneční potenciál dostat výrazně do popředí.
Za všechny "pro" argumenty hovoří stanovisko EU. Podmínkou pro přijetí do EU je 6 procentní podíl alternativních zdrojů energie na celkových energetických zdrojích státu. Že máme v tomto směru hodně co dohánět netřeba zdůrazňovat.
Sluneční záření dopadá na celou plochu naší republiky a tudíž jej lze velmi dobře využít. 70% dopadajících paprsků připadá na období duben - září a 30 % zbývá na říjen - březen. Z toho energetického rozložení vyplývají možnosti využití solární energie a při dobré účinnosti solárního systému lze získat i poměrně velký výkon.
Dopadající energii dokážeme pomocí technických zařízení přeměnit na teplo. Využití sluneční energie je v podstatě dvojí: pasivní - transparentní střechy, skleníky, zimní zahrady… nebo aktivní - podle způsobu přeměny (na teplo, na elektřinu), doby využití (sezónní, celoroční).

Principy fungování solárních systémů jsou dva: samotížné a hnané(s nuceným oběhem), které pracují buď jednookruhově (průtočný systém - ohřívá se přímo voda) anebo dvouokruhově (systém s výměníkem - ohřívá se nejprve nemrznoucí směs, ta až předává tepelnou energii do vody).

Doporučené podmínky pro efektivní solární systém
Vhodný sklon střechy - umístění kolektorové plochy je nejefektivnější pod úhlem cca 45° v případě, že jde o systémy s celoročním využitím. Je to kompromisní řešení mezi úhlem dopadu slunečních paprsků v létě a v zimě.
U sezónního využití se pak volí příslušný sklon: např. u sezónního ohřevu bazénů je vhodnější instalovat kolektorovou (absorpční) plochu do 30°, naopak v případě přitápění teplovzdušným kolektorem, jehož využití připadá na podzim, zimu a jaro se volí sklon 90° (instaluje se na fasádu), neboť v zimě svítí slunce více z horizontu.
Vhodná orientace střechy - ideální je čistý jih případně mírný odklon na jihojihozápad (do 15° od jihu). Je to z důvodu "putování" slunce po obloze. Slunce míří od východu na západ přes jižní stranu nikoliv přes severní, proto při orientaci kolektorové plochy na jih je tato schopna absorbovat téměř veškeré celodenní sluneční záření a tím i docílit maximální účinnosti.
V případě, že zákazník nemá vhodně orientovanou a skloněnou střechu, je možno kolektorovou plochu umístit i na jiný vhodný terén, např. do zahrady, pod zábradlí na balkoně apod.
Kolektory lze instalovat na sedlovou i rovnou střechu a na jakoukoliv střešní krytinu (tašky, šindele, plech, eternit,…), případně je integrovat do střešní krytiny nebo fasády.

K čemu slouží solární systémy
Solární systémy mají tři základní způsoby využití: ohřev teplé užitkové vody (TUV), ohřev bazénu a přitápění. Velmi často se tyto tři účely kombinují a to především ve spojení: ohřev TUV + ohřev bazénu, ohřev TUV + přitápění nebo ohřev TUV + ohřev bazénu + přitápění.


V nabídce společnosti Ekosolaris naleznete unifikované solární komplety, ty však slouží spíše zákazníkovi pro cenovou představu. Vcelku zásadně preferuje firma individuální přístup k zákazníkovi a jeho potřebám a možnostem.

Investice do kvalitního solárního systému je určitě výhodná. Od okamžiku nainstalování jste zcela nezávislí na pohybu cen jiných energií a už jen šetříte. Po uplynutí doby návratnosti dokonce vyděláváte a to tím více, čím jsou dražší ceny jiných energií! Samozřejmě je nutné, aby solární systém přežil svou vlastní dobu návratnosti. Naše solární kolektory i ostatní komponenty solárních systémů jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů zaručujících dlouhodobou životnost.

Samotížné solární systémy
Samovolně stoupá v trubkovém rozvodu vzhůru k zásobníku s užitkovou vodou. Zde dochází přes výměník k předání tepelné energie z teplonosného média (nemrznoucí směsi) do vody a tím tedy k jejímu ohřevu. Ochlazené teplonosné médium zase klesá pět dolů do kolektoru.
Tento systém pracuje na základě tzv. termosifonového efektu. Ke své funkčnosti nepotřebuje elektronickou regulaci ani solární hnací jednotku.

Hnané solární systémy
V kolektorové ploše je ohřívána nemrznoucí směs vlivem dopadajících slunečních paprsků. V případě, že je elektronickou regulací vyhodnoceno dosažení minimálního teplotního rozdílu mezi kolektorovou plochou a zásobníkem s TUV (tzn. regulace je nastavena na určitou teplotní diferenci), je uvedena do chodu solární hnací jednotka. Ta zajistí přemístění ohřáté teplonosné směsi k zásobníku s užitkovou vodou, kde se tepelná energie předává pomocí tepelného výměníku, a ochlazená směs se popohání zpět do kolektorové plochy.

Další informace na: www.ekosolaris.cz