Experimentální elektrárnu vyrábějící elektřinu tzv. osmózou jako první na světě spustilo Norsko. Zařízení využívá rozdíl mezi hustotou slané vody oceánu a sladké říční vody. Nová technologie vyrábí elektřinu pouhým mícháním vody. Pokud se experiment potvrdí v průmyslových podmínkách, bude to znamenat zásadní krok v řešení energetické krize.
Podle expertů má osmóza potenciál vyrobit ročně 180 terawatthodin energie (180 biliónů wattů po dobu jedné hodiny), což je asi pětina energie spotřebované v EU. Globálně by mohl tento obnovitelný zdroj poskytnout téměř desetinásobek energie.
Osmotická elektrárna je založena na využití tlaku na polopropustnou membránu, oddělující slanou a sladkou vodu. Řidší sladká voda se tlačí přes membránu do hustšího oceánského prostředí a propojení membrány s turbínou umožní výrobu energie.
Po ověření technologie chce firma Statkraft začít s průmyslovým využitím osmotické energie v roce 2015. Její královská Výsost korunní princezna Mette-Marit Norska otevřela první osmotickou elektrárnu na světě v Tofte v Norsku u Osla. S plným využitím se počítá v roce 2015.
Zdroj: http://www.statkraft.com