Poruchovost jaderné elektrárny Temelín je údajně stejná jako u elektráren v celé Evropské unii. Novináře o tom informovalo vedení elektrárny. Podle studie týmu WANO, který sdružuje mezinárodní experty, se poruchovost evropských jaderných elektráren pohybuje kolem čtyř procent. Poruchovost Temelína přesahuje šest procent.
Vyšší poruchovost je údajně způsobena mládím elektrárny, která začala fungovat na plný výkon až v říjnu loňského roku. "Je to srovnatelné i s najetím elektráren v zemích západní Evropy," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Poruchovost první české jaderné elektrárny v Dukovanech se pohybuje pod hranicí jednoho procenta.
Na vysoké úrovni je údajně i bezpečnost temelínské elektrárny. "Tým WANO nenašel žádné nedostatky v bezpečnostních postupech elektrárny," uvedl vedoucí mezinárodní mise Willie Waddell. Temelín by ale podle něj měl zkvalitnit spolupráci s dodavateli a zlepšit uskladnění chemikálií.
Předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová ovšem míní, že poruchovost temelínské elektrárny je, navzdory ujišťováním mezinárodních expertů, vysoká. Podle ní energetická společnost ČEZ porušuje slib, že komerční provoz bezproblémový. "Není snad 14 dní, kdy se nevyskytne nějaká porucha," řekla ČTK. Čeští i rakouští ekologové si také stěžují, že vedení elektrárny o poruchách nedostatečně informuje.
Podle hornorakouského zemského rady Josefa Stockingera, pověřeného ochranou před katastrofami, je "pravidelnost poruch v Temelíně více než ostudná". Hlášení o poruchách, které se týkají evropských jaderných elektráren, "přicházejí výlučně z jihočeského Temelína; to by mělo provozovatele přimět k zamyšlení", řekl Stockinger agentuře APA.
Nová porucha v Temelíně během několika dní ukazuje, že další provozování elektrárny je neslučitelné se zodpovědností, tvrdí předseda akčního výboru Stop Temelin Josef Neumüller. Oznámení ČEZ, že ustupuje od plánů na rozšíření Temelína, považuje Neumüller citovaný agenturou APA za první krok k uzavření elektrárny.
Podle vedení Temelína byl některý ze dvou bloků elektrárny v loňském roce neplánovaně odstaven celkem 37 dní. První blok byl kvůli poruchám odstaven celkem 16 dní a druhý blok 21 dní.
Temelín pracuje v plném režimu od loňského 11. října, kdy Státní úřad pro jadernou bezpečnost schválil přechod ze zkušebního provozu. Ten však provázela řada odstávek.
Také dnes kolem 13:00 pracovníci elektrárny přerušili spouštění druhého bloku, který v sobotu vyřadila porucha chlazení generátoru. Nedlouho před rozběhnutím bloku na plný výkon se objevila závada na systému odvodnění. Koncem prosince z primárního okruhu druhého bloku elektrárny uniklo 20.000 litrů radioaktivní vody a v září byl kvůli problémům s netěsností v systému chlazení generátoru odstaven první blok. (ČTK)
www.cez.cz