Rozměrové schéma systému MF.08 Spolehlivý a tichý způsob napájení i při velmi vysokých rychlostech – energetický řetěz bez průhybu horní větve Na čelo peletonu nových řešení v oblasti napájení pohyblivých přívodů se dostává nováček, který svým starším soupeřům může řádně zamotat hlavu. Jeho jméno je „Micro Flizz“ a své fanoušky nalezne díky svému kompaktnímu a prostorově nenáročnému provedení především mezi výrobci skladovací a manipulační techniky. Dlouho vyvíjená unikátní konstrukce mu umožňuje dosahovat extrémního zrychlení stejně jako vysoké provozní rychlosti. Vedoucí soutěžní stáje Igus, v jejíchž laboratořích tento borec spatřil světlo světa, Frank Blase říká : „Myšlenka sytému napájení pojezdů v automatických logistických systémech pomocí energetických řetězů namísto konvenčních řešení, jako jsou sběrnice nebo kabelové vlečky, vznikla již před dvaceti lety, ale teprve dnes máme v ruce produkt, který díky svým unikátní vlastnostem nechává soupeře daleko za svými zády“.
A na čem je tento nový systém založen ? Jedná se o speciální energetický řetěz, který pojíždí v kompaktním uzavřeném hliníkovém žlabu a je ukončen na speciálním vozíku s rolničkami. Tímto řetězem je možné vézt nejen napájecí a datové kabely (včetně optických), ale také hydraulické a pneumatická hadice, čímž se značně odlišuje například od měděných sběrnic nebo kabelové vlečky, které toto neumožňují. Pomocí energetického řetězu můžeme tedy k mobilní části zařízení přivést jak data s vysokou rychlostí a kvalitou přenosu, tak i hydraulická či pneumatická média. To je velkou výhodou například u manipulačních systému využívajících k posouvání objektů pneumatický pohon.Pro umístění většího počtu kabelů, nebo pro oddělení např. datových a silových kabelů je možno systém Micro Flizz využít ve variantě se dvěma protilehlými řetězy, ukončenými buď na jednom společném nebo na dvou nezávislých vozících.
Kabely v chráněném vodícím žlabu
Výhody napájení prostřednictvím energetického řetězu oproti jiným dostupným způsobům jsou evidentní, zejména v případě nutnosti rychlého přenosu dat při zachování jeho maximální kvality. Ačkoliv se v poslední době začínají používat bezkontaktní systémy s induktivním přenosem dat, je cena těchto zařízení v porovnání s jejich možnostmi stále dost vysoká. Naproti tomu konvenční systémy (např. měděné sběrny nebo ploché kabely v kabelových vlečkách) nedosahují požadované úrovně spolehlivosti a rychlosti přenosu dat a jsou proto doplňovány přídavnými fotoelektrickými nebo radiovými komunikačními zařízeními, které mohou být náchylné k rušení a vzniku interferencí. Tato zařízení navíc opět navyšují celkové náklady.
Přídavná komunikační zařízení nejsou zapotřebí
Při použití nového systému Micro Flizz však můžete například pohony s frekvenčními měniči bez problémů napájet z jednoho stacionárního bodu prostřednictvím stíněných kabelů Chainflex. Není nutné zřízení ovládací skříně s přijímačem na pohyblivém konci pojezdu, což kromě dalších výhod snižuje hmotnost zařízení a zlepšuje jeho dynamické vlastnosti. Jelikož celý systém je uzavřený v hliníkovém žlabu, je navíc chráněn před negativními vlivy okolí, např. padajícími částmi.
Vývoj ve spolupráci s uživateli
Každý den probíhá v laboratořích firmy igus intenzivní testování systému. Testující odborníci mají k dispozici přes 40.000 jednotlivých komponent energetických řetězů a přes 600 typů použitých vysoce flexibilních kabelů. „Sestavujeme celý systém na základě zpětné vazby od zákazníků“, vysvětluje Frank Blase. Ve spolupráci s technicko obchodními zástupci získává testovací centrum velmi širokou databázi údajů postavenou na praktických zkušenostech uživatelů systému energetických řetězů. Náklady na celý systém mohou být ovlivněny do značné míry použitými kabely. Vysoce flexibilní kabely Chainflex, které jsou použity v systému Micro Flizz, umožňují zvolit si řešení od ekonomického, pro méně náročné aplikace, přes standardní až po řešení té nejvyšší třídy s použitím progresivních materiálů jader i plášťů kabelů.
Rovněž na použité řetězy jsou kladeny ty nejvyšší nároky. V současné době se od podobných systémů na jednu stranu očekává, že budou mít minimální hmotnost a jednoduchou konstrukci, a na druhou, že budou prakticky nezničitelné, odolné nejen mechanickému namáhání, ale i nepříznivým vlivům okolí (teplota, vlhkost, nečistoty atd.). Použití energetického řetězu ukrytého v kompaktním a lehkém hliníkovém žlabu se těmto požadavkům limitně blíží.
Konstrukční trik : „boční křidélka“
Konstrukce řetězu použitého v systému Micro Flizz je zcela revoluční. Bočnice řetězu jsou osazeny výklopnými křidélky (viz. obr. č. 1), která v napřímené poloze (poloha č. 1) řetězu přesahují vnější profil řetězu o několik milimetrů (křidélka udržují v napřímeném stavu speciální výlisky na bočnicích – viz. obr. č. 2). Tato křidélka zapadnou do rozšířené drážky v hliníkovém vodícím kanále a tím udržují řetěz po celé délce dráhy bez průhybu a to i pro velmi dlouhé pojezdy. Jakmile se řetěz ohne na svém poloměru (poloha č. 2), dojde k zarovnání křidélek do standardního profilu řetězu, čímž je zajištěno, že tato nabudou bránit pohybu řetězu v zúžené části žlabu. Díky zamezení průhybu je možné tento sytém provozovat při vysokých rychlostech (až 6 m/s) a extrémních zrychleních.
Další specialitou tohoto řetězu jsou malé plastové pružiny na jeho spojovacích příčkách (viz. obr. č. 3), které značně redukují hluk a vibrace systému.
Výborné řešení horizontálních aplikací
Systém Micro Flizz pracuje, díky značné redukci styčných ploch a použití materiálů s nízkým koeficientem smykového tření, s minimálním otěrem jednotlivých částí. Toto jej výrazně zvýhodňuje v porovnání s klasickými systémy měděných sběrnic, u kterých se otírané části musí pravidelně ošetřovat a měnit. Rovněž způsob uchycení hliníkového žlabu prostřednictvím třech podélných montážních drážek je uživatelsky velmi příznivý pro svou rychlou a jednoduchou instalaci. Umožňuje montáž systému jak pro vertikální, tak hlavně pro horizontální pojezdy. Dosud byly totiž energetické řetězy používány v manipulační a skladovací technice používány především pro vertikální pojezdy, zatímco jejich většímu uplatnění v pojezdech horizontálních bránila omezení způsobená průhybem řetězu na delších vzdálenostech (například omezení maximálního zrychlení a rychlosti nebo hlučnost řetězu klouzajícího po sobě). Nový systém Micro Flizz však problém s průhybem i hlučností odstranil a otevřel tak cestu aplikaci řetězů i pro delší horizontální pojezdy.
Uplatnění systému Micro Flizz
Možností uplatnění systému Micro Flizz je skutečně velmi mnoho. Zvláště pro kratší a středně dlouhé pojezdy je tento systém perfektním řešením, které není limitováno ani rychlostí, ani zrychlením pojezdu. V současné době probíhá testování tohoto systému pro pojezdy dlouhé až 60m. Předešlé testy ukázaly, že systém Micro Flizz je schopen vydržet bez viditelného opotřebení téměř 1.000.000 zdvihů při rychlosti 4 m/s a celkové délce dráhy 6.000 km. Také první odezvy od nových uživatelů tohoto systému potvrzují nadějné předpoklady tohoto nového pomocníka pro napájení mobilních částí strojů a zařízení.
http://www.hennlich.cz