1. leden 2006 přinesl po dlouholetém monopolu jednoho dodavatele pro všechny odběratele elektřiny v rámci tzv. liberalizace trhu s elektřinou právo zvolit si svého dodavatele elektrické energie a tím tedy možnost ovlivnit podstatnou část nákladů na platby za tento druh energie.
Celková cena, kterou najdete na vaší vyúčtovací faktuře je složena z několika složek a pro nepoučeného spotřebitele může být orientace ve spoustě čísel poněkud složitá. Některé z nich lze přímo ovlivnit výběrem dodavatele, další jsou dány regulátorem (Energetickým regulačním úřadem) a zbytek tvoří daně (tzv. ekologická daň a DPH). Podle slov jednatele firmy Bohemia Energy Entity Jiřího Písaříka regulovaná cena dříve činila zhruba 40 % z konečné ceny pro klienta, příští rok už to bude půlka a počítá se s tím, že její podíl stále poroste.
Mezi regulované složky patří cena za distribuci, to je cena za služby spojené s dopravou elektřiny od výrobce až ke konečnému zákazníkovi. Distributor je společnost, které patří elektrické vedení ve vašem regionu a vybrat si ji nemůžete – v daném regionu je vždy jediná. Distributorovi hradíte cenu za dopravu elektřiny do vaší domácnosti nebo firmy.
Graf přibližně tady
Popis grafu:
Podíl jednotlivých složek ceny za dodávku el. energie pro domácnosti v roce 2009 (bez daní)
Další část regulované ceny tvoří platba za systémové služby, účtované operátorem trhu s elektřinou a cena na krytí vícenákladů, spojených s podporou obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných zdrojů. Operátor trhu s elektřinou (OTE, a.s.) je akciová společnost, působící na českém trhu od roku 2001 a zajišťuje organizaci trhu s
elektřinou a činnosti s tím související. Poskytuje služby na trhu s elektřinou při vypořádávání odchylek, technicky zajišťuje proces změn dodavatele elektřiny. Zároveň je jediným organizátorem spotových obchodů v ČR a spolu s provozovateli přenosových soustav i mezinárodní denní výměny elektřiny mezi ČR a Slovenskem. Od roku 2005 se OTE stal také správcem Národního rejstříku na emise skleníkových plynů, propojeného na evropské a celosvětové obchodování s povolenkami a kredity. O nich se dočtete v dalším našem článku „Zelená úsporám“.
Poslední významnou částí výsledné ceny za dodávku elektřiny je cena za vlastní komoditu (silovou elektřinu), která je na otevřeném trhu předmětem smluvních vztahů. Výše ceny za silovou elektřinu není regulována, závisí na nabídce obchodníků a výrobců elektřiny a zákazník si může mezi konkurenčními nabídkami sám svobodně vybrat. Silová elektřina je právě tou částí ceny, kterou můžete ovlivnit volbou svého dodavatele. Před změnou dodavatele byste měli důkladně zvážit dostupné nabídky na trhu s elektřinou. Při hodnocení nabídek by měla být zvažována nejen výše nabízené ceny elektřiny, ale také konkrétní podmínky dodávek elektřiny a v neposlední řadě také spolehlivost a zkušenosti dodavatele elektřiny (tj. obchodníka nebo výrobce elektřiny). Kvalitní dodavatel by měl také v zastoupení zákazníka zajistit většinu úkonů nezbytných pro změnu dodavatele. Výběr je široký, na stránkách ERU najdete 312 držitelů licencí pro obchod s elektřinou. Jsou však pouze tři, které elektřinu zároveň dodávají a distribuují. Jedná se o E.ON na Jižní Moravě a v Jižních Čechách, Pražskou energetiku v Praze a zbylé oblasti obhospodařuje ČEZ. Výběr se dále zužuje (kromě tří již zmiňovaných) na pouhých sedm společností, které dodávají elektřinu i domácnostem (Nano Energies Trade, s.r.o., United Energy Trading, a.s., Bicorn s. r. o., Lumen Energy a.s., Centropol Energy, a.s., BOHEMIA ENERGY entity s.r.o. a Central Energy). Nabídka ostatních je omezena na podnikovou oblast nebo jsou nepřímo napojeni na některou z velkých společností.
Energetický regulační úřad očekává, že dodavatelé elektrické energie budou sami co nejdříve informovat zákazníky o ceně elektřiny, kterou dodávají a o dalších službách. Pro rychlý „předvýběr“ je na stránce http://kalkulator.eru.cz/ cenový kalkulátor, který vám pomůže v orientaci v cenových nabídkách jednotlivých obchodníků. Je důležité vědět, že změna dodavatele elektrické energie je ze zákona bezplatná. Přesto, že Česko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi, patří ve srovnání spotřeby elektřiny v domácnostech k těm spořivějším, průměrná roční spotřeba běžné domácnosti se pohybuje okolo 5 500 kWh. Z tohoto předpokladu a hodnoty jističe 3×25A vychází následující tabulka, kde jsou názorně vidět možné úspory.
|
Co dělat při změně dodavatele
Pokud si vyberete jiného dodavatele a dohodnete se s ním na budoucích dodávkách elektřiny, je důležité zvolit si správně datum, od kterého by měla být dodávka elektřiny novým dodavatelem zahájena. Počítejte s tím, že změnu dodavatele nelze uskutečnit ze dne na den, protože vyžaduje provedení řady činností ještě před datem uskutečnění změny samotné.
V dostatečném časovém předstihu musíte požádat o ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem, a to nejpozději v termínu, dohodnutém ve smlouvě nebo uvedeném v obchodních podmínkách tohoto dodavatele. Pokud provádíte změnu dodavatele poprvé a nemáte dosud uzavřenu smlouvu o připojení, měli byste požádat příslušného distributora, k jehož soustavě je Vaše odběrné místo připojeno, o uzavření takové smlouvy. Žádost o uzavření smlouvy o připojení musí být předložena distributorovi nejpozději 17 pracovních dnů před datem, od kterého má být zahájena dodávka elektřiny novým dodavatelem a musí obsahovat všechny potřebné údaje a náležitosti. Následně s vámi distributor uzavře písemnou smlouvu o připojení. Uzavření této smlouvy není podmínkou pro dokončení procesu změny dodavatele (tj. smlouva může být uzavřena např. i v době, kdy vám již elektřinu dodává nový dodavatel). Na základě žádosti o uzavření smlouvy o připojení distributor zaregistruje údaje o zákazníkovi (resp. jeho odběrném místě) v systému operátora trhu s elektřinou, což je nezbytné pro evidenci budoucích obchodů tohoto zákazníka.
V neposlední řadě si musíte smluvně zajistit dodávku elektřiny od nového dodavatele. Z pohledu Energetického regulačního úřadu je pro zákazníky typu „domácnost“ nejvhodnější uzavřít s novým dodavatelem tzv. „Smlouvu o sdružených službách dodávek elektřiny“. Na základě této smlouvy dodavatel zajišťuje kompletní služby související s dodávkou elektřiny, tj. nejen zajištění silové elektřiny, ale také dopravy elektřiny až k vám. Smlouva musí být uzavřena nejpozději 17 pracovních dnů před datem, od kterého má být zahájena dodávka elektřiny novým dodavatelem. Při uzavírání smlouvy je důležité uvést veškeré náležitosti, stanovené platnou legislativou. Chybějící či nesprávné údaje mohou celý proces změny dodavatele prodloužit.
Uzavřením příslušných smluv se pro vás, z hlediska zajištění činností spojených se změnou dodavatele, celý proces uzavírá.
Výše uvedený postup je nejjednodušší možnou variantou mechanizmu změny dodavatele. Podrobnější popis procesu změny dodavatele včetně dalších možností najdete v § 30 vyhlášky č. 541/2005 Sb., která je dostupná na internetových stránkách ERÚ na adrese http://eru.cz/.
Zmrazte si cenu elektřiny
Vzhledem k tvrdému boji o každého zákazníka volí jednotliví dodavatelé různé cesty. Jeden z energetických gigantů, společnost E.ON jde cestou fixace ceny elektřiny. Fixace se vztahuje na celkovou platbu, nikoli jen na cenu silové elektřiny. Na jednu stranu na sebe E.ON bere riziko zvýšení regulované části ceny (jako je např. poplatek za distribuci), na druhé, v případě poklesu cen elektřiny, se vystavujete riziku vy, že na této úpravě proděláte. Produkt FIX2010 elektrárenského gigantu ČEZ garantoval 15% snížení cen v roce 2010 proti roku 2009. Na první pohled podobný produkt Komfort+Garant nabízí svým zákazníkům Pražská energetika. Za cenu nepatrně vyšší, než cena původního produktu Komfort Klasik 24 získáte garanci stabilní ceny po dobu dvou let. Pozor ale na to, že cena se týká pouze silové elektřiny, výši regulované složky dodavatel negarantuje.
Kolik tedy zaplatíme?
I když se některé nabídky mohou zdát výhodné, analytici upozorňují, že pokles cen může být nižší –ale také nemusí. Informace o snížení cen elektrické energie se v médiích objevují už od poloviny roku 2009. 15% snížení cen silové elektřiny, se kterou se právě na energetických burzách obchoduje, díky zdražení služeb spojených s distribucí elektřiny, přineslo konečné číslo, oznámené ERU koncem listopadu. Průměrný meziroční pokles cen elektřiny pro domácnosti lze očekávat ve výši 3,6 %. Za snížením ceny je podle předsedy ERU Josefa Fiřta nižší očekávaná inflace než v minulých letech a především předpokládaný pokles spotřeby elektřiny v důsledku dopadů hospodářské krize. Do ceny elektřiny se promítne také 1% zvýšení DPH, která naroste z 19 na 20 %. Negativně se do cen elektřiny promítají i příspěvky na obnovitelné zdroje energie, díky kterým za elektřinu zaplatíme víc. Zelená elektřina je totiž od výrobců ze zákona přednostně vykupována za vyšší ceny, které mají přilákat investory a zvýšit tak podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Každá MWh zelené elektřiny nás stojí asi 50 korun a tato suma by se měla v příštím roce vyšplhat asi na 168 korun. Podle slov některých odborníků bude v příštím roce asi 5 % z účtu za elektřinu tvořit příspěvek právě na obnovitelné zdroje. Odhady mluví o 7,4 miliardách korun (proti 3 miliardám v letošním roce). Vše samozřejmě závisí na množství spotřebované elektřiny. Ti, kteří tedy využili nabídky a zafixovali si pevnou cenu elektřiny na rok 2010, tak na svém rozhodnutí závratně nevydělají, ale pravděpodobně ani neprodělají.