02 Leden 2006

cip02_1.jpgNa první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o příběh z nějaké sci-fi knihy, ale řízení počítače nebo ovládání televize myšlenkami je již skutečností. Za úspěchem stojí implantace senzoru do mozkové kůry a instalace mechanismu, který zprostředkovává a přenáší signály vycházející z mozku a formuluje je do formy vodné pro počítač.

Vynález se jmenuje „BrainGate“ – brána mozku – a slouží k tomu, aby i lidé, kteří nemohou pohybovat končetinami, mohli pomocí instrukcí a příkazů ovládat počítač. Mnoho handicapovaných lidí ovládá počítač očima nebo jazykem, ale to vyžaduje speciální trénink. Otcem projektu je vědec John P. Donoghe spolu se svými kolegy z Brawnovy Univerzity v USA. Skutečnost, že mladík, který nemůže pohybovat končetinami, může do počítače poslat data přímo ze své mysli, je obrovským úspěchem dosaženým při tomto projektu. „Použili jsme zařízení se 100 elektrodami, které teoreticky umí zaznamenat činnost 100 neuronů,“ uvedl Jon Mukand, jeden z vědců, který se zúčastnil celého experimentu. „Dále byly signály přenášeny pomocí kabelu z optických vláken až do počítače, který je zpracovává.“
Nápad rozvíjí společnost Cyberkinetics v Massachusetts a pro další použití by mohl být k dispozici v roce 2007, pokud i zkoušky s dalšími pacienty budou úspěšné.
V současnosti vědci také rozvíjí technologie vhodné pro pozorování mozku, aniž by bylo třeba se jej dotknout. To je případ vědců z Kalifornské Univerzity v USA, kteří se snaží číst myšlenky a data získaná pomocí elektroencefalogramu.
To, co vidíme, ve skutečnosti nejsou samotné myšlenky, ale mozkové vlny vysílané mikro kanály a produkované milióny neuronů v mozku. Odborníci zabývající se oborem matematiky známým jako Analytika nezávislých částic, díky níž je možno obnovit zdroje statisticky nezávislých signálů, přirovnávají tento úkol situaci, kdy je třeba analyzovat, oddělit a identifikovat jednotlivé hlasy ve skupině lidí, a dále pak rozpoznat co říkají ve skutečném čase.
http://www.muyinteresante.es/intro_observa.htm