18 Srpen 2005

cyklostezka1_1.jpgZa měsíc, v pátek 16. září, začne ve stovkách evropských měst již počtvrté Evropský týden mobility – týden, zaměřený na rozvoj ekologicky šetrné dopravy (veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze) ve městech. Letos se mottem celé akce stalo heslo “Do práce a do školy – bez auta“.

„Právě cesta do práce a do školy je nejčastější příležitost, kdy se rozhodujeme, jaký ze způsobů dopravy zvolíme,“ říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Obyvatelům měst tedy akce připomene, že volbou dopravního prostředku každý z nás sám určuje, zda přispěje k čistšímu vzduchu, menšímu hluku a volnějším ulicím anebo naopak ke znečištění ovzduší a dopravním zácpám.
Doprava je v dnešní Evropě jedním z nejzávažnějších problémů životního prostředí. Kromě znečištění ovzduší zejména oxidy dusíku, pevnými částicemi i polyaromatickými uhlovodíky významně přispívá ke změnám klimatu. Způsobuje také velké zábory prostoru – jak provozem a komunikacemi, tak při parkování vozidel. Způsobuje obrovské vícenáklady kvůli značnému počtu dopravních nehod. Jen v prvním pololetí letošního roku došlo podle statistik BESIP při dopravních nehodách k bezmála 2000 těžkých zranění a téměř 500 lidí stály nehody život [1]. Objemy individuální automobilové dopravy přitom bohužel stále rostou. Pouhých 18 % lidí je totiž ochotno omezit své jízdy autem například z ekologických důvodů [2]. „Pevně věřím, že i akce typu Evropského týdne mobility mohou řady takto odpovědných lidí rozšířit,“ říká ministr Ambrozek.

Vyvrcholením Evropského týdne mobility (ETM) bude i letos Evropský den bez aut (EDBA) ve čtvrtek 22. září, kdy se uzavřou na několik hodin vybrané části zúčastněných měst pro automobilovou dopravu a na uzavřených plochách se budou konat nejrůznější akce, zaměřené na propagaci ekologicky příznivých a zdravých způsobů dopravy.

V České republice akci koordinuje Ministerstvo životního prostředí. Do dnešního dne se letos k Evropskému dni bez aut a Evropskému týdnu mobility přihlásilo 31 měst, tedy o šest více než v roce 2004 [3].

V pátek 16. září 2005 bude v Londýně, v den slavnostního celoevropského zahájení ETM, oceněna moravská Kroměříž titulem „The best of Europe“ jako jedno z vítězných měst soutěže o nejlepší Evropský týden mobility 2004. Porota vybírala z jedenácti finalistů, kde spolu s Kroměříží byla: Varna (Bulharsko), Koprivnica (Chorvatsko), Nantes (Francie), Kiel (Německo), Budapešť (Maďarsko), Krakov (Polsko), Leiria (Portugalsko), Donostia San Sebastian (Španělsko), Ženeva (Švýcarsko) a Glasgow (Velká Británie).

EDBA se mohou zúčastnit jen ta města, která svým podpisem pod Chartu splní základní podmínky. Kromě zmíněné uzávěry musí přijmout také alespoň jedno trvalé opatření k podpoře udržitelné dopravy či ke zklidnění dopravy ve městě.

Poznámky:
[1] Viz BESIP
[2] Podle výsledků květnového průzkumu CVVM, zveřejněných 15. 8. 2005, pouhých 6 % dotázaných omezuje s ohledem na životní prostředí své cestování autem vždy, dalších 12 % pak často. Viz např. tisková zpráva MŽP z 15. 8. 2005 či CVVM.
[3] ETM a EDBA se v ČR zúčastnilo 6 měst v roce 2002, 13 měst v roce 2003 a 25 měst v roce 2004.