Wilhelm Conrad Röntgen se narodil 27. března 1845 v malém městečku Lennep (dnešní městské části města Remscheid). Ve škole rozhodně nebyl vynikajícím studentem a neuspěl ani při maturitě. Vystudoval polytechnickou školu v Curychu, kde v roce 1869 získal titul Ph.D. Na studiu ho velmi zaujala fyzika, zvláště pak experimentální fyzika. Sám byl pilným experimentátorem, jakých je ve vědě třeba, stejně jako odvážných géniů.
Jeho prvním velkým objevem byly magnetické vlastnosti rotujícího dielektrika v elektrickém poli. Nejslavnějším jeho objevem však jsou paprsky X. K tomuto objevu došlo 8. listopadu 1895 ve Würzburgu, kdy Röntgen zkoumal elektrické výboje ve zředěném plynu ve skleněné trubici. Zcela náhodou si všiml, že když nastane v trubici výboj, papír s fluorescenční látkou světélkuje. Později zjistil, že neznámé neviditelné paprsky pronikají různými materiály i lidským tělem. 22. prosince pak podnikl další pokus, při kterém vznikl první rentgenový snímek na světě.
V roce 1901 pak získal první Nobelovu cenu za fyziku. Röntgen byl velmi skromný člověk, velmi rád pobýval v přírodě. Jeho nejoblíbenějším místem se staly bavorské Alpy. Zemřel v Mnichově, 10. února 1928 na rakovinu střev.