22 Říjen 2009

Rozvoj techniky přináší stále nové prvky i do oblasti souřadnicových měřicích strojů (CMM – coordinate measuring machine). Software pro měření a vyhodnocování výsledků měření, pracující pod moderními operačními systémy, standardně například WINDOWS XP, umí načítat data CAD všech běžných formátů a navíc dobrý měřicí software umí z těchto dat při zachování jistých pravidel vytvářet automaticky měřicí program a komfortně prezentovat výsledky měření.

Příkladem je společnost METROLOGIC GROUP se svými produkty METROLOG XG a SILMA XG. Produkt METROLOG je určený pro měření a on-line či off-line programování CMM, produkt SILMA je výkonný prostředek pro naprosto komfortní off-line programování CMM včetně simulace měření s konkrétními CMM a konkrétními sestavami snímacích nástrojů.

Tak lze předcházet kolizím při spuštění programu a mnohonásobně zkrátit časy ladění programů přímo na měřicím stroji, čímž se dosahuje obrovských úspor času a stroj může produktivně pracovat. Protože METROLOGIC GROUP úzce spolupracuje s výrobcem výkonného software CATIA, je METROLOGIC GROUP stále první v nabídce produktů, které umí pracovat s daty nejnovějších verzí CATIA. V praxi se to projevuje tak, že s příchodem nové verze CATIA přichází na trh i nová verze METROLOG a SILMA, které jsou navzájem kompatibilní.

Tak jako v jiných oborech, i v oblasti souřadnicového měření je významná prezentace výsledků. METROLOGIC GROUP ve svých programových produktech nabízí export měřených dat ve standardních formátech, se kterými pracuje WINDOWS, a také v dlouhé řadě formátů, se kterými pracují velcí uživatelé souřadnicového měření. Jako příklad může posloužit automobilový a letecký průmysl – naměřená data lze exportovat ve formátech a struktuře, jaké užívají všichni významní výrobci těchto oborů po celém světě.
Samozřejmostí je editor protokolů měření s prakticky nekonečnou variabilitou grafických a tabulkových výstupů, takže každý uživatel může protokoly měření zcela přizpůsobit svým představám a potřebám. V ČR a SR tyto produkty dodává a servis zajišťuje společnost ALWAID s.r.o.

Kalibrovat se musí

CMM je měřidlo. Musí být tedy i u něho, stejně jako u všech měřidel jiných, prokázaná návaznost prostřednictvím kalibrace, nebo, řečeno slovem normy ČSN EN ISO 10360-2, prostřednictvím zkoušky přesnosti. Metodika zkoušení přesnosti CMM s dotykovými snímacími systémy je propracovaná poměrně obsáhle a dobře. Jiná je však (dosud) situace v oblasti CMM s optickými snímacími systémy a optických CMM, které jsou relativně nové a stále se vyvíjí.

Proto společnost ALWAID provedla řadu testů na různých typech CMM, pracujících s optickými prvky, a prokázala funkčnost vyvinutých etalonů i software pro vyhodnocování a protokolování výsledků zkoušek přesnosti CMM. Vychází přitom z analogie zkoušení CMM s dotykovým snímacím systémem. Dodavatelé optických prvků pro CMM obvykle končí u kalibrace vlastního snímacího prvku a jeho chybu vydávají za chybu celého systému, což je zavádějící a neúplný výsledek. Rozsah měření přitom významně zmenší, což neodpovídá rozsahu měření daného CMM v praxi.

Společnost ALWAID disponuje řadou etalonů pro zkoušení přesnosti CMM s optickými snímacími systémy a optických CMM. Jejích služeb využívá například v ČR největší uživatel CMM, společnost ŠKODA AUTO a.s.

www.zachoval.cz